Dzisiaj jest 19.01.2019
Strona głównaRekrutacjaKontaktLinkiBiuletyn Informacji Publicznej  24 czerwca 2016
  Zakończenie roku szkolnego

Wreszcie nadszedł ten dzień – obejrzeliśmy prezentację przypominającą nam o wydarzeniach w szkole od września do czerwca, trzeba przyznać, że duuużo się działo!!! Następnie Pani Dyrektor wręczyła świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody za naszą pracę: i tę związaną z nauką, i za wolontariat, i za aktywność w szkole. Najważniejsze świadectwa w życiu odebrali też uczniowie (a w zasadzie już absolwenci ) klasy III CP – gratulujemy!!! Później obejrzeliśmy krótki występ artystyczny przygotowany przez uczniów IA, IB i IIB i w radosnych nastrojach przeszliśmy do klas, gdzie wychowawcy wręczyli nam upragnione świadectwa.
A dalej… WAKACJE, WAKACJE, WAKACJE!

Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku, do zobaczenia za dwa miesiące

zobacz zdjęcia


  18 czerwca 2016
  Zwycięstwo w konkursie "Szopienickie Maszkety" w ramach XX obchodów Dni Szopienic

Odpowiadając na zaproszenie organizatorów do udziału w konkursie kulinarnym "Szopienickie Maszkety" zgłosiliśmy swój udział w kategorii: ciasta i desery pod hasłem: "Truskawkowe fascynacje".
Przygotowaliśmy tort wiosenny z truskawkami, bankietówki - smakołyki oraz desery, gdzie królowała truskawka. Dopełnieniem fascynacji tymi owocami był koktajl truskawkowy oraz truskawki w czekoladzie.
Pięknie prezentowaliśmy w/w wyroby ku zachwytowi komisji oceniającej i mieszkańców Szopienic (część naszych wyrobów degustował również występujący na scenie Krzysztof Respondek). Był to również nasz pomysł na promowanie pięknego zawodu: cukiernik.
W słoneczną, prawdziwie letnią pogodę i przy dużej frekwencji mieszkańców dzielnicy odbieraliśmy cenne nagrody za zajęcie I miejsca w w/w konkursie.
Nie byłoby tego zwycięstwa, gdyby nie ogromne zaangażowanie uczennicy kl.III C/P Chengying Jiang oraz p. Lidii Kasperczyk przy pomocy Kamila Warycha z kl. II A.

zobacz zdjęcia


  18 czerwca 2016
  XX Dni Szopienic

W jubileuszowych XX Dniach Szopienic nie mogło zabraknąć naszej szkoły. Po raz pierwszy oprócz cukierników i piekarzy zaprezentowali się weterynarze pod opieką nauczycieli Aleksandry Kocot-Chrzanowskiej i Wojciecha Lietza. Udzielali oni fachowych porad dotyczących opieki nad naszymi pupilami: pieskami, kotkami i innymi. A przy tym (co widać na zdjęciach!) świetnie się bawili, tańcząc do piosenek naszych uczennic!!! Na scenie swoje muzyczne talenty zaprezentowały: Wiktoria Holin i Ewelina Bronisz z II A oraz trio: Karolina Golly z III A i Agata Ślusorz z Emilią Ziorko z klasy I A. Oprócz tych atrakcji Biblioteka szkolna zorganizowała stoisko bookcrosingowe - od uczniów zebraliśmy książki, które były rozdawane mieszkańcom Szopienic.

zobacz zdjęcia


  15 czerwca 2016
  „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”
  „Wkraczasz w dorosłość – Wybieraj”

Dziś uczniowie klasy III A pod opieką wychowawczyni oraz p. pedagog uczestniczyli w inicjatywie organizowanej w ramach kampanii społecznej "Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie" oraz "Wkraczasz w dorosłość - Wybieraj", która odbyła się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Z zainteresowaniem słuchaliśmy prelekcji, obejrzeliśmy spoty profilaktyczne oraz etiudę „Misja specjalna” w wykonaniu młodzieży grupy PaT. A na koniec mieliśmy okazję posłuchać fantastycznego koncertu zespołu „Need for Strings”.

zobacz zdjęcia


  14 czerwca 2016
  Prezentacje wyrobów cukierniczych i piekarskich

Uczniowie z klasy III cp ZSZ, pod okiem nauczycieli technologii p. Małgorzaty Plesińskiej i p. Marii Zdyb, przygotowali w świetlicy naszej szkoły, prezentacje wyrobów cukierniczych i piekarskich. Taka forma prezentacji to przygotowanie do egzaminu czeladniczego w Izbie Rzemieślniczej i powrót do wydarzenia, które ma wieloletnią tradycję w naszej szkole.
Przedstawiając własnoręcznie przygotowane wypieki: torty, ciasta i wyroby piekarskie uczniowie wyjaśniali z jakich ciast przygotowali wyroby, jakie zastosowali surowce, półprodukty, dodatki, metody produkcji.
Wszyscy obecni mogli dokonać degustacji wyrobów – ależ one były pyszne!!!

zobacz zdjęcia


  14 czerwca 2016
  II Święto Profilaktyki - Katowice 2016

Grupa uczniów z klasy II B pod opieką p. pedagog wzięła udział w wydarzeniu o charakterze edukacyjno - profilaktycznym, które odbyło się w Pałacu Młodzieży. W czasie spotkania zaprezentowane zostały najlepsze filmy i spoty profilaktyczne wyłonione w ramach przeglądu oraz spektakle przygotowane i przedstawione przez uczniów szkół gimnazjalnych. Każda prezentacja była zakończona debatą.

zobacz zdjęcia

czytaj więcej


  2 czerwca 2016
  „Bezpieczna Młodzież”

W kinie budynku Altus odbyła się Miejska Impreza Profilaktyczna „Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń”. Nasza szkoła po raz kolejny otrzymała tytuł szkoły aktywnej w Miejskim Programie Profilaktycznym „Bezpieczna Młodzież”. Podczas imprezy odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w konkursie na fotoreportaż (5 zdjęć z krótkim opisem) pod tytułem „Piękno życia jest wokół nas”. Uczennica (dziś już absolwentka!) klasy IV A, Maria Hadzik zdobyła II miejsce – ogromne gratulacje!!!

zobacz zdjęcia


  1 czerwca 2016
  Dzień Sportu i Promocji Zdrowego Stylu Życia

Dziś w szkole znalazły się zajęcia dla każdego – coś dla ciała, dla ducha, dla umysłu… Czyli – dla każdego coś! A konkretniej: zaczęliśmy od zabaw sportowych – drużyny klasowe zmagały się w wyścigach rzędów, emocji i śmiechu było co niemiara, wygrała klasa I A – brawa i gratulacje!!! Następnie każdy zajął się tym, co potrafi najlepiej: odbyły się finały Szkolnych Igrzysk Sportowych, rozegrano mecze w piłkę koszykową, ringo i serwobieg. Indywidualnie uczniowie walczyli w turnieju tenisa stołowego i siłowania na rękę.
Reprezentanci każdej klasy przygotowywali coś na ząb (w końcu sportowcom trzeba dostarczyć energii!): kolorowe kanapki, przepiękne i pyszne sałatki oraz zdrowe (tak, tak – to prawda!!!) ciasta – było i takie na bazie czerwonej fasoli, i szpinakowe, i z burakiem, bez użycia cukru… A jak to wszystko wyglądało… a jak smakowało… Komisja oceniająca miała nie lada zgryz… W efekcie najlepsze okazały się: kanapki klasy III A, sałatka klasy I A i ciasto klasy I AC.
Ania Mazurek z klasy IIB ze swoją podopieczną – Sarą, zaprezentowała agility czyli pokaz psich umiejętności: m.in. skoki przez przeszkody, przejście slalomem – patrzyliśmy z ogromnym zainteresowaniem i podziwem!
Sympatycy innego rodzaju emocji mieli możliwość obejrzenia przeboju kinowego – filmu Ridleya Scotta „Gladiator”. Mogli także szlifować znajomość języka angielskiego, ponieważ film był wyświetlony w oryginale. Na koniec pokazu miał miejsce quiz dotyczący filmu, który wygrała Magda Raczek z klasy III A. Kilka osób zamiast na rozgrywki sportowe zdecydowało się na zmagania umysłu – podczas rozgrywek scrabble. Uczniowie mieli też możliwość sprawdzić się w pracy artystycznej – na warsztatach decoupage.
Po zakończeniu wszystkich zajęć i rozgrywek nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów: w klasyfikacji ogólnej zwyciężyła klasa I A, drugie miejsce zajęła klasa II B, a trzecie klasa III A. Tradycyjnie dzień ten zakończył mecz w piłkę siatkową między nauczycielami a uczniami o puchar przechodni Dyrektora Szkoły. I znów puchar trafił do nauczycieli… Ale już za rok rewanż!!!

zobacz zdjęcia


  Maj 2016
  Miesiąc Profilaktyki i Promocji Zdrowego Stylu Życia

Tradycyjnie, przed wakacjami, Zespół ds. Profilaktyki zorganizował prelekcje, warsztaty, akcje informacyjne, a nawet spektakl, dotyczące promocji zdrowia w różnych jego aspektach.
12 maja klasa II A, II B, II CP oraz III B wzięły udział w zajęciach „Znamię? Znam je!” prowadzonych przez p. Katarzynę Dudek i Annę Kuczyńską, dotyczących profilaktyki czerniaka i wpływu promieni słonecznych na nasz organizm (nie zawsze dobre dla nas to grzejące słoneczko, oj nie zawsze…).

zobacz zdjęcia


25 maja uczniowie klasy I B wraz z p. Agatą Cegiełą przygotowali dla uczniów wszystkich klas pierwszych krótki spektakl „Sąd nad wirusem HPV!”. Młodzież oglądała w skupieniu i z ogromnym zainteresowaniem, a artyści w niekonwencjonalnej formie przekazali konkretne informacje: w jaki sposób można zarazić się wirusem i jakie negatywne skutki zakażenie to może przynieść. Następnie A. Kuczyńska poprowadziła dyskusję dotyczącą profilaktyki raka szyjki macicy oraz skutecznej ochrony przed zakażeniem wirusem HPV.

