Dzisiaj jest 18.02.2019
Strona głównaRekrutacjaKontaktLinkiBiuletyn Informacji Publicznej  4 czerwca 2014
  25 lat Wolności

Dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 25 lat uczniowie kl. I b przygotowali scenki kabaretowe patrząc na czasy PRL i III RP przez pryzmat szkoły i jej funkcjonowania, sklepu i jego atrakcji oraz kawiarni i jej funkcji społecznej. Rygorystyczna szkoła PRL i liberalna współczesna, ubogie sklepy PRL i bogactwo oferty współczesnego handlu, zmiany kulturowe w obsłudze klienta oraz typowa kawiarnia, restauracja i bar PRL oraz obecna oferta gastronomiczna.

zobacz zdjęcia


  27 maja 2014
  Wolontariat w Domu Dziecka

W tym roku wolontariusze z kl. I b aż 22 razy odwiedzili Dom Dziecka w Szopienicach. Byli tam organizatorami bądź współorganizatorami zabaw indywidualnych i zbiorowych, uczyli dzieci nowych gier, piosenek, wierszyków, tańców a w pochmurne dni rysowali i czytali dzieciom bajki. Dzieciaki polubiły naszych wolontariuszy i jak widać po minach były z tych zajęć zadowolone. Wolontariusze chętnie chodzili do dzieci, które obdarowali pluszakami i innymi zabawkami.

zobacz zdjęcia


  19 maja 2014
  Wycieczka do Krakowa

Aktywni wolontariusze z kl.I b w nagrodę wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Uczniowie zwiedzili m. innymi plac bohaterów getta, muzeum Schindlera, oraz literackie ciekawostki czyli literacką ławeczkę z kodem, którego pobranie uruchamia w smart fonie stronę internetową i wiersz w wykonaniu autora, Dom Miłosza, kawiarnię Nowa Prowincja z literackim domofonem dzięki któremu możemy usłyszeć wiersz w wykonaniu wybranego przez nas poety. I pogoda, i humory jak widać dopisywały…

zobacz zdjęcia


  14 maja 2014
  Młodzi głosują

Młodzi Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego głosują!
Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Młodzi głosują" zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tym razem były to wybory do Parlamentu Europejskiego. 14 maja 2014 r. każdy uczeń naszej szkoły mógł wybrać swojego kandydata do Europarlamentu. Była to prawdziwa okazja, aby cieszyć się z wolności i demokracji w Polsce i w Europie.

zobacz zdjęcia


  30 kwietnia 2014
  Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

„Maj, piękny maj, gdzie kasztany kwitną - kocham ten kraj!”
Tradycją naszej szkoły jest coroczna akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku, pod czujnym okiem mgr Agaty Cegieły i mgr Jarosława Marcinkowskiego, uczniowie klas Ia, Ib, i IIac przygotowali montaż słowno-muzyczny o radosnym dniu majowym. Młodzi aktorzy potwierdzili tym samym, że pamiętają o ważnych wydarzeniach z historii naszej Ojczyzny oraz potrafią je wspólnie świętować.

zobacz zdjęcia


  25 kwietnia 2014
  Ostatni dzwonek dla klasy IV a

Na tę chwilę uczniowie klasy IVa czekali aż cztery lata. 25 kwietnia 2014 r. w atmosferze radości i wzruszenia odebrali świadectwa ukończenia szkoły. Najlepsi z najlepszych: Weronika Wocławek, Magdalena Gembara, Kamil Stanowski, Agnieszka Lassota i Wioletta Mateja, otrzymali nagrody książkowe. Wszyscy otrzymali także drobne upominki i życzenia powodzenia w dalszym życiu od młodszych koleżanek i kolegów. Abiturienci podziękowali całej społeczności szkolnej za wspólnie spędzony czas. Na zakończenie uczniowie klasy IVa wraz z wychowawcą mgr Agatą Cegieła, stanęli do ostatniego wspólnego zdjęcia w murach Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Katowicach..

zobacz zdjęcia


  7 kwietnia 2014
  Światowy Dzień Zdrowia 2014 "Małe ukąszenia, duży problem"

Co roku 77 000 Europejczyków zapada na choroby przenoszone przez wektory.

