Dzisiaj jest 20.02.2018
Strona głównaRekrutacjaKontaktLinkiBiuletyn Informacji Publicznej  14 lutego 2018
  Szkolne walentynki

Dziś klasa IA zorganizowała dla wszystkich chętnych uczniów zabawę walentynkową – w pięknie przystrojonej serduszkami i balonami sali posłuchano piosenek o miłości, kilka osób przygotowało walentynkowe wierszyki i kartki, chętne pary wzięły udział w przygotowanych konkursach. Na chwilę można było oderwać się od szkolnej rzeczywistości…

  17-18 stycznia 2018
  Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik

Nasza szkoła wygrała!
W tym roku szkolnym organizatorem Etapu Wojewódzkiego XXIII Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik było CKZiU - Branżowa Szkoła I Stopnia Gastronomiczna w Sosnowcu. Część praktyczna Turnieju została przeprowadzono w Cukierni-Piekarni „Maciuś”, natomiast część pisemna odbyła się w Branżowej Szkole I Stopnia. W zmaganiach brało udział 8 uczniów. Naszą szkołę reprezentowała Aleksandra Łukaszewska – uczennica z klasy IIIAC Szkoły Branżowej, która praktykę zawodową odbywa w Cukierni pana Jaromina w Katowicach.
Zadanie praktyczne polegało na złożeniu tortu i jego dekoracji wg własnego projektu, wykonaniu ciastek bankietowych oraz figurek marcepanowych. Temat przewodni Turnieju brzmiał „Powiew wiosny".
Ola uzyskała najwyższą ilość punktów zarówno w części praktycznej, jak i teoretycznej i tym samym została laureatką I miejsca.
W kwietniu 2018 będzie reprezentowała naszą szkołę i nasze województwo na Etapie Centralnym we Wrocławiu.
Gratulujemy!!!
Przed Olą dużo pracy…
Życzymy wytrwałości i trzymamy kciuki!

czytaj więcej

zobacz zdjęcia


  14 stycznia 2018
  Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dziś już 26 Finał WOŚP! W tym wyjątkowym dniu udział wzięło aż 57 uczniów naszej szkoły!!! Z wielkim zaangażowaniem i radością pomagamy zbierać środki „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Każdy z nas dołoży cegiełkę wspierającą podstawowe oddziały neonatologiczne w całej Polsce. To dla nas ogromny zaszczyt – móc pomagać…

  Styczeń – grudzień 2017
  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W grudniu zakończyliśmy realizację Priorytetu 3 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupiliśmy 706 egzemplarzy książek w tym 17 audiobooków. Zrealizowaliśmy wiele imprez czytelniczych: od udziału w Kiermaszu Bajek z okazji Święta Książki 23 kwietnia 2017 po Narodowe Czytanie „Wesela” we wrześniu 2017 roku, konkursy czytelnicze w październiku z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, czy plastyczno-literackie z okazji Mikołajek i Świąt. Jednym z zadań NPRC było zrealizowanie w szkole 12 projektów – my zrealizowaliśmy 7 a 5 jest w trakcie realizacji.
Najważniejszym sukcesem tego Programu jesteście Wy drodzy czytelnicy i miłośnicy książek!
„Warto się zaczytać, bo w książce można coś dobrego dla siebie znaleźć”. Czytajcie i zachęcajcie też swoich kolegów do czytania.

  22 grudnia 2017
  „Zawalcz o prawdziwe święta!”

Któż z nas nie marzy o chwili odpoczynku, spokoju i ciszy? Któż z nas nie pragnie szczerej rozmowy, zrozumienia i wsparcia? Święta Bożego Narodzenia są wspaniałą okazją do tego, by zawalczyć o te wartości. W tegorocznych jasełkach chcieliśmy pokazać, że każdy z nas może coś zmienić, aby Święta Bożego Narodzenia były pełne rodzinnego ciepła i prawdziwej radości. Choinka, prezenty i pełny stół są ważne, ale najważniejsze jest, że jesteśmy razem. Życzmy sobie nawzajem, abyśmy byli dla siebie wsparciem nie tylko od święta, ale i przez cały nadchodzący rok.