zobacz zdjęcia


31 maja, w Światowy Dzień bez Tytoniu odbyła się w szkole niezwykle ciekawa akcja – naszym gościem była p. Barbara Kijanka z PSSE w Katowicach, która chętnym uczniom przeprowadziła badanie smokolaizerem, mierzącym zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu - natychmiast po badaniu pojawia się wynik wraz z przyporządkowanym kolorem: czerwonym, pomarańczowym i zielonym, dzięki temu można określić przybliżony poziom nikotyny w organizmie.


zobacz zdjęcia


A jutro… Dzień Dziecka (najlepsze życzenia dla wszystkich – małych i dużych – dzieci!!!), czyli (znów zgodnie z naszą tradycją) Dzień Sportu i Promocji Zdrowego Stylu Życia. Będzie się działo, oj będzie…

  22 maja 2016
  Nagrody w konkursie literackim dla Kingi i Wiktorii

W niedzielę w Parku Kościuszki w Katowicach odbył się Piknik Rodzinny Pola Nadziei, podczas którego dwie uczennice z Klubu Kulturalnie Zakręconych: Kinga Kazuń z klasy III B i Wiktoria Holin z klasy II A, odebrały nagrody za udział w konkursie literackim. Kinga za wiesz „Pomoc równa się szczęście” otrzymała I nagrodę, a Wiktoria za wiersz „W zamian” zajęła III miejsce. Podwójne brawa!!! Dziewczyny bardzo dobrze bawiły się na festynie, a dodatkowo – kupując pyszne ciasteczka i oddając krew – wsparły Hospicjum św. Franciszka w Katowicach.

zobacz zdjęcia


  19 maja 2016
  Żółty Marsz Nadziei

10 uczniów naszej szkoły pod opieką p. pedagog wzięło udział w Marszu zorganizowanym przez Hospicjum św. Franciszka w Katowicach. Celem Marszu było przypomnienie mieszkańcom miasta, że wśród nas żyją chorzy terminalnie, którzy borykają się z różnymi problemami tj. samotność, cierpienie - nie tylko to fizyczne.
Marsz rozpoczął się o godz. 12.00 na Rynku w Katowicach, skończył na Placu Wolności. Na czele Marszu szły pięknie wyglądające mażoretki wraz z orkiestrą, za nimi Ala i Kuba (klasa I B) niosący transparent z logo Hospicjum, dalej grupa ponad 100 osób z żółtymi balonami i żonkilami.

zobacz zdjęcia


  18 maja 2016
  Koncert charytatywny

Uczennice z naszej szkoły wzięły udział w koncercie charytatywnym połączonym z aukcją na rzecz Hospicjum im św. Jana Pawła w Katowicach. Koncert miał miejsce w Gimnazjum nr 14 w Katowicach. Ewelina Bronis i Wiktoria Holin z klasy II A zaśpiewały piosenkę Pink: „Just give me a reason”, a Karolina Golly z III A, Emilia Ziorko, Agata Ślusorz, Anastazja Gnyp i Patrycja Brychcy z I A utwory „Hallelujah” Alexandry Burke , „Jeszcze raz” Patrycji Markowskiej oraz „Secret Love Song” zespołu Little Mix. Występy naszych dziewczyn zostały nagrodzone gromkimi brawami, bardzo dziękujemy, że włączyły się w tę akcję – jesteśmy z nich bardzo dumni!

zobacz zdjęcia


  18 maja 2016
  Zlot Szkolnych Klubów Wolontariusza

Po raz pierwszy nasz Klub (reprezentowany przez Monikę Mastalerz, Aleksandrę Szoen i Aleksego Woszczynę) uczestniczył w Zlocie, który odbył się w Gimnazjum nr 14 w Katowicach. Po przywitaniu Szkolnych Klubów Wolontariusza i krótkim występie gospodarzy rozpoczął się turniej. Uczniowie mieli do wykonania kilkanaście zadań – najciekawsze to zabawa w teatr, gdzie nasi uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością, zręcznościowe zadania z ratownictwa np. rzucanie liną do koła oraz chemiczne „czary mary”, Wszystkie drużyny uczestniczące w tym zlocie bardzo dobrze się bawiły, a gospodarze serdecznie nasz ugościli. Turniej zakończył się rozdaniem dyplomów i wręczeniem nagród przez panią dyrektor Iwonę Orlikowską – nasza drużyna zajęła II miejsce!!! Serdecznie gratulujemy!
Na koniec każdy z uczestników Zlotu podzielił się swoim doświadczeniem w pracy wolontariackiej. Okazało się że młodzież angażuje się całym sercem w różnorodne akcje i działania od Góry Grosza, Szlachetnej Paczki po WOŚP czy koncerty charytatywne lub kiermasze świąteczne… To wspaniale bo zgodnie ze słowami Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

zobacz zdjęcia


  17 maja 2016
  Wycieczka klasy IA do Muzeum Śląskiego

Klasa IA uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Śląskiego, zorganizowanej przez wychowawcę p. Małgorzatę Plesińską.
Nowa siedziba Muzeum mieści się na terenie byłej kopalni „Katowice”. Jest to niezwykły kompleks łączący zabytkowe budynki z przeszklonymi konstrukcjami świetlików. Wystawy znajdują się pod ziemią. Uczniowie zobaczyli „Galerię sztuki polskiej 1800-1945” zawierającą wspaniały zbiór obrazów największych polskich malarzy z tego okresu oraz „Galerię sztuki polskiej po 1945 roku”. Na najniższym poziomie zwiedzali wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Wystawa ta w syntetyczny sposób pokazuje historię Górnego Śląska od czasów najdawniejszych do przełomu 1989 roku. Na koniec grupa, pod opieką wychowawcy i p. Wojciecha Lietza, obejrzała „Galerię śląskiej sztuki sakralnej”.
Wystawy bardzo się podobały, a każdy z uczestników wycieczki znalazł coś dla siebie.
Polecamy!

zobacz zdjęcia


  14 maja 2016
  Półmetek klasy II B

Zgrana ekipa, świetny lokal, dobra muzyka, szalone tańce i głośny śpiew to przepis na niezapomnianą zabawę półmetkową. Przekonali się o tym uczniowie klasy II B, którzy razem z osobami towarzyszącymi i wychowawczynią Agatą Cegiełą w sobotnią noc bawili się w „Clubie 99” w Katowicach. Czas zabawy już za nami, a teraz... egzaminy zawodowe świetnie zdamy!

zobacz zdjęcia


  14 maja 2016
  Gra terenowa „Wehikuł czasu”

Dziś nasza szkoła była współorganizatorem Gry Terenowej odbywającej się w Szopienicach – Burowcu – działania powadzonego w ramach inicjatywy mieszkańców. Celem gry była aktywizacja i integracja mieszkańców, promocja dzielnicy i działających w niej instytucji i organizacji oraz zapoznanie uczestników z ciekawą historią dzielnicy. Uczniowie – Monika, Ola, Kamil i Błażej pod opieką nauczycielek (A. Kuczyńska, B. Kwiatkowska – Rak, J. Rogulska – Panczykowska, I. Skąpska) przygotowali stanowiska z pytaniami i zadaniami do wykonania dla uczestników gry – pytania związane były z historią Szopienic, przy okazji mogliśmy pochwalić się kawałkiem tej historii w naszej szkole –Izbą Regionalną. Dla każdego uczestnika Gry znalazł się też mały słodki poczęstunek.

zobacz zdjęcia


  13 maja 2016
  „Szopienicki Talent”

W piątkowe popołudnie uczennice naszej szkoły Ewelina Bronis i Wiktoria Holin z klasy 2 A wzięły udział w VIII Konkursie Szopienicki Talent 2016 w Miejskim Domu Kultury „Szopienice – Giszowiec” w Katowicach. Uczestnicy prezentowali swoje talenty wokalne, taneczne, recytatorskie... Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody, a Ewelina za wspaniałe wykonanie piosenki „Say something” Chistiny Aguilery zdobyła wyróżnienie. Wielkie brawa!!!

zobacz zdjęcia


  5 maja 2016
  Podsumowanie Projektu „Miejska Dżungla”

W bieżącym roku szkolnym ponownie włączyliśmy się aktywnie w realizację Miejskiego Projektu „Miejska Dżungla” – jest to akcja społeczna mająca na celu łamanie barier utrudniających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. W grudniu uczniowie z klas II A: Kamil Warych, Julita Molendowska, Patrycja Stradomska i II B: Michał Gajdzik, pod opieką pani pedagog wzięli udział w Akcji Parkingowej. W ramach zajęć wychowawczych we wszystkich klasach przeprowadzone zostały zajęcia na temat tolerancji wobec niepełnosprawności.

zobacz zdjęcia


5 maja 2016 roku uczennica klasy III B Kinga Kazuń odebrała nagrodę – wyróżnienie w konkursie literackim dotyczącym problemów osób niepełnosprawnych.