czytaj więcej


  4 kwietnia 2014
  Dzień Otwarty w naszej szkole

Cieszymy się, że tak wielu gimnazjalistów nas odwiedziło, dziękujemy wszystkim za przybycie.
Mamy nadzieję, że był to miło spędzony dzień, działo się naprawdę wiele...:
  • próbowaliśmy razem coś upiec (pyszne były te ciasteczka i bułeczki... mniam...
  • w pracowni analizy żywności wykonaliśmy kilka ciekawych doświadczeń (na przykład wiemy, jak sprawdzić, ile soli jest naszej ulubionej szynce...
  • stworzyliśmy (po angielsku!!!) przepis na pyszne – można było skosztować - browni
  • byliśmy na wycieczce w naszym zoo... tam to dopiero się działo – można było zobaczyć stado pięknych psiaków, węże, których można było dotykać, ptaki z pierzastymi nogami, wielkie pająki...

zobacz zdjęcia


  21 marca 2014
  Tydzień Kultury

Jak co roku Zespół Humanistyczny zorganizował podsumowanie Tygodnia Kultury. Uczniowie mogli zaprezentować swoją wiedzę, umiejętności, poczucie humoru, startując do konkursach w kilku kategoriach. Okazało się, że posiadają dość dobrą wiedzę w zakresie wiedzy o kulturze i Unii Europejskiej, świetne umiejętności wokalne i translatorskie (tłumaczenie piosenek z j. angielskiego na j. polski), reżyserskie (konkurs filmowy), aktorsko-taneczne (reinterpretacja finałowej sceny „Tanga” S. Mrożka i plastyczne (plakat na temat Unii Europejskiej). Komisja konkursowa stała przed bardzo trudnym zadaniem, bowiem rywalizacja była bardzo wyrównana. Wnikliwa analiza wyników z poszczególnych zadań wykazała, że I miejsce zajęła klasa I a, drugie – II a, trzecie – I b. Występy zespołów klasowych i indywidualne prezentacje bacznie obserwowała publiczność, która gromkimi brawami nagradzała najlepszych i dopingowała swoich reprezentantów. Kolejny raz podsumowanie Tygodnia Kultury dowiodło, że nasi uczniowie nie tylko się uczą, ale także potrafią się świetnie bawić, obcując z kulturą.

zobacz zdjęcia


  21 marca 2014
  Święto liczby PI

Trudno znaleźć osobę, która nie wie, że liczba pi to w przybliżeniu 3,14…. .Jest to niemalże zwrot międzynarodowy, coś, co łączy wszystkich ludzi. Każdy może sam eksperymentalnie wyznaczyć przybliżenie liczby pi, zwanej czasami „ludolfiną”. Wystarczy kartka papieru i patyczki. 21.03.2014 w sali matematycznej rywalizowało ze sobą 6 klas, chcąc jak najdokładniej wyznaczyć przybliżenie liczby pi. A warto było, gdyż zwycięska klasa jako nagrodę otrzymała pyszne ciasto w kształcie koła z napisem pi. Bezkonkurencyjna okazała się klasa I cp, wyznaczając przybliżenie liczby jako 3,1578.

zobacz zdjęcia


  10 marca 2014
  Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta

Na jednego z trzech kandydatów głosowali wszyscy uczniowie. Wyglądało to bardzo poważnie – siedmioosobowa Komisja legitymowała każdego ucznia, po podpisaniu listy uczeń otrzymywał kartę do głosowania. Po podliczeniu wszystkich głosów ogłoszono zwycięzcę – został nim Łukasz Stadler z klasy IIA. GRATULUJEMY!!!

zobacz zdjęcia


  14 lutego 2014
  Walentynki w szkole

WALENTYNKI!!! O to by dzień był miły i wyjątkowy zadbała klasa I a – na korytarzach pojawiły się cytaty o miłości napisane oczywiście na serduszkach Od rana działała Poczta Walentykowa – każdemu kto dostał liścik (często od nieznajomego...) pewnie zrobiło się cieplutko w serduchu. Nie zapomniano tez o tym, że do serca można trafić przez żołądek – przygotowano ciasta i ciasteczka w kształcie serduszek (oczywiście własnoręcznie pieczone!!!), które można było kupić dla swojej „Walentynki”. A cel bardzo szczytny – my za zebrane pieniążki kupimy coś dla zwierzaków ze schroniska.