zobacz zdjęcia


  21 grudnia 2017
  „Szkolna Świąteczna Paczka"

Uczniowie klas I i II technikum przygotowali paczki z wymarzonymi prezentami dla swoich młodszych kolegów ze szkoły podstawowej nr 42 w Szopienicach. Dziś przedstawiciele klas przebrani za mikołaje i reniferki wraz z Mikołajem - Sebastianem z klasy IIB poszli wręczyć prezenty. To było niesamowite przeżycie, ta radość na dziecięcych buźkach. Piotrek – niecierpliwy,  był pierwszy w rozpakowaniu, bardzo się ucieszył z kloców i słodyczy, potem była Laura – żywa iskierka, która z wszystkiego bardzo się ucieszyła ale największe zaskoczenie wywołał fakt, że w paczce były pędzelki - „Skąd Mikołaj wiedział, że ja nie mam pędzelków do malowania??!”. Ola była zaskoczona i ucieszona kotkiem, który miauczy. W podziękowaniu za prezenty Laura zaśpiewała kolędę i piosenkę o przyjaźni. A my…? Nam dawanie dobra daje radość i motywuje nas do dalszego działania.
Dziękuję Wam drodzy uczniowie za emocje, radość i dobre serce.  Niech te Święta będą dla Was i Waszych rodzin radosne, wspaniałe i ciepłe. Izabela Skąpska - opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza.

  16 grudnia 2017
  Spotkanie z naszą Seniorką

Okres przedświąteczny to czas gorączkowej krzątaniny, ale jednocześnie zadumy nad czasem, który przemija, nad osobami które od nas odeszły lub których stan zdrowia nie pozwala już na tak częsty kontakt z nami. W tym czasie naszą seniorkę, 90- letnią Zofię Birecką, nauczycielkę historii, wieloletnią opiekunkę Koła PTTK w naszej szkole, dzielną turystkę przebywającą w Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej odwiedziła przedstawicielka Komisji Socjalnej naszej szkoły p. Lidia Kasperczyk.
Piękne i przydatne prezenty od naszej społeczności szkolnej wywołały uśmiech na twarzy Pani Zosi, a świąteczne łakocie umiliły jej pobyt z dala od bliskich.
Życzymy na nadchodzące Święta i Nowy Rok dużo zdrowia i nadal tak wielu bliskich, pamiętających osób wokół.

zobacz zdjęcia


  16 grudnia 2017
  Bieg Dziewięciu Górników

W sobotnie przedpołudnie 16 grudnia 2017 roku, dokładnie w 36. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach, uczestniczyliśmy w „Biegu Dziewięciu Górników”. Zgodnie z ideą akcji szkołę reprezentowało 9 uczniów: Ula, Natalia, Sabina, Paweł, Marcin, Kuba, Kamil, Przemek i Remek oraz pani z wf-u i z historii. Biegliśmy w koszulkach z wizerunkiem wybranego przez nas patrona biegu, jednego z zabitych górników – Jana Stawisińskiego. Główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Krzyża Zastrzelonych Górników przy kopalni „Wujek”. Po biegu i zapaleniu zniczy pod pomnikiem, mogliśmy spróbować gorącego żuru, przygotowanego specjalnie dla uczestników dzisiejszego wydarzenia.

zobacz zdjęcia


  14 grudnia 2017
  „Kuźnia Różnorodności” – Dzień Tolerancji

„Kuźnia Różnorodności” – to projekt, którego tematem jest tolerancja i antydyskryminacja. To wspólna inicjatywa Regionalnego Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenia Tęczówka, Muzułmańskiej Fundacji Pomocy, Fundacji Futprints i Stowarzyszenia Aktywne Życie. Grupa młodzieży różnych klas uczestniczyła w dwóch spotkaniach warsztatowych. W ramach pierwszego spotkania omówione zostały takie pojęcia jak: stereotyp, uprzedzenia i dyskryminacja oraz sposoby reagowania w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami łamania praw człowieka. W czasie drugiego spotkania przedstawicielka Stowarzyszenia Aktywne Życie przybliżyła informacje dotyczące rzeczywistych problemów osób niepełnosprawnych. Efektem tych spotkań był Dzień Tolerancji w naszej szkole, związany tematycznie z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka obchodzonym 10 grudnia oraz treściami projektu. Motywem przewodnim dzisiejszego dnia była myśl: Poznaj - Nie oceniaj – Szanuj.