Więcej informacji


  Kwiecień 2016
  Akcja „Piórniki dla Afryki”

W tym roku nasza szkoła włączyła się do drugiej edycji ogólnopolskiej akcji „Piórniki dla Afryki” organizowanej przez Fundację „Dzieci Afryki”. Organizacją zajął się „Klub Kulturalnie Zakręconych”, pod opieką p. Cegieły oraz Szkolny Klub Wolontariuszy pod opieką p. Skąpskiej. Uczniowie wszystkich klas zobowiązali się do skompletowania przynajmniej jednego piórnika, by wspomóc naszych przyjaciół z dalekich krajów. Dzięki zaangażowaniu uczniów udało się zebrać 15 nowych, w pełni wyposażonych piórników. Najwięcej – aż 5, udało się zebrać klasie 2A, za co jesteśmy im serdecznie wdzięczni. W krajach, do których pojadą nasze piórniki, przedmiot taki jest niebywałą rzadkością. Rodzice tamtejszych dzieci nie mogą sobie pozwolić, by kupić im przybory do szkoły, a nawet zwykły dla nas piórnik może wywołać radość na ich twarzach i zachęcić do nauki oraz poszerzania wiedzy.

zobacz zdjęcia


  29 kwietnia 2016
  "Ostatni dzwonek"

Ostatni dzwonek zabrzmiał dzisiaj dla uczniów klasy IV A. Po raz ostatni wychowawczyni Bożena Kwiatkowska - Rak sprawdziła obecność, następnie zostały wręczone świadectwa ukończenia szkoły. Najlepsi i najbardziej zaangażowani w życie szkoły uczniowie: Weronika Wysocka, Aleksandra Pyryt, Martyna Nowak, Sebastian Weihrauch, Natali Likus, Kinga Król i Aleksandra Kiera otrzymali nagrody książkowe. Wszyscy abiturienci zostali pożegnani przez swoich młodszych kolegów i otrzymali drobne podarunki - małe słoniki oraz życzenia powodzenia na egzaminie maturalnym i w dalszym życiu. Na koniec absolwenci podziękowali całej społeczności szkolnej za wspólnie spędzone cztery lata.
Życzymy naszym absolwentom powodzenia i połamania piór na Maturze.

zobacz zdjęcia


  29 kwietnia 2016
  Majowe święta

Przed nami majowe święta. Z tej okazji spotkaliśmy się, aby przypomnieć sobie, co i dlaczego świętujemy na początku maja. To odpowiednia pora na refleksje i zastanowienie się nad wagą i skutkami pewnych wydarzeń, dla których wielu ludzi poświęciło swój czas, energię i często życie.

czytaj więcej

zobacz zdjęcia


  22 kwietnia 2016
  DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE

Dziś gościliśmy w szkole uczniów gimnazjów z Katowic oraz okolicznych (bliższych i dalszych) miast. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy pochwalić się naszymi sukcesami, zdolnościami, pasjami…
Naszych gości przywitały Ewelina i Wiktoria z klasy II A piosenką Felix Jaehn - Ain’t Nobody. Następnie, po omówieniu kierunków kształcenia, Kinga z klasy III B opowiedziała swoje wrażenia z zajęć praktycznych w ZOO, stadninie koni i gospodarstwie rolnym - opowieści zostały poparte zdjęciami i filmem, a potem… oj działo się dzisiaj, działo… W pracowni technologicznej uczniowie wyrabiali cuda, cudeńka z masy karmelowej, marcepanowej, czekoladowej, zaplatali chałki (młodsi koledzy mogli spróbować własnych sił!), rogaliki, bułeczki, piekli ciasteczka… Ale pachniało… A smakowało jeszcze bardziej. W pracowni analizy żywności można było poznać tajniki badania twardości wody oraz zawartości cukrów w sokach. A u weterynarzy… - nasi goście przez chwilę mogli wcielić się w rolę chirurgów (zakładanie szwów to całkiem proste zajęcie!), mogli poznać sekrety podstawowych badań swoich pupili, zobaczyć narzędzia używane przez lekarzy weterynarii. Atrakcją był też poczęstunek – tym razem nie na słodko – kromka chleba z pysznym smalcem. Mnóstwo emocji wzbudziło spotkanie ze zwierzakami z naszego szkolnego zoo – a trochę ich mamy! Przecież nie co dzień jest możliwość potrzymania na własnych rękach węża czy wielkiego pająka. A na zakończenie można było wykazać się zdolnościami sportowymi – rzut piłką do kosza czy kręcenie hula-hopem – kilku gimnazjalistów okazało się naszymi godnymi rywalami!!!
Tradycją Dni Otwartych stało się już to, że uczniowie przyprowadzają też swoje domowe zwierzęta – na korytarzach i w salach lekcyjnych można było spotkać wiele psów, chomików, królika. Mamy nadzieję, że sprawdziliśmy się w roli gospodarzy, że nasi młodsi koledzy czuli się u nas dobrze, no i że spotkamy się z nimi we wrześniu.
Serdecznie zapraszamy!!!

zobacz zdjęcia


  21-25 kwietnia 2016
  „I ty możesz zostać ratownikiem” – udział w zawodach

Kwiecień był bardzo pracowitym miesiącem dla członków Szkolnego Koła Ratownictwa Medycznego. Drużyna naszych ratowników w składzie: Monika Mastalerz, Natalia Żurek, Anna Mazurek, Marek Szewczyk i Michał Gajdzik z klasy II B oraz Błażej Lubowiecki z IB pod opieką p. Jarosława Blocha dwa razy reprezentowała naszą szkołę w zmaganiach na szczeblu regionalnym i miejskim.
21 kwietnia odbyła się kolejna edycja zawodów „I ty możesz zostać ratownikiem” organizowana przez Wyższą Szkołę Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Wzięło w nich udział 26 ekip z regionu górnośląskiego. Do wykonania były trzy zadania praktyczne (m.in. reanimacja, zadławienie, użycie defibrylatora AED), które oceniały komisje składające się z ratowników medycznych. Konkurencja była silna, więc nie udało się zająć miejsca medalowego.
Już cztery dni później, 25 kwietnia startowaliśmy w rejonowym etapie Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w Katowicach, które odbyły się w Zespole Szkół Budowlanych w Katowicach. Także tutaj drużyna wykonywała praktyczne zadania z pierwszej pomocy przedmedycznej, a oceniana była przez sędziów z PCK. Mistrzostwa ukończyliśmy na V miejscu.

21 kwietnia - zawody

zobacz zdjęcia

25 kwietnia - mistrzostwa

zobacz zdjęcia


  20 kwietnia 2016
  Koncert w NOSPR

Dziś uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli wybrali się na Symfoniczny koncert edukacyjny – „Muzyka między sacrum a profanum” do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach. Miał on na celu przybliżyć muzykę poważną nam, młodym ludziom, zwykłym śmiertelnikom, nieobdarzonym zdolnością tworzenia wzruszających melodii, komponowania wirujących nut. Pozostało nam tylko zasłuchać się, przymknąć oczy i odpłynąć na dźwiękach lekkich i delikatnych, na miękkich smyczkach „naszej orkiestry”, dać się ponieść muzyce i pomyśleć – dziękuję, dziękuję za kolejny akcent piękna tego świata...

czytaj więcej

zobacz zdjęcia


  19 kwietnia 2016
  Lekcja wiedzy o społeczeństwie z Panem Senatorem

Dziś gościliśmy w naszej szkole pana prof. Andrzeja Misiołka senatora RP z okręgu katowickiego. Wysłuchaliśmy mini wykładu na temat zasad demokracji oraz pracy Sejmu i Senatu. Mogliśmy też zadawać pytania, na które Pan senator chętnie i ciekawie odpowiadał.

zobacz zdjęcia


  14 kwietnia 2016
  Wolontariat - Hospicjum

Dziś młodzież klas I AC, II CP i III A wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielkami Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach. Uczniowie dowiedzieli się jakie są cele, formy i zakres działania hospicjum. Ważnym przekazem było to, że działalność hospicjum opiera się w dużej mierze na pracy wolontariuszy, którzy pomagając bezinteresownie drugiemu człowiekowi mogą niezmiernie dużo zyskać dla siebie… Dlatego warto podjąć to wyzwanie…

zobacz zdjęcia


  11-13 kwietnia 2016
  Ogólnopolski Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik

Uczennica klasy III ZSZ Chengying Jiang, pod opieką p. Małgorzaty Plesińskiej, uczestniczyła w etapie centralnym XXI edycji Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik, który odbył się we Wrocławiu. Znalazła się w gronie 20 najlepszych uczniów z 16 województw, zwycięzców eliminacji okręgowych. W pierwszym dniu, w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 odbyła się część teoretyczna - uczniowie rozwiązywali test, który zawierał pytania z technologii i techniki w produkcji cukierniczej. Potem uczestnicy z opiekunami zwiedzali wrocławskie zoo, w tym niezwykle ciekawe Afrykarium. W drugim dniu odbyła się część praktyczna, której tematem przewodnim (podobnie jak w etapie okręgowym) była „Głębia oceanu”. Młodzi cukiernicy mieli za zadanie wykonać: tort, 6 sztuk ciastek bankietowych, eksponat z karmelu lub czekolady oraz uformować 5 figurek z marcepana lub masy plastycznej. Przez 7 godzin młodzi cukiernicy tworzyli prawdziwe dzieła, wykorzystując karmel, czekoladę, marcepan, masę plastyczną, kremy i różne dodatki. W użyciu były lampy, mikrofalówki, aerografy, formy, chłodnie, i drobny sprzęt. Komisja Konkursowa oceniła prace, a wyniki poznaliśmy następnego dnia, na uroczystym zakończeniu turnieju w Ratuszu Wrocławskim. Poziom wielu prac był bardzo wysoki. Chengying znalazła się w gronie laureatów, uzyskując w części teoretycznej 4 miejsce, w praktycznej miejsce 9 i ostatecznie plasując się na miejscu 10. Gratulujemy! Do turnieju przygotowywali uczennicę: p. Małgorzata Plesińska oraz mistrz z Cukierni Pana Bończyka – pan Mirosław Świętek.

zobacz zdjęcia


  11 kwietnia 2016
  Profilaktyka HIV/AIDS

Młodzież z klas I A, I B, II CP i III CP uczestniczyła w spotkaniu edukacyjnym, które poprowadziła psycholog Urszula Sokalska – doradca HIV/AIDS. Prowadząca szczegółowo omówiła fakty i mity związane z prezentowanym zagadnieniem. Zachęcała do dbałości i odpowiedzialności za własne zdrowie i życie, unikania sytuacji ryzykownych, mogących sprzyjać zakażeniu oraz diagnostyki zakażenia HIV.

zobacz zdjęcia


  8 kwietnia 2016
  Zakwitły Pola Nadziei

Zasadzone w listopadzie przez uczniów klasy I A żonkile pięknie zakwitły. Dziś ścięliśmy słoneczne kwiaty i tym kawałkiem wiosny obdarowaliśmy podopiecznych Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach.