zobacz zdjęcia


  17 stycznia 2014
  Karnawał w szkole

„W życiu piękne są tylko chwile”… Ach! Najpiękniejsze są zawsze w czasie karnawału. Niezwykle piękną, barwną i pełną przepychu zabawę karnawałową dla młodzieży naszej szkoły zorganizowała klasa I b.
Uczniowie mieli za zadanie przebrać się za postacie z bajek i filmów, które wcześniej wylosowali (pomysłowość naszych koleżanek i kolegów nie ma sobie równych w całej galaktyce; pojawiły się np. małe, niebiesko-słodziutkie smerfiki). W tym niezwykłym wydarzaniu wzięli udział uczniowie całej szkoły. Wszyscy tańczyli, śpiewali i bawili się przy najgorętszych rytmach pieśni z całego świata. Nikt nie chciał zejść z parkietu (ach! ta młodzież!), a później ze sceny (ze względu na ogólnopolską transmisję naszej zabawy całemu światu mogliśmy pokazać nasze zdolności wokalne).
Z szaleńczym nastrojem naszych harców cudownie współgrał wystrój sali. Wszyscy byliśmy zachwyceni. Wychodząc z balu zabraliśmy do naszego serca nadzieję na powtórzenie takiej zabawy za rok.
Dzięki Ci I b!!!!!!!!!

zobacz zdjęcia


  7 grudnia 2013
  Warsztaty cukiernicze

Pierwszy etap Warsztatów cukierniczych już za nami. Gimnazjaliści, którzy zdecydowali się nas odwiedzić wraz z uczennicami klasy II a (oczywiście pod czujnym okiem naszych Profesorek!) przygotowały świąteczne cudeńka. Każdy mógł samodzielnie rozwałkować piernikowe ciasto, korzystając z różnych foremek wykroić bałwanki, choinki, ptaszki i inne śliczności, udekorować je czekoladą, lukrem, posypkami..., a po upieczeniu – zjeść, no i oczywiście zabrać kilka ze sobą – przecież trzeba się pochwalić efektami własnej pracy. Efekty te widać na zdjęciach – cudne, prawda?
Zapraszamy na kolejny etap – już 8 lutego – będziemy działać Walentynkowo!!!

zobacz zdjęcia


  6 grudnia 2013
  Mikołaj w Szpitalu Geriatrycznycm w Katowicach-Szopienicach

6 grudnia Mikołaj zawitał do Szpitala Geriatrycznego w Szopienicach obdarowując podopiecznych pomarańczami. Dzwięk dzwoneczka i wejście Mikołaja z długa brodą, workiem prezentów w asyście dwóch śnieżynek do sal chorych spowodował wiele radości, uśmiech na twarzach, a niekiedy łzy wzruszenia. Tak nasi wolontariusze zorganizowali ten dzień miły nie tylko dla najmłodszych, ale i dla seniorów.

zobacz zdjęcia


  6 grudnia 2013
  Akcja CIACHO

W tym roku po raz pierwszy dołączyliśmy do charytatywnej "Akcji Ciacho" dla Tomka, zorganizowanej przez społeczność szkolną VI LO w Katowicach. Akcja miała na celu zebranie środków na leczenie i rehabilitację sześcioletniego Tomka Długosza. Uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły odpowiedzieli dużym zaangażowaniem.

zobacz zdjęcia


  6 grudnia 2013
  Mikołaj w szkole

Naszą szkołę odwiedził dziś Święty Mikołaj! A że wszyscy (no prawie...) byli grzeczni – każdemu podarował trochę słodkości. Dla tych „prawie grzecznych ” też coś było – dostali rózgi i obiecali poprawę. Mikołaj nie zapomniał też o pacjentach Szpitala Geriatrycznego, których od kilku miesięcy regularnie odwiedzają wolontariusze z naszej szkoły – dla nich też miał coś słodkiego i wiele ciepłych słów.

zobacz zdjęcia


  29 listopada 2013
  Szkolne Andrzejki

Andrzejki, wróżby, zabawy – uciechy dziś było co niemiara! Najpierw niby na poważnie – koleżanki z II a przygotowały dla nas prezentację z dawnymi wróżbami – dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawostek o andrzejkowych tradycjach. A potem sami (no, nie sami – pomagały nam w tym wróżki! I wróżbici oczywiście) mogliśmy sobie coś wywróżyć – imię przyszłego męża/żony, czy spotka nas wielkie szczęście, kiedy wyjdziemy za mąż... A na deser można było pobawić się z patyczakami lub karaczanem – w końcu uczą się u nas przyszli weterynarze

zobacz zdjęcia


  27 listopada 2013
  Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Weroniki