zobacz zdjęcia


  13 grudnia 2017
  KONKURS „ŚWIĄTECZNE PIERNIKI”

Już po raz czwarty, z inicjatywy p. prof. Małgorzaty Plesińskiej, odbył się konkurs „Świąteczne pierniki”. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: „Dekorowanie pierników” i „Domek z pierników”. Szczególnie aktywnie uczestniczyli w konkursie uczniowie z klas: IAC, IIA, IIIA, i IIIAC. Pani Dyrektor i nauczyciele technolodzy oceniali wygląd prac i smak pierników. Poziom prac był wysoki i niezwykle wyrównany. Uczniowie zastosowali różne techniki składania i wykończenia domków, za pomocą lukru pięknie zdobili pierniki. Komisja Konkursowa przyznała następujące miejsca:

Kategoria „Domek z pierników”
  • I miejsce - Aleksandra Łukaszewska kl. IIIAC zsz;
  • II miejsce - Dominika Rozmus kl. IIIA technikum
  • III miejsce - Agata Dyczkowska kl. IIA technikum
  • Wyróżnienie - Daria Halińska kl. IAC szkoły branżowej
Kategoria „Dekorowanie pierników”:
  • I miejsce - Kacper Janiak kl. IIIA technikum
  • II miejsce - Wiktoria Pacuk kl. IIA technikum
  • III miejsce - Weronika Kowalczyk kl. IAC szkoły branżowej
  • Wyróżnienie - Amelia Kępa kl. IAC szkoły branżowej
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

zobacz zdjęcia


  7 grudnia 2017
  Obchody Światowego Dnia AIDS

Od 1 grudnia w szkole trwała kampania informacyjna dotycząca problemu AIDS oraz zakażeń wirusem HIV. Dziś uczniowie klas pierwszych obejrzeli przedstawienie „Sąd nad wirusem HIV”, przygotowane przez ich starszych kolegów (wystawione 1 grudnia w Mysłowickim Ośrodku Kultury). Słuchano w skupieniu, ciszy, z zainteresowaniem… Po przedstawieniu p. prof. Anna Kuczyńska przeprowadziła krótki quiz – dyskusję dotyczącą faktów i mitów dotyczących problemu HIV/AIDS.

  6 grudnia 2017
  „Ekipa Mikołaja” w „Przystani”

Nasz szkolny chór o zobowiązującej nazwie „Ekipa Mikołaja” kolędował w Domu Pomocy Społecznej „Przystań” w Katowicach. Było radośnie i świątecznie... Poczuliśmy ciepło płynące z rozśpiewanych serc i doświadczyliśmy ogromnej wdzięczności mieszkańców „Przystani”. Obdarowaliśmy siebie nawzajem jak przystało na pomocników św. Mikołaja.

zobacz zdjęcia


  6 grudnia 2017
  Mikołaj w szkole

Dziś jak co roku, w szkole pojawił się Mikołaj. Ciekawe jest to, że nie sam, lecz w towarzystwie dwóch miłych i uśmiechniętych Śnieżynek (ciekawe, czy poradziłby sobie bez ich pomocy?). Ich obecność nikogo nie zdziwiła, ponieważ jesteśmy dobrymi i pilnymi uczennicami/uczniami. Z pełnym workiem prezentów przechadzali się po szkole, rozdając je wszystkim napotkanym uczniom oraz pracownikom naszej szkoły. A cóż to były za niespodzianki???!!! Niezwykłe…
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również przybędą do naszej szkoły.