zobacz zdjęcia


  7 – 8 kwietnia 2016
  Targi Edukacyjne

Przez dwa dni uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego przedstawiali gimnazjalistom ofertę szkoły podczas Targów Edukacyjnych w Centrum Kultury im. K. Bochenek w Katowicach. Piekarze zaplatali chałki, cukiernicy tworzyli cuda z masy czekoladowej i lukru, technolodzy przeprowadzali analizę jogurtów i soków, weterynarze przekazywali informacje dotyczące diagnostyki zwierząt.
A to tylko próbka naszych możliwości!!! Zapraszamy na Dzień Otwarty – 22 kwietnia – wtedy będzie można zobaczyć dużo, dużo więcej…

zobacz zdjęcia


  7 kwietnia 2016
  III Katowicki Matematyczny Maraton Maturzysty

Uczennice klasy IV A: Martyna Nowak, Aleksandra Pyryt i Weronika Wysocka, brały udział w organizowanym przez Śląskie Stowarzyszenie Oświatowe DELTA, III-im Katowickim Matematycznym Maratonie Maturzysty. Dziewczyny zajęły IV miejsce. Wyprzedziły nas tylko drużyny Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, Zespołu Szkół Budowlanych i X LO. Gratulujemy!!!

zobacz zdjęcie


  7 kwietnia 2016
  „Modna i już! Moda w PRL”

Młodzież z „Klubu Kulturalnie Zakręconych" pod opieką pani Agaty Cegieły obejrzała wystawę "Modna i już! Moda w PRL" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Mogliśmy zobaczyć zarówno codzienne ubrania Polaków, jak i szalone kreacje projektantów. To właśnie nietuzinkowe stroje ubarwiały szarą rzeczywistość PRL. Niektórzy z nas czuli się tak, jakby otworzyli szafę babci. Inni chętnie założyliby niejedną stylizację z tamtych lat, żeby „zadać szyku”. Obejrzeliśmy też film archiwalny prezentujący ówczesną modę i zacięcie dyskutowaliśmy o współczesnych trendach w tej dziedzinie. Po wystawie udaliśmy się na wspólny obiad. Ślinka już nam cieknie na wspomnienie o pysznych naleśnikach z serem i polewą jagodową lub truskawkową do wyboru. Po obiedzie mieliśmy siłę na kolejne punkty programu: zwiedziliśmy katedrę Wawelską i Sukiennice, a potem spacerowaliśmy nad Wisłą i na Plantach. Cały dzień towarzyszyło nam wiosenne słońce!

zobacz zdjęcia


  30 marca 2016
  Wyznaczamy liczbę Pi

Trudno znaleźć osobę, która nie wie, że liczba π to w przybliżeniu 3,14…. .Jest to niemalże zwrot międzynarodowy, coś, co łączy wszystkich ludzi. Każdy może sam eksperymentalnie wyznaczyć przybliżenie liczby π, zwanej czasami „ludolfiną”. Wystarczy kartka papieru i patyczki (metoda Buffona).
W dzisiejszym konkursie rywalizowało ze sobą 6 klas, chcąc jak najdokładniej wyznaczyć przybliżenie liczby π. A warto było, gdyż zwycięska klasa jako nagrodę otrzymała pyszne ciasto w kształcie koła z napisem π. Po dogrywce bezkonkurencyjna okazała się klasa III b, wyznaczając przybliżenie liczby jako 3,1478.

zobacz zdjęcia


  30 marca 2016
  „Dieta poprawiająca zdrowie i urodę” – udział w wykładzie

Uczniowie klas II A, III A i IV A wzięli udział w wykładzie dotyczącym zdrowego odżywiania i jego wpływie na nasz wygląd. Zajęcia prowadziła dr Aneta Kościołek – wykładowca Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy o składnikach żywności, poznaliśmy kilka prostych, rewelacyjnie działających na nasz organizm – i ponoć pysznych!!! –przepisów, teraz pora zdobytą wiedzę wdrożyć w życie i… być zdrowym i pięknym.

zobacz zdjęcia


  23 marca 2016
  Podsumowanie Tygodnia Kultury”

Rok 2016 jest rokiem Henryka Sienkiewicza, stąd pomysł na nasz konkurs – trzy drużyny (z klasy I b, III b i IV b) wzięły udział w rywalizacji polegającej na rozpoznaniu postaci historycznych występujących w powieściach Henryka Sienkiewicza. W czasie, gdy grupy rozwiązywały zadanie, publiczność odgadywała, jakie wydarzenia historyczne przedstawił pisarz w swoich dziełach. Quiz „Z Sienkiewiczem wokół historii" przygotowany przez p. Agatę Cegiełę i p.Izabelę Skąpską wygrała klasa III b.
Konkurs z zakresu poprawności językowej "Mówimy po polsku" dostarczył nie tylko uczestnikom, ale i wszystkim obecnym na sali niemało emocji. Zadania przygotowane przez p. Jarosława Marcinkowskiego były prawdziwymi łamigłówkami językowymi, z którymi najlepiej poradziła sobie Natalia Wałęga z klasy I b.
Imponującą wiedzą z zakresu znajomości powieści naszego Noblisty wykazała się uczennica klasy III b Dominika Faron. Niełatwe pytania przygotowane przez p. Mariolę Weber w ramach prezentacji "Od Onufrego Zagłoby do Longinusa Podbipięty" nie sprawiły Dominice żadnych trudności. Wielkie brawa!
Kolejnym konkursem był Quiz o Elżbiecie II. W konkursie wzięło udział aż osiem trzyosobowych drużyn. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą znajomością długiego życia królowej, jednak uczennice z klasy IAC okazały się najlepsze. Zwycięzcy zostali zaszczyceni uściskiem dłoni monarchini – w tej roli Michał z klasy II b!!!
Wszystkim uczestnikom gratulujemy ducha walki.

zobacz zdjęcia


  21 - 23 marca 2016
  Rekolekcje „Pokochać i poczuć się kochanym”

Rekolekcje wielkopostne w tym roku odbyły się pod hasłem: „Pokochać i poczuć się kochanym”.W pierwszym dniu naszymi gośćmi byli młodzi i utalentowani iluzjoniści Tomasz Kabis i Alan Kralski. Dzięki ogromnej pracowitości, wytrwałości, odwadze i wierze spełnili swoje marzenie. Drugiego dnia gościliśmy s. Annę Bałchan ze Stowarzyszenia Po MOC w Katowicach. Siostra z wielkim zaangażowaniem opowiadała nam o konkretnej pomocy psychologicznej i materialnej dzieciom, młodzieży i kobietom, którzy padli ofiarą współczesnego niewolnictwa i przemocy. Na zakończenie rekolekcji mogliśmy wspólnie uczestniczyć w Eucharystii w naszym szopienickim kościele. Naukę rekolekcyjną wygłosił i wyśpiewał dla nas ks. Sebastian Mandrysz wspólnie z młodzieżą z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Gastronomicznych. Umocnieni pozytywnymi przykładami wiary czekamy na Święta Wielkanocne.

zobacz zdjęcia


  18 marca 2016
  Warsztaty fotograficzne "Archeologia fotografii - podróż w czasie"

W piątkowe południe członkowie Klubu Kulturalnie Zakręconych razem z p. Agatą Cegiełą wybrali się do Muzeum Historii Katowic na warsztaty fotograficzne. Najpierw z dużym zainteresowaniem zwiedziliśmy wnętrza kamienicy mieszczańskiej z przełomu XIX i XX wieku. Zachwycił nas bogaty wystrój pomieszczeń, a przede wszystkim zdjęcia sprzed przeszło stu lat! W drugiej części, dzięki ciekawej prezentacji multimedialnej przygotowanej przez p. Kamila Myszkowskiego, mogliśmy poznać historię fotografii analogowej. Po solidnej porcji wiedzy mogliśmy przejść do praktyki. W ciemni wykonywaliśmy w parach reprodukcję dawnej fotografii metodą kopii stykowej. To była fascynująca podróż w czasie, po której pozostały nam wspaniałe pamiątki w postaci „wyczarowanych" zdjęć.

zobacz zdjęcia


  7 – 21 marca 2016
  Piękny gest wolontariuszek w Szpitalu Geriatrycznym w Katowicach

Jak zrobić przyjemność starszym osobom przebywającym w szpitalu, kiedy za oknem budzi się wiosna i zbliżają się Święta Wielkanocne?
Wolontariuszki: Ola Kiera i Kinga Król z klasy IVA przez dwa tygodnie malowały z podopiecznymi szpitala piękne pisanki. Niektórym pacjentkom tak podobało się ich dzieło, że zabrały je do domu, jako element dekoracyjny świątecznego stołu.
A jak pięknie upływały popołudnia, kiedy w szpitalnej sali tworzyły " arcydzieła" dwa pokolenia - pokolenie babć i wnuczek…

zobacz zdjęcia


  Marzec 2016
  Pola Nadziei

Pamiętacie „Pola Nadziei” zasadzone w naszym szkolnym ogródku? (dla zapominalskich i ciekawych - 28 października 2015). Żonkile już przywitały wiosnę – teraz czekamy na żółte kwiatuszki.

zobacz zdjęcia


  16 marca 2016
  Pisanki w Hospicjum Cordis

Grupa wolontariuszy wraz p. Izą Skąpską udała sie do Hospicjum Cordis w Janowie, aby pomóc w tworzeniu pisanek. Metoda jaką tworzyliśmy pisanki na początku sprawiała nam trochę trudności, ale dość szybko nabralismy wprawy. Praca polegała na tworzeniu różnorodnych wzorków z wosku na ugotowanym jajku – ciepły wosk należało nanosić za pomocą ołówka, w który wbita była szpilka. W ciagu 2,5 godziny zrobiliśmy 120 pisanek!!! Uczniowie rożnych szkół i inni wolontariusze w sumie stworzyli około 5 tysięcy pisanek przeznaczonych do sprzedaży w Niedzielę Palmową. Cieszymy się, ze dołożyliśmy małą cząstkę od siebie.

zobacz zdjęcia


  14 marca 2016
  Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Katowice

Dziś odbyły się w naszej szkole wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Katowice. Spośród kandydatów najwięcej głosów otrzymała Wiktoria Holin z kl. II a. Gratulujemy wyboru.