Uczennica naszej szkoły Weronika Wysocka z klasy II a otrzymała Dyplom z tytułu uzyskania stypendium Prezesa Rady Ministrów. Dyplom, w imieniu Premiera, wręczył jej Kurator Oświaty w Katowicach Stanisław Faber. Dodatkowo w imieniu przedstawicieli Organu Prowadzącego gratulacje złożył i wręczył album zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji - Bogdan Szaflarski.

zobacz zdjęcia


  12 listopada 2013
  Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej

W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach podczas posiedzenia Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczennictwa odbyła się uroczystość wręczenia naszej szkole Złotego Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Sztandar szkoły dekorował Wicewojewoda Piotr Spyra w obecności pani Magdaleny Szewczuk-Szturc z-cy Przewodniczącego WKOPWiM oraz pana Jerzego Dolinkiewicza – Przewodniczącego Komisji Edukacji w Radzie Miasta Katowice. Na uroczystość tą wraz z młodzieżą oddelegowana była Lidia Kasperczyk.

zobacz zdjęcia


  11 listopada 2013
  Obchody Święta Niepodległości

Jak co roku w Święto Odzyskania Niepodległości poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w obchodach uroczystości zarówno w Archidiecezji Chrystusa Króla w Katowicach jak i pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Opiekę nad pocztem sprawował Dariusz Pospiech

  8 listopada 2013
  Akademia z okazji Święta Niepodległości

Jak świętować Dzień Niepodległości? To było hasło przewodnie akademii, którą przygotowali uczniowie klasy 1a pod kierunkiem pani Agaty Cegieły. Spotkanie poprowadzili Paula i Igor, którzy doskonale odnaleźli się w rolach konferansjerów. Karolina jako dziennikarka radiowa szukała odpowiedzi na pytanie, czy Polacy kochają swój kraj? Przechodnie, czyli Natalia, Paweł i Hubert nie mieli wątpliwości, że Polska jest piękna i że są dumni z bycia Polakami. Ankieta przeprowadzona w naszej szkole wykazała, że kochamy Polskę za: Warszawę, Kraków, Katowice i Sosnowiec, góry i morze, piękne krajobrazy, bohaterów i sławnych ludzi, język, wiarę i tradycje, a nawet za schabowego i wodzionka. Wysłuchaliśmy także piosenki „Patriotyzm” w wykonaniu Karoliny oraz recytacji pięknych wierszy o ojczyźnie. Na koniec, jak przestało na przyszłych cukierników i piekarzy, poczęstowaliśmy wszystkich ciastami pieczonymi przez weterynarzy.

zobacz zdjęcia


  4 listopada 2013
  Praktyki zawodowe w Rimini we Włoszech

Grupa 20 uczniów pod opieką koordynatora projektu p. Ewy Rębacz oraz opiekuna p. Małgorzaty Plesińskiej wyjechała na 3 tygodniowe praktyki zawodowe do Rimini we Włoszech w ramach realizacji stażów zawodowych projektu Leonardo da Vinci. Grupę stanowią uczniowie klasy IV technikum i klasy III zasadniczej szkoły zawodowej.

zobacz zdjęcia


  30 października 2013
  Sprzątanie grobu Rymera

Już od 19 lat, tj. od chwili nadania szkole imienia Józefa Rymera opiekujemy się grobem patrona znajdującym się na cmentarzu przy ulicy Francuskiej. Również w tym roku jak zwykle przed świętem zmarłych młodzież z kl. III A umyła pięknie pomnik, wysprzątała alejki, a na zakończenie złożyła wiązankę kwiatów od całej społeczności szkolnej i zapaliła znicze.

zobacz zdjęcia


  22 października 2013
  Dzień Włoski

Młodzież klas IV, III technikum i III zsz wyjeżdżająca na praktyki zawodowe do Włoch zaprezentowała przygotowane przez siebie pokazy multimedialne. Tematem projektów były: Dzieje Włoch, Geografia, Kultura i sport, Wybitne osobistości, Rimini oraz Wenecja, Bolonia, San Marino czyli miasta, które uczniowie będą dodatkowo zwiedzali.
W drugiej części spotkania odegrana została scenka humorystyczna „Jeden dzień z życia Włocha” w wykonaniu kl. I b. Dzień Włoski zakończył się pokazem gastronomicznym „Wokół włoskiego stołu i nie tylko”. Dekorację stołu przygotowała Anna Slezarczyk, a program poprowadziły Agnieszka Lassota i Weronika Wocławek.