zobacz zdjęcia


  1-2 grudnia 2017
  Śląski Festiwal Nauki

Reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w II Festiwalu Szkół Ponadpodstawowych zorganizowanym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przez Wydział Edukacji Miasta Katowice. Nasze stoisko cieszyło się dużym powodzeniem zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych odwiedzających Festiwal. Prezentowaliśmy misterną sztukę tworzenia ozdób z karmelu oraz prowadziliśmy warsztaty zdobienia pierniczków świątecznych – każdy odwiedzający mógł sprawdzić się jako cukiernik oraz spróbować pysznych wypieków. Dużą atrakcją były zwierzęta prezentowane przez przyszłych techników weterynarii – między innymi egzotyczne węże. Ponadto zainteresowani mogli porozmawiać z naszymi nauczycielami i uczniami – wszystkim dziękujemy za udział w Festiwalu i zapraszamy do odwiedzenia naszej szkoły.

zobacz zdjęcia


  2 grudnia 2017
  „Miejska Dżungla”

Już po raz kolejny włączyliśmy się w X edycję projektu „Miejska Dżungla”, organizowaną przez Urząd Miasta Katowice. Głównym celem działań jest łamanie barier mentalnych w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi oraz zwrócenie uwagi na bariery architektoniczne, przeszkadzające osobom niepełnosprawnym w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. W ramach projektu we współpracy z KMP w Katowicach w ramach tzw. Akcji Parkingowej, podjęliśmy działania mające na celu wyeliminowanie wykroczeń polegających na zajmowaniu miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych przez osoby do tego nieuprawnione. W tym roku szkolnym – tradycyjnie pod opieką pani pedagog - aktywne działania wspierające podjęły Ula, Julia i Paweł z klasy IA.

zobacz zdjęcia


  1 grudnia 2017
  Światowy Dzień AIDS

Młodzież klas IIIB i IVA wzięła udział w obchodach Światowego Dnia AIDS w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej w Mysłowicach. Podczas akcji edukacyjnej pt. „Jestem świadomy, nie ryzykuję. Stop uzależnieniom” zorganizowanej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Katowicach i skierowanej do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie naszej szkoły wystawili spektakl profilaktyczny „Sąd nad wirusem HIV”. Podczas spektaklu panowała absolutna cisza – wszyscy z zainteresowaniem słuchali. Zostaliśmy nagrodzeni wielkimi brawami i podziękowaniami. Każdy z aktorów odebrał indywidualne gratulacje od Pierwszego Zastępcy Prezydenta Miasta Katowice Bogumiła Sobuli.

zobacz zdjęcia


  30 listopada 2017
  „Nauka na Scenie”

Grupa młodzieży z Klubu Kulturalnie Zakręconych uczestniczyła 30 listopada 2017 r. w projekcie „Science on Stage” w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Obejrzeliśmy aż cztery wspaniałe przedstawienia. Rozpoczęliśmy od wędrówki z Małym Księciem i jego Różą po fascynującym świecie nauki. Następnie obejrzeliśmy spektakl „Brzydotę pańskiego krawata można wytłumaczyć matematycznie” poświęcony bohaterowi filmu „Piękny umysł” – Johnowi Forbesowi Nashowi. W kolejnym przedstawieniu „To, co najważniejsze” aktorzy-studenci bez jednego słowa, ale za to muzyką, tańcem i gestem pokazali trudną sztukę budowania więzi między ludźmi. W ostatniej części uczestniczyliśmy w spektaklu „(Nie)winna. Ty zadecydujesz o jej losie”. Byliśmy sędziami przysięgłymi w procesie sądowym policjantki, oskarżonej o torturowanie górnika, którego wyłącznie ona podejrzewała o możliwość usiłowania zamachu bombowego w trakcie wizyty Prezydenta RP na Śląsku w listopadzie 2016 r. Mogliśmy samodzielnie zdecydować o jej winie...