  13 marca 2016
  Wizyta na „ Sweet Targach”

Reprezentanci naszej szkoły (Mirosław Mirowski z kl. IIC/P, Chengying Jiang z kl. IIIC/P z nauczycielkami przedmiotów zawodowych: p. Plesińską oraz p. Kasperczyk) uczestniczyli w organizowanych corocznie Targach Cukierniczych, Piekarskich i Lodziarskich w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Tegoroczne Targi obfitowały w pokazy najlepszych kreatorów smaku i dekoracji. Podziwialiśmy sposób przygotowania efektownej kwiatowej dekoracji cukrowej na tort, modelowania figurek przy użyciu lukru plastycznego, wielkanocnych dekoracji wyrobów cukierniczych, ręcznego sporządzania pralin i trufli. Można było obserwować finały Mistrzostw Polski „Barista 2016”, obejrzeć najnowsze urządzenia, elementy dekoracji, opakowania w branży cukierniczej i piekarskiej. Degustowaliśmy przepyszne lody w nowych, ciekawych smakach oraz kawy przygotowane w niekonwencjonalny sposób.

zobacz zdjęcia


  10 – 11 marca 2016
  Etap centralny XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności

Tradycyjnie ten etap przeprowadzony został w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu. W Olimpiadzie udział wzięło troje uczniów z klasy IVA: Martyna Nowak została laureatką IX miejsca, Weronika Wysocka i Krzysztof Paliga – finalistami.
Serdecznie gratulujemy całej trójce oraz opiekunkom – p. Małgorzacie Plesińskiej i p. Annie Kuczyńskiej, które przygotowały uczniów do Olimpiady.
Wyjazd do Poznania to duży stres, sprawdzenie swoich możliwości, ale też okazja do poznania nowych osób, obejrzenia ciekawych miejsc – uczestnicy wzięli udział w wycieczce po Poznaniu oraz zwiedzili Katedrę Biotechnologii i Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu.

zobacz zdjęcia


  10 marca 2016
  Odpowiedzialność prawna i bezpieczny czas wolny

W tym dniu odbyło się spotkanie edukacyjno – profilaktyczne uczniów z klas Ia, Ib i Iac z przedstawicielkami Straży Miejskiej w Katowicach.
Ważnym elementem spotkania było zapoznanie młodzieży ze sposobami prawidłowego zachowania się w sytuacjach trudnych oraz formami pomocy, jakich można oczekiwać od służb ratowniczych i pomocowych. W czasie spotkania omówione zostały również konsekwencje prawne w przypadku podejmowania zachowań ryzykownych.

  8 marca 2016
  Koncert Pieśni Pięknej

W naszej miłej i pięknej szkole nie zapomniano o Dniu Kobiet. Samorząd Uczniowski zorganizował koncert Pieśni Pięknej dla nauczycielek, uczennic i wszystkich pań pracujących w szkole.
Młodzież zaśpiewała pieśni lekkie i przyjemne, pieśni wzruszające i porywające serca, pieśni o miłości i życiu.
Było wiele wzruszeń, śmiechu i radosnych przeżyć, gdyż nasi uczniowie nie tylko prowadzili koncert, ale wykonywali swoje utwory z ogromnym sercem i wdziękiem. Na końcu były kwiaty, życzenia i zapowiedź, że za rok znów będziemy świętować w tym dniu. Już nie możemy się doczekać….

zobacz zdjęcia


  3 marca 2016
  Akcja Krwiodawstwa

Dziś odbyła się na terenie Szopienic akcja Krwiodawstwa. Organizatorami akcji była nasza szkoła (główny inicjator – nauczycielka biologii, p. Katarzyna Dudek) we współpracy z VI LO im. Długosza. W ciągu trzech godzin krew oddało 20 osób - 9 z naszej szkoły, 8 z LO im. Długosza oraz 3 mieszkańców Szopienic. Odważnych, chętnych nieść innym pomoc, uczniów z naszej szkoły zgłosiło się do ambulansu aż 25, jednak po wywiadzie i wstępnych badaniach do oddania krwi dopuszczonych zostało ośmiu. Gratulujemy wszystkim. I bardzo, bardzo dziękujemy!!!

zobacz zdjęcia


  12 lutego 2016
  Podsumowanie I semestru

W ostatni dzień przed feriami Pani Dyrektor we współpracy z wychowawcami i Samorządem Uczniowskim nagrodziła uczniów, którzy wyróżnili się (nie tylko nauką!!!) w pierwszym semestrze. Pięknymi dyplomami i drobnymi upominkami zostali wyróżnieni Ci, którzy uzyskali celujące wyniki w nauce, mieli 100% frekwencję, wzorowo opiekowali się zwierzakami w szkolnym ZOO czy pracowali w wolontariacie. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

zobacz zdjęcia


  12 lutego 2016
  Szkolne walentynki

Dziś klasa IIIA zorganizowała dla wszystkich chętnych uczniów zabawę walentynkową – wręczono kartki z wyrazami sympatii (poczta walentynkowa działała od ponad tygodnia), przygotowano słodki poczęstunek – jak zwykle z myślą o zwierzakach: to dla nich przeznaczymy pieniążki ze sprzedaży naszych pysznych wypieków!!! Kilka uczennic (IA i IIIA) pięknie zaśpiewały kilka piosenek o miłości, a punktem kulminacyjnym była „Randka w ciemno” – oczywiście na wesoło i z przymrużeniem oka – ale tu nie ma się co rozpisywać, po prostu warto obejrzeć zdjęcia.
I tak radośnie dobrnęliśmy do ferii… przed nami dwa tygodnie laby…
Życzymy wszystkim cudownej pogody, wspaniałego (bezpiecznego!!!) odpoczywania…

zobacz zdjęcia


  9 lutego 2016
  Wizyta w Muzeum Śląskim

Dziś wybraliśmy się pod opieką p. Agaty Cegieły, która prowadzi Klub Kulturalnie Zakręconych, do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Obejrzeliśmy wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Bardzo podobał się nam wystrój poszczególnych wystaw oraz dobrane do nich dźwięki rozmów czy muzyki. Dzięki ciekawym eksponatom i interaktywnym e-bookom poznaliśmy życie codzienne i problemy mieszkańców Górnego Śląska. Najwięcej emocji wzbudziła w nas część wystawy poświęcona czasom PRL-u. Na zakończenie układaliśmy interaktywne puzzle, które wymagały od nas świetnej znajomości gwary śląskiej. Jesteśmy dumni z historii naszego regionu i zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy w Muzeum Śląskim.
Członkowie Klubu Kulturalnie Zakręconych

zobacz zdjęcia


  9 lutego 2016
  Prelekcja dotycząca krwiodawstwa

Dziś uczniowie klas IIIA, IIIB, IIICP oraz IVA wzięli udział w prelekcji dotyczącej krwiodawstwa, poprowadzonej przez p. Alinę Ratajczak – przedstawicielkę Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Prowadząca przedstawiła młodzieży procedury oddawania krwi, argumenty zachęcające do zastania dawcą, procedury dawstwa szpiku kostnego oraz mity dotyczące oddawania szpiku. W ostatniej części przeprowadziła konkurs – uczniowie, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania dotyczące wcześniejszej prezentacji, otrzymali drobne upominki – breloczku, smyczy, notatniki.
Zachęcamy każdego do zostania Honorowym Dawcą Krwi – pamiętaj, Twoja krew może uratować czyjeś życie!!!
Ambulans do pobierania krwi będzie podstawiony 3 marca w godzinach 9 – 12 przy ulicy Lwowskiej – przy LO im. Długosza.

zobacz zdjęcia


  29 stycznia 2016
  Dzień Maturzysty

Dziś odbył się w naszej szkole niezapomniany, przedstudniówkowy Dzień Maturzysty - uczniowie z klasy 4A prowadzili kawiarenkę, w której sprzedawali ciasta, babeczki, własnoręcznie robioną pizzę (wszystko było po prostu przepyszne!). Każdy czwartoklasista był przebrany... tak, żeby tradycji stało się za dość... Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, warto!!!
p.s. Dziś wieczorem przed nami wspaniały Bal Studniówkowy, a za 96 dni… no właśnie – matura!!!

zobacz zdjęcia


  12 – 13 stycznia 2016
  Nasi cukiernicy najlepsi w województwie śląskim!!!

Uczennice naszej szkoły: Karolina Iskra oraz Chengying Jiang z klasy III cp pod opieką p. Lidii Kasperczyk wzięły udział w XXI Wojewódzkim Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik.
Część praktyczną Turnieju przeprowadzono w Piekarni-Ciastkarni państwa Kampa, a część teoretyczną i podsumowanie konkursu w Zespole Szkół Zawodowych w Lublińcu. Zadaniem praktycznym było wykonanie i dekoracja tortu, sporządzenie ciastek bankietowych oraz figurek z marcepana. Tematyką przewodnią dla wykonania wyrobów była "Głębia oceanów". Przez 5 godzin pod czujnym okiem Komisji (przede wszystkim właścicieli cukierni) formowano, smarowano, przekładano, zdobiono, przycinano, lepiono, a po wyeksponowaniu wyrobów Komisja oceniła jakość wyrobów i przyznała punkty. Drugiego dnia uczestnicy rozwiązywali test zawierający pytania z technologii i techniki w produkcji cukierniczej. Łączna suma punktów z części praktycznej i teoretycznej decydowała o zajęciu poszczególnych miejsc w Turnieju.
Najwyższą punktację uzyskała nasza Chengying Jiang, zajmując I miejsce - otrzymała puchar, nagrody rzeczowe, darmowy udział w szkoleniu cukierniczym w firmie Polmarkus, a w kwietniu będzie reprezentować województwo śląskie w Turnieju Ogólnopolskim we Wrocławiu. Karolina Iskra zajęła III miejsce – otrzymała nagrody rzeczowe, udział w szkoleniu, a ze względu na uzyskanie wysokiej punktacji może również weźmie udział w Turnieju Ogólnopolskim (zadecyduje o tym Komitet Główny – trzymamy kciuki!!!)
Ogromną satysfakcją było odebranie nagrody dla naszej szkoły za najlepsze przygotowanie uczniów do części teoretycznej – brawa dla p. Małgorzaty Plesińskiej!
Gratulujemy zwyciężczyniom, p. Małgorzacie Plesińskiej, bardzo dziękujemy pracodawcom uczennic: p. Antoniemu Bończykowi i p. Januszowi Zazuli za przygotowanie uczennic do konkursu.