zobacz zdjęcia


  20 października 2013
  W Szpitalu Geriatrycznym

Od 17 września ponownie ruszył wolontariat naszych uczniów w Szpitalu Geriatrycznym w Katowicach – Szopienicach. Nasi wolontariusze nie tylko opiekują się chorymi w dniach dyżurów, ale donoszą też prasę (Roździeń, Angorę), a w Dniu Edukacji Narodowej upiekli dla podopiecznych ciasto, które zawieźli do szpitala i poczęstowali chorych oraz personel

zobacz zdjęcia


Na prośbę opiekuna wolontariatu 20 października w niedzielę o godz. 17:00 wystąpił zespół „Kuczeryki” dając koncert ludowych pieśni ukraińskich. Wzbudził on u wielu podopiecznych szpitala łzy wzruszenia ze względu na piękny śpiew, wspaniałe zegranie głosów i radość śpiewania.

zobacz zdjęcia


  17 października 2013
  Wizyta Czechów

W naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Czeskiej Szkolnej Inspekcji w Ostrawie, którzy przybyli do Katowic w ramach projektu współpracy bilateralnej między CSIMSI Ostrawa a Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Uczestnicy wizyty zainteresowani byli kształceniem zawodowym ma Śląsku oraz otwartością instytucji oświatowych na wymiar europejski. Goście, którym towarzyszyła Pani Wizytator Sobotnik spotkali się z Panią Dyrektor Zając, kierownikiem kształcenia praktycznego E. Rębacz, przewodniczącą Komisji Przedmiotów Zawodowych M. Plesińską oraz nauczycielem języka angielskiego B. Kwiatkowską - Rak. Na spotkaniu przedstawiono osiągnięcia szkoły dotyczące szkolenia zawodowego ze szczególnym uwzględnieniem doskonalenia zawodowego w ramach programu Leonardo da Vinci. Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie szkoły, a zwłaszcza pracowni zawodowych.

zobacz zdjęcia


  27 września 2013
  Eliminacje do Mistrzostw Katowic

Jak co roku Nasza Szkoła zorganizowała eliminacje do Mistrzostw Katowic w ramach rywalizacji Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Katowicach. 27 września odbyły sie eliminacje piłki nożnej chłopców. W grupie rywalizowały cztery szkoły ponadgimnazjalne: I LO w Katowicach, VIII LO w Katowicach, XIV LO w Katowicach i ZSPS w Katowicach. Do ćwierćfinału awansowało VII LO z pierwszego miejsca i I LO z drugiego.

zobacz zdjęcia


  20 września 2013
  Sprzątanie świata

Nasza Szkoła brała udział w akcji „Sprzątanie Świata 2013”, 20. września klasa II a zbierała śmieci wokół Morawy. Sprzątaliśmy tak dokładnie, że brakło nam worków. Uczniowie z zaangażowaniem segregowali znalezione odpady, czym podwójnie przyczynili się do „ratowania świata”. Mieszkańcy korzystający z plaży w sezonie letnim oraz udający się na jesienne spacery z pewnością będą zadowoleni. Natomiast uczniowie dwa razy zastanowią się, zanim rzucą papierek po batonie czy pustą butelkę na ziemię.

zobacz zdjęcia


  7 września 2013
  Szopienickie Maszkety

7 września w sobotę nasza szkoła brała czynny udział w obchodach XVII Dni Szopienic. Zaproszono nas do konkursu kulinarnego "Szopienickie Maszkety", w którym były cztery kategorie: ciasta, sałatki, przystawki oraz przetwory owocowo-warzywne. Przygotowaliśmy kosz przetworów pod hasłem: "Dary lata", w którym znalazły się ogórki kiszone, ogórki w musztardzie, papryka konserwowa, grzybki w occie, sałatka z zielonych pomidorów, dżem i sok. W tej kategorii wygraliśmy zdecydowanie. Wspaniała była również sałatka grzybowa z tortellini, sernik na zimno, ciasteczka kruche oraz "tuste" czyli smalec domowy. Za całokształt przygotowanych produktów otrzymaliśmy nagrodę główną - komplet pięknych sztućców w eleganckim neseserze. Potrawy przygotowali uczniowie klasy II a i II ac. Opiekę nad stoiskiem sprawowały Lidia Kasperczyk i Dorota Czajka.

zobacz zdjęcia


  2 września 2013
  Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2012/13.

 
Strona główna    Góra strony


...
Copyright © 2005-2016 RaV&sandrac