zobacz zdjęcia


  11 – 15 stycznia 2016
  „Tydzień Profilaktyki i Promocji Zdrowego Stylu Życia ”

W tym tygodniu Zespół ds. Profilaktyki (Katarzyna Dudek, Anna Kuczyńska, Jolanta Rogulska – Panczykowska) przeprowadził zajęcia edukacyjne dla wszystkich uczniów. Podczas zajęć wykorzystane zostały filmy, prezentacje, plakaty i ulotki informacyjne, uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na krótkie pytania testowe. Główna tematyka Tygodnia Profilaktyki to: profilaktyka zakażeń wirusami HIV i wywołującymi Wirusowe Zapalenie Wątroby (WBV, WCV) oraz profilaktyka antyalkoholowa w ramach programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?”. W ramach tego ostatniego zorganizowano też kampanię informacyjną dla rodziców.

zobacz zdjęcia


  10 stycznia 2016
  Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

58 wolonariuszy – uczniów naszej szkoły pomagało w zbiórce na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbieraliśmy fundusze na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.
To dla nas ogromna radość móc pomagać w tak wielkiej sprawie!!!

zobacz zdjęcie


  22 grudnia 2015
  Jasełka

Tegoroczne Jasełka nosiły tytuł: "Niezwykła Noc - Noc Miłości i Pojednania".
Uczniowie klas 1A, 2B i 3A pokazali w pięknym przedstawieniu jak łatwo jest popełnić błąd i jak trudno go naprawić, ale dzięki magicznej nocy wigilijnej może zdarzyć się Cud - rodzina która rozstała się, w Święta zrozumiała jak ważna w tym – i każdym, najzwyklejszym – dniu jest miłość. Po obejrzeniu Jasełek w atmosferze Świątecznej zadumy, refleksji i nadziei wysłuchaliśmy fragmentu Pisma Świętego, przełamaliśmy się opłatkiem i śpiewaliśmy kolędy.
Życzymy wszystkim Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i dużo Miłości.

zobacz zdjęcia


  21 grudnia 2015
   Akcja dla „Nikisza”

Po raz kolejny włączyliśmy się w akcję pomocy dla dzieci i rodzin - podopiecznych Świetlicy Środowiskowej „Nikisz”. Działania w tym zakresie od trzech lat koordynuje pani pedagog. W zamian otrzymaliśmy przepiękne, własnoręcznie wykonane podziękowanie.
Szczególną moc Aniołka i przesłane życzenia, przekazujemy wszystkim zaangażowanym oraz tym którzy będą chcieli zaangażować się w taką pomoc w przyszłości.

zobacz zdjęcie


  21 grudnia 2015
  Góra Grosza

Po raz kolejny, na przełomie listopada i grudnia, młodzież naszej szkoły, a także jej pracownicy, włączyli się w coroczną akcję Góra Grosza. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w zbieranie groszówek dla potrzebujących dzieci (uzbieraliśmy kilka kilogramów). Teraz, właśnie w tym miejscu chcemy im szczególnie podziękować. Bardzo dziękujemy w imieniu tych, dla których to robiliśmy. Szczególne słowa uznania należą się osobom odpowiedzialnym za sprawne przeprowadzenie tej, jakże skomplikowanej pod względem logistycznym, operacji - Wiktorii Holin i Aleksandrze Szoen z kl. IIa.
Na koniec zagadka:
1gr – 2020 sztuk, 2gr – 1047 sztuk, 5gr – 737 sztuk, 10gr – 42 sztuk, 20gr – 20sztuk,
50gr – 4 sztuk = ???
Jaką kwotę uzbieraliśmy?

zobacz zdjęcia


  18 grudnia 2015
  Koncert kolęd w Szpitalu Geriatrycznym

W tym roku ponownie zawitaliśmy do podopiecznych Szpitala Geriatrycznego w Katowicach – Szopienicach z „Koncertem kolęd”.
11 uczniów naszej szkoły ze skrzypcami, gitarą, w mikołajkowych czapeczkach przepięknie wykonało najbardziej znane polskie kolędy. Największe wzruszenie wywołała „Cicha noc” śpiewana przez naszych artystów w pięciu językach (polskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i angielskim). Miłym akcentem przed rozpoczęciem występu było wręczenie podopiecznym szpitala przepięknego domku z piernika wykonanego podczas szkolnego konkursu. Kolędy, ciepła świąteczna atmosfera – to dar naszej młodzieży dla pokolenia ich babć i dziadków. Dla tych chorych, którzy nie mogli uczestniczyć w koncercie, młodzież zorganizowała prawdziwą kolędę, wchodząc ze śpiewem na ustach do szpitalnych sal.
Bardzo dziękujemy dla pani Agacie Cegiele oraz wykonawcom za czas, który poświęcili i wielką radość, którą przynieśli Seniorom.

zobacz zdjęcia


  16 grudnia 2015
  „Bieg Dziewięciu Górników”

Dziś dziewiątka uczniów naszej Szkoły wzięła udział w "Biegu Dziewięciu Górników" poświęconemu wydarzeniom z 16 grudnia 1981 roku. Celem biegu było oddanie hołdu zastrzelonym górnikom z Kopalni Wujek. W biegu wzięło udział 150 uczniów ze szkół w Mikołowie, Katowicach, Chorzowie i Rudzie Śląskiej, którzy pobiegli dziś pod Krzyż Dziewięciu Górników w Katowicach Brynowie. Każda z uczestniczących w biegu szkół wybrała sobie za patrona jednego z zastrzelonych górników. Patronem naszej szkoły był Zbigniew Wilk.

zobacz zdjęcia


  12 grudnia 2015
  Uroczystości pogrzebowe Czesława Rymera

Czesław Rymer urodził się 21 listopada 1916 roku w Katowicach, zmarł w nocy z 8. na 9. grudnia 2015 roku - miał 99 lat. Wszędzie przedstawiano go jako syna Pierwszego Wojewody Śląskiego, ale był przede wszystkim skarbnicą wiedzy o Katowicach i Śląsku. Z każdego zdania przemawiała przez niego miłość do Katowic. Często o nich opowiadał - i o Katowicach takich jakie pamiętał i tych, które sobie wymarzył. Niektórych irytowało, że nie znosił przy tym sprzeciwu, obojętnie czy mówił o architekturze, czy o obronie miasta we wrześniu 1939 roku, ale nawet nieprzychylne mu osoby nie kwestionowały jego ogromnej wiedzy i nie odmawiały mu umiłowania Katowic. Szkoda, że o tak wielu sprawach pewnie nie zdążył nam opowiedzieć.
My również mieliśmy okazję Go posłuchać – odwiedzał naszą szkołę – brał udział w szkolnych uroczystościach.
W sobotę, 12 grudnia uczystniczyliśmy w Ostatnim Pożegnaniu Czesława Rymera w kościele Ojców Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Katowicach-Koszutce. Zmarły został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu przy ul. Francuskiej.

zobacz zdjęcia


  11 grudnia 2015
  Szlachetna Paczka

Po raz drugi w naszej szkole wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z opiekunem panią Izabelą Skąpską ogłosili akcję „Szlachetna Paczka”.
W tym roku pomagaliśmy siedmioosobowej rodzinie z Sosnowca, którą bardzo trudna sytuacja życiowa zmusiła do szukania wsparcia w Fundacji „Wiosna” – organizatora „Szlachetnej Paczki”.
Od 30 listopada do 11 grudnia zbieraliśmy: żywność, środki chemiczne, ubrania i pieniądze.
Dziękujemy z całego serca każdemu, kto zaangażował się w to przedsięwzięcie.

czytaj więcej

zobacz zdjęcia


  7 grudnia 2015
  Konkurs "PIERNIKI ŚWIĄTECZNE"

Już po raz drugi Szkolny Zespół Przedmiotów Zawodowych ogłosił konkurs na najpiękniejszy domek z piernika oraz pierniczki drobne. Do konkursu zgłosiło się 10 uczniów z klas zasadniczej szkoły zawodowej oraz technikum. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: domek z piernika oraz dekorowanie pierników.
Pomysłowość uczniów przerosła oczekiwania Komisji. Były więc szybki w domkach ze stopionej masy karmelowej, kolorowe lampiony, ciekawe kształty okien, drzwi, dachy pokryte krakersami imitującymi dachówki, choineczki, płotki, ludziki - prawdziwe cudeńka. Pierniczki dekorowano wg własnego pomysłu tworząc z nich grzybki, choinki, zwierzątka, stosując różne techniki dekoracyjne.
W kategorii: "Domek z piernika" przyznano:
  • I miejsce: Mirosław Mirowski kl. II CP
  • II miejsce: Patrycja Stradomska kl. II A
  • III miejsce: Chengying Jiang kl. III CP
a w kategorii "Dekorowanie pierników":
  • I miejsce: Julita Molendowska kl. II A
  • II miejsce: Monika Machura kl. II A
  • III miejsce: Aleksandra Szoen kl. II A

czytaj więcej

zobacz zdjęcia


  6 grudnia 2015
  Mikołaj wśród Seniorów Szpitala Geriatrycznego w Katowicach - Szopienicach

Już po raz trzeci Mikołaj, Renifer i Śnieżynka pod opieką p.prof. Kasperczyk odwiedzili pacjentów Szpitala Geriatrycznego w Katowicach - Szopienicach. Rozdawali chorym drobne upominki, odwiedzali wszystkie sale z kolędą na ustach, uśmiechem i ciepłym słowem. Radość obdarowywanych była ogromna, a wzruszenie udzielało się nie tylko pacjentom, ale także kolędującym.
To tylko fragment pracy wolontariuszy, którzy już od 4 lat pracują na rzecz szpitala.
Powrócimy tu ponownie 18 grudnia organizując podopiecznym " Koncert kolęd"

zobacz zdjęcia


  4 grudnia 2015
  Mikołajki

Mikołaj, za sprawą uczniów z klasy IA, zawitał do naszej szkoły dwa dni wcześniej…. Uczniowie przebrani za Świętego Mikołaja, Elfa oraz Śnieżynkę, z głośnymi dzwonkami i gromkim „ho ho ho!” chodzili po szkole i rozdawali słodkości uczniom oraz nauczycielom. Przygotowali też krótki, dotyczący osoby Mikołaja, quiz. Każda klasa otrzymała białą styropianową kulę – należy ją ozdobić dowolną techniką – tak przygotowane bombki zawisną na szkolnej choince. Dodatkowo można było skosztować pysznych, upieczonych przez uczniów – pomocników Mikołaja, ciast.

zobacz zdjęcia


  2 grudnia 2015
  Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Weronika Wysocka – uczennica klasy IVA, po raz kolejny odebrała tę prestiżową Nagrodę, za najlepsze osiągnięcia w nauce w naszej w szkole. Gratulujemy, podziwiamy i życzymy Weronice wielu kolejnych osiągnięć edukacyjnych i życiowych.

zobacz zdjęcia


  2 grudnia 2015
  Wizyta klasy IVA w Unilever S.A.

Grupa przyszłych techników technologii żywności (to już niedługo!!!) miała możliwość poznać pracę laboratorium chemicznego w zakładzie znanym m.in. z produkcji margaryny. Zobaczyliśmy ciekawy, nieznany nam sprzęt, poznaliśmy tajniki analizy, okazało się też, że wiele oznaczeń wykonywaliśmy na zajęciach w naszej szkolnej pracowni analizy żywności! Zostaliśmy również zaproszeni do pracowni sensorycznej – niektórzy chętnie wcielili się w osoby oceniające i popróbowali smaków różnych margaryn.

  1 grudnia 2015
  Światowy Dzień AIDS

Społeczność naszej szkoły czynnie włączyła się w obchody tego Dnia. Samorząd Uczniowski przygotował ciekawą gazetkę, na stolikach pojawiły się ulotki informacyjne, a klasy pierwsze wzięły udział w zajęciach profilaktycznych, które poprowadziła p. Katarzyna Dudek. Prowadząca przekazała informacje dotyczące HIV/AIDS od strony biologicznej, przedstawiła mity i fakty dotyczące możliwości zakażenia, na koniec młodzież miała możliwość sprawdzić swoją wiedzę w krótkim teście.

zobacz zdjęcia


  28 listopada 2015
  Etap okręgowy XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności

Kolejny raz etap okręgowy dla okręgu katowickiego przeprowadzony został w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. W Olimpiadzie udział wzięło troje uczniów z naszej szkoły – rywalizowali z kolegami z Jasła, Bochni, Krakowa, Bielska – Białej, Zakopanego i Myślenic.
Nasi uczniowie okazali się najlepsi!!!
I miejsce – Weronika Wysocka
II miejsce – Martyna Nowak
V miejsce – Krzysztof Paliga
Składamy gorące gratulacje - udział w olimpiadzie wymaga od jej uczestników szerokiej wiedzy technologiczno-przetwórczej, analitycznej i ekonomicznej. Gratulacje należą się też opiekunkom – p. Małgorzacie Plesińskiej i p. Annie Kuczyńskiej, które przygotowały uczniów do Olimpiady.
Życzymy wszystkim dalszych sukcesów – już w marcu etap Ogólnopolski…

zobacz zdjęcia


  27 listopada 2015
  Andrzejki

Każdy, kto tego dnia chciał tradycji andrzejkowej uczynić zadość, miał ku temu okazję. Klasa I AC prócz stosownego i – trzeba dodać – własnoręcznego wystroju szkoły, zorganizowała dla wszystkich uczniów prawdziwe wróżby, z laniem wosku na czele. Na korytarzach można było spotkać wróżącą z ręki Cygankę i spróbować domowej roboty ciasteczek z wróżbą.

zobacz zdjęcia


  10 listopada 2015
  Obchody Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.
11 listopada to dzień skłaniający do refleksji na temat patriotyzmu i ojczyzny oraz do zwrócenia uwagi na polskie symbole narodowe: hymn, flagę biało-czerwoną i godło. Uczestnicząc obchodach tego Święta, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce, dzięki którym przetrwał nasz język, nasza kultura i tradycja.
W dzień poprzedzający Święto w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny przygotowała klasa III B, z dużą ekspresją przedstawiając historię naszego narodu od momentu rozbiorów do chwili powrotu marszałka Piłsudskiego do ojczyzny. Uroczyste obchody tej ważnej dla nas daty zakończyło wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.
Przedstawiona akademia była lekcją patriotyzmu, głęboką nauką skierowaną do dorosłych i młodzieży, jak być Polakiem-patriotą w obecnych czasach.
  • Jestem Polakiem, to znaczy, że znam i szanuję polskie symbole narodowe.
  • Jestem Polakiem, znam i szanuję polską kulturę, obyczaje i tradycję oraz ludzi, którzy to tworzą.
  • Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie, m.in. godnie biorę udział w uroczystościach patriotycznych w szkole i poza nią.

zobacz zdjęcia


  9 listopada 2015
  Wycieczka klasy IV A do Krakowa

Celem wycieczki było zwiedzenie dawnej Fabryki Schindlera, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Historyczne. Liczne i ciasne, choć pomysłowo urządzone pomieszczenia pokazały nam miasto w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz tragiczne historie ludzi, którym przyszło żyć w czasach II wojny światowej. Na interaktywnych tablicach mogliśmy zobaczyć ruchy wojsk wroga oraz obejrzeć filmy z udziałem ludzi, którzy przeżyli czas niemieckiej okupacji. Najbardziej poruszające były pomieszczenia urządzone na wzór getta oraz kartki ze wspomnieniami dzieci, które tam przebywały. Ponadto zobaczyliśmy wiele innych ekspozycji, m.in. krakowski tramwaj, zakład fryzjerski, czołgi, mundury. Po dwóch godzinach opuściliśmy teren muzeum trochę zamyśleni i pełni emocji. Udaliśmy się tramwajem na Rynek Główny, a potem do pobliskiej restauracji. Krakowska pizza i precle bardzo nam smakowały. Wycieczka bardzo nam się podobała.

  30 października 2015
  Dzień Magii i Czarów

Dziś nasza szkoła zamieniła się w szkołę magii i czarodziejstwa w Hogwarcie. Dzień młodych adeptów sztuki czarnoksięskiej rozpoczął się od przydzielenia ich do jednego z czterech domów i rozdzielenia zadań. Wszyscy uczestnicy zabawy pod czujnym okiem swoich starszych kolegów z klasy IV A – organizatorów zabawy, poszukiwali zaginionych rzeczy odwiedzając Komnatę Tajemnic oraz Zakazany Las. Następnie mogli zmierzyć się z lękiem przed owadami oraz poznać swoją przyszłość. Dzień zakończył się meczem quidditcha. Po dniu pełnym wrażeń czarodzieje i mugole mogli pokrzepić się w kawiarence próbując ciasta zombiaka, paluchów trola i wielu innych słodkości.

zobacz zdjęcia


  28 października 2015
  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Tego dnia w naszej bibliotece zorganizowaliśmy dzień otwarty. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki literackie i łamigłówki (znajdź i połącz w pary, ułóż jak najwięcej tytułów losując 10 kostek ze Scrabble). Nagrodą dla uczestników były ciasteczka w formie książeczek z cytatami dotyczącymi książek i literatury, np.: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Nagrodą główną za zdobycie największej ilości punktów były przepyszne słodkości: muffinki i marchewkowe ciasto.
I miejsce - Patrycja Popanda i Dominika Faron z klasy IIIb,
II miejsce - Alicja Baranek i Anastazja Gnyp z klasy Ia,
III miejsce - Magdalena Gaca i Monika Mastalerz z klasy IIb oraz Wiktoria Jagieła z klasy IIIb.
Serdeczne podziękowania należą się Pauli i Martynie z klasy IIIa za wspaniałe wypieki oraz Kindze i Oli z klasy IVa za pomoc przy stanowiskach z zadaniami.
Dziękujemy wszystkim, którzy świętowali z nami „imieniny” biblioteki, zapraszamy do jej odwiedzania nie tylko w święto...

zobacz zdjęcia


  28 października 2015
  „Pola Nadziei”

W dniu dzisiejszym społeczność naszej szkoły przystąpiła do akcji „Pola Nadziei” - jest to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym i ich rodzinom. To międzynarodowy program realizowany przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili - symboli nadziei. Posadzenie żonkili symbolizuje pamięć o ludziach chorych, będących podopiecznymi hospicjów.
Uczniowie klasy IA pod opieką p. pedagog i p. Anny Kuczyńskiej zasadzili w szkolnym ogródku cebulki żonkili, które otrzymaliśmy od Hospicjum św. Franciszka w Katowicach. W przygotowaniu terenu do posadzenia cebulek pomogły nam pani Magdalena Giełdoń oraz pracujące w szkole pani Małgosia i pani Ania. Posadzenie cebulek jest dla nas początkiem współpracy z Hospicjum. Kolejne działania planowane są na wiosnę, wtedy zbierzemy kwiaty i przekażemy je wolontariuszom Hospicjum, chętnie weźmiemy też udział w Żółtym Marszu Nadziei.

zobacz zdjęcia


  23 października 2015
  Wycieczka integracyjna klasy I ac

Tego dnia klasa Iac wybrała się wraz z opiekunami: Izabellą Matyja i Agatą Cegiełą na wycieczkę integracyjną do Parku Etnograficznego w Chorzowie.
Mimo niezbyt sprzyjającej pogody udało nam się zwiedzić Skansen (oryginalne chałupy z XIX w wraz z żywym inwentarzem) oraz zorganizować ognisko – zjedliśmy kiełbaski, były też pyszne jabłka i ziemniaczki. Po zaspokojeniu pierwszego głodu wybraliśmy się do karczmy na ciepłą herbatkę i ciasteczka. Tam w miłej i wesołej atmosferze spędziliśmy czas, snując już plany na następną wspólną wycieczkę!

zobacz zdjęcia


  19 października 2015
  Młodzi z ZSPS głosują

Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Młodzi głosują" zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tym razem były to wybory do Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej.
Brawa dla wszystkich młodych obywateli, którzy oddali swój głos!!!
Pełnoletnim uczniom ZSPS przypominamy o wyborach do Sejmu i Senatu, które odbędą się w niedzielę 25 października.

zobacz zdjęcia


  14 października 2015
  Dzień Edukacji Narodowej

Tradycją naszej szkoły jest coroczna akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku uczniowie klasy 2A, 2B i 3B przygotowali lekcję biologii na wesoło. Humorystyczne scenki z życia uczniowskiego, dekoracje i charakteryzacja aktorów zachwyciły szkolną publiczność. Największym hitem okazał się hymn TPS, który powstał specjalnie z tej okazji:

I . W naszej szkole już od rana
    w gotowości kadra cała.
    Uczniowie się nie spóźniają
    same dobre stopnie mają.
        Ref: Hej, hej, hej nasza szkoła
        nie ma lepszej tutaj dookoła.
        TPS jak już wiecie
        znany jest na całym świecie.

II. Na lekcjach się nie nudzimy,
    sprawdzianów się nie boimy.
    Bo belfrów cudownych mamy,
    egzaminy świetnie zdamy.
III. Jedni świat zwierząt poznają,
    inni na żywności się znają.
    Pewne jest, że bułek, chleba,
    w szkole, w domu nam potrzeba.

zobacz zdjęcia


  5 października 2015
  Wycieczka integracyjna klasy I a

W poniedziałek, 5 października 2015r. klasa I a pod opieką wychowawczyni – p. Małgorzaty Plesińskiej, p. pedagog i p. Anny Pośpiech, wyjechała na wycieczkę integracyjną na Magurkę Wilkowicką (czwarty co do wysokości szczyt Beskidu Małego).
Z Przełęczy Przegibek wyruszyliśmy niebieskim szlakiem na Magurkę. Dla jednych godzinna wędrówka pod górę była łatwizną, dla innych był to nie lada wyczyn. Na górze powitał nas deszcz, ale po krótkim odpoczynku w pięknym schronisku rozpogodziło się i zabraliśmy się za zorganizowanie ogniska. Pyszne kiełbaski upieczone na ruszcie i na patykach smakowały wyśmienicie. Kilka dziewcząt pod kierunkiem Anastazji śpiewało piosenki.
Po zjedzeniu, p. pedagog poprowadziła zabawy integracyjne.
Niestety nadszedł czas powrotu… Wracaliśmy żółtym, a potem czerwonym szlakiem na Straconkę. W czasie marszu towarzyszyła nam piękna, słoneczna, z wszystkimi kolorami jesieni, pogoda. Wyjazd można uznać za niezwykle udany – kiedy następny…???

zobacz zdjęcia


  30 września 2015
  Z czym ta data może się kojarzyć?

Studentom na pewno ze zbliżającym się rozpoczęciem roku akademickiego. Uczniom z nie tak dawnym rozpoczęciem roku szkolnego. Ale to nie tylko takie skojarzenia powinniśmy mieć tego dnia.
30 września to magiczna data dla chłopaków, to ich święto!
Przygotowania do tego jakże wyjątkowego dnia trwały już od dawna. Dziewczęta z całej szkoły pod okiem opiekunów samorządu uczniowskiego wykonały piękne laurki dla chłopców. Prace zostały zrobione różnymi technikami plastycznymi, nasze koleżanki odkryły przed nami kolejny talent, talent plastyczny.
I nadszedł Dzień Chłopaka. Wszyscy chłopcy zostali w tym dniu zwolnieni z odpowiedzi na zajęciach, otrzymali piękne, ba! przepiękne laurki i słodki drobiazg.
Przez cały dzień wszystkim dopisywał wyśmienity humor i w murach naszej szkoły panowała przepiękna, przecudowna, chwytająca wszystkich za serce atmosfera. Nasi Panowie, mamy nadzieję, będą mile wspominać swoje święto.

  wrzesień 2015
  Zbiórka nakrętek

Karolina i Hubert z klasy III a pod opieką p. Katarzyny Dudek – nauczycielki biologii, zorganizowali zbiórkę plastikowych nakrętek dla FUNDACJI FOR ANIMALS, działającej na rzecz bezdomnych psów i kotów. Od kilku dni w szkole stoi pojemnik, do którego wrzucamy nakrętki. W akcję włączyli się uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły, zapełnienie pojemnika nie zajęło nam wiele czasu… Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli pomóc zwierzakom i prosimy o więcej

zobacz zdjęcia


  11 września 2015
  Apel „Prawa i obowiązki uczniów”

W piątek 11.09.2015 r. Pani Dyrektor Bożena Zając zorganizowała Apel, mający na celu przypomnienie praw, z których warto korzystać i obowiązków, jakich należy przestrzegać by móc ponosić współodpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska szkolnego, w którym dominuje życzliwość, wzajemny szacunek i tolerancja, zarówno w relacji kolega - koleżanka, jak i uczeń - nauczyciel - inni pracownicy szkoły.
Pierwszą część spotkania poprowadziła Pani Pedagog, która omówiła szczegółowo przysługujące nam prawa, podkreślając jednocześnie, że absolutnie każdy ma prawo i obowiązek korzystania ze swoich praw, nie zapominając jednak o respektowaniu praw innych osób. Drugą część poprowadziła p. Anna Kuczyńska, która szczegółowo wyjaśniła wszystkie obowiązki, podkreślając ogromną rolę uczniów w realizacji konkretnych zadań wnikających z planu pracy szkoły.

  5 września 2015
  Spotkanie klasowe po 30 latach

5 września w mury naszej szkoły zawitali absolwenci liceum zawodowego z klasy IV al uczący się w latach 1981-1985 podzieleni na specjalności: produkcja tłuszczów oraz ciastkarstwo.
To wspaniała młodzież, która spotyka się ze sobą już po raz piąty, najpierw po 10 latach, a potem sukcesywnie co 5 lat (chyba najczęściej z wszystkich absolwentów).
Na spotkanie w dniu 5 września stawiło się 15-tu spośród 23 absolwentów tej klasy. Witała ich serdecznie wychowawczyni prof. Lidia Kasperczyk oraz zaproszona szczególnie przez grupę ciastkarską prof. Barbara Gillmeister. Radości spotkania nie było końca (szczególnie przez tych, którzy z klasą spotkali się po 30 latach). Po odczytaniu listy obecności ze specjalnego, ofiarowanego wychowawcy 30 lat temu albumika w myśl motta: "Aby Pani Profesor pamiętała, jak nas kolejno z dziennika czytała" absolwenci mówili o sobie - jak ułożyło się ich życie zawodowe i rodzinne, co się w ich życiu udało, a jakie napotkali trudności. Niektórzy przyjechali na to spotkanie aż z Niemiec.
To wspaniali ludzie prowadzący własne ciastkarnie, piekarnie, restauracje, pracownicy banków, laboranci w zakładach "Unilever", pracujący na uczelni i w wielu innych ciekawych zawodach.
Było obowiązkowe zwiedzanie szkoły, zachwyt nad ciekawymi pracowniami, sanitariatami, a Izba Regionalna wzbudziła szczególny uśmiech i "godkę" w gwarze śląskiej.
Druga część spotkania odbywała się w restauracji "Pod browarem", gdzie królował najczęściej zwrot: "A pamiętacie?". Było wspólne śpiewanie, tańce, oglądanie przyniesionych albumów.
Szkoda, że czas tak szybko płynie przy takich spotkaniach, ale wiem, że za 5 lat spotkamy się znów.

zobacz zdjęcia


  4 września 2015
  Narodowe Czytanie Lalki B. Prusa

W samo południe w naszej szkole odbyło się czytanie fragmentów Lalki Bolesława Prusa przez nauczycieli w ramach akcji Prezydenta RP Narodowe Czytanie Lalki B. Prusa
Fragmenty utworu czytali: dr Dariusz Pośpiech – wspomnienia Wokulskiego, lek wet. Martyna Michałczak - Bojkowska - o panu Wokulskim rozważania Izabeli Łęckiej, mgr Mariola Weber - fragment pamiętnika Ignacego Rzeckiego o małżeństwie Wokulskiego z Minclową, mgr Jacek Sawicki – fragment Pamiętnika Starego Subiekta (Rzeckiego) – sklep Jana Mincla. Wstęp – krótkie wprowadzenie do tematu mgr Izabela Skąpska

zobacz zdjęcia


  4 września 2015
  SZKOŁA LAUREATÓW MIEJSKICH KONKURSÓW PROFILAKTYCZNYCH

Bezpieczeństwo, profilaktyka zdrowia i profilaktyka zagrożeń to wiodące priorytety w naszej szkole w zakresie zadań wychowawczo – profilaktycznych.
Wśród wielu licznych działań, na uwagę zasługuje coroczna realizacja Miejskiego Programu Profilaktycznego „Bezpieczna Młodzież” (w tym realizacja zajęć w ramach godzin wychowawczych - pracę w tym zakresie koordynują p. Anna Kuczyńska i p. pedagog Jolanta Rogulska – Panczykowska) oraz aktywne zaangażowanie młodzieży w zadania konkursowe – pod opieką p. pedagog i p. Agaty Cegieły.
W czerwcu 2015 r. szkoła otrzymała wyróżnienie w postaci certyfikatu.

zobacz certyfikat


  1 września 2015
  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Tegoroczna inauguracja roku szkolnego rozpoczęła się od uroczystej Mszy Świętej z udziałem Pani Wiceprezydent Marzeny Szuby, Naczelnika Wydziału Edukacji Mieczysława Żyrka, Dyrektorów i pocztów sztandarowych szkół szopienickich.
Następnie Pani Dyrektor Bożena Zając powitała całe grono pedagogiczne i wszystkich uczniów naszej szkoły. Po wystąpieniu Pani Dyrektor przyszedł czas na odrobinę humoru. Klasa maturalna IV a w inscenizacji słowno – muzycznej „Powtórka z rozrywki” przywitała w murach naszej szkoły uczniów klas pierwszych, wręczając im słodki upominek oraz przedstawiła w skrócie rok typowego maturzysty. Na zakończenie nasi artyści optymistycznie przypomnieli, że znów za kilka miesięcy wybuchnie lato, a my będziemy mogli powtarzać sobie słowa piosenki „I mam to, co na świecie najświętsze, święty spokój” .

zobacz zdjęcia


Strona główna    Góra strony


...
Copyright © 2005-2016 RaV&sandrac