zobacz zdjęcie


  30 listopada 2017
  Andrzejki

Popularne Andrzejki to magiczny dzień z odkrywającymi przyszłość wróżbami. Przypadają one w nocy z 29 na 30 listopada. Są specjalną okazją do zorganizowania wspaniałych towarzyskich spotkań i dobrej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem. W naszej szkole organizacją tego jakże tajemniczego dnia zajęły się klasy IA i IIB. W całym budynku rozbrzmiewała muzyka. Uczniowie zgłębiali tajniki wróżb i zwyczajów andrzejkowych. Było lanie wosku, panny i kawalerowie sprawdzali, kto pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni. Słodkie i pyszne ciasteczka „mówiły”, co nas spotka w przyszłości, a odważniejsi uczniowie oddali swoje dłonie wróżkom, które wiedziały wszystko, oj wszystko……. Dzień był pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i ponownie z utęsknieniem czekamy już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do swoich klas pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego dnia.

zobacz zdjęcia


  29 listopada 2017
  Koncert NOSPR

Klasy IIA i IIIA wyszły do NOSPR na koncert symfoniczny „Muzyka – blask, mrok, półcień”. Było pięknie, interesująco, podniośle? Zdecydowanie tak! Wraz z orkiestrą pod batutą A. Duczmal-Mróz przenieśliśmy się do kilku, jakże różnych od siebie miejsc.
Wraz z G. Gershwinem spacerowaliśmy po Paryżu, podziwialiśmy widoki z wieży Eiffla, płynęliśmy statkiem po Sekwanie, a w oddali słychać było klaksony przejeżdżających samochodów. A. Panafiuk zabrał nas nad Tamizę. Stojąc na moście, wpatrywaliśmy się w toń rzeki, a chmury z czasem przesłaniały uszczknięty księżyc. Nie zabrakło również podróży po dalekiej północy, mroźnej, miejscami niebezpiecznej, ale zarazem pięknej i fascynującej. Duże wrażenie wywarł na nas trzynastoletni Kacper Kukliński, który wraz z orkiestrą zagrał wzruszający mini koncert.
Nuty, półnuty, ba!, ćwierćnuty towarzyszyły nam przez cały piękny, aczkolwiek szkoda, że niezbyt długi koncert. Wiosną wybieramy się ponownie, do czego i Was zachęcamy.

zobacz zdjęcia


  24 listopada 2017
  Wręczanie stypendiów Prezesa Rasy Ministrów

W Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej Drugiego Stopnia na Tysiącleciu Górnym odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rasy Ministrów najzdolniejszym uczniom ze szkół średnich z Katowic, Tych i Bierunia. Wśród grona zdolnej młodzieży znalazła się już po raz drugi nasza uczennica z klasy II B Natalia Olszewska. Gratulujemy Natalii i życzymy Jej dalszych sukcesów!

zobacz zdjęcia


  22 listopada 2017
  Moja mała Ojczyzna...

Uczennica klasy 1A Paulina Łyko wzięła udział w XIV Edycji Wojewódzkiego Konkursu „Śląsk – moja mała Ojczyzna. Schlesien – meine kleine Heimat” zorganizowanym przez ZSO nr 12 w Gliwicach. Paulina napisała wspaniałe opowiadanie „Styla. Górnik zakochany w muzyce” i zdobyła II nagrodę! Gratulujemy talentu literackiego, wiedzy o tradycjach muzycznych na Śląsku i atrakcyjnych nagród :-)

zobacz zdjęcie


  16 listopada 2017
  Światowy Dzień Rzucania Palenia

Jak co roku włączamy się w tę akcję, zachęcając wszystkich palących do zadbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Zapraszamy do obejrzenia wykonanych przez uczniów plakatów, poczytania ulotek. Mocno trzymamy kciuki za tych, którym się uda!!!

  15 listopada 2017
  „Święto kartofla”

Po udanym zeszłorocznym „Festiwalu warzyw jesiennych” w tym roku padł pomysł na zorganizowanie „Święta kartofla”, zwanego również ziemniakiem, pyrą, bulwą. Młodzież, pod czujnym okiem p. Lidii Kasperczyk, postanowiła udowodnić, jakie wspaniałe potrawy można z niego sporządzić! W święcie uczestniczyło 17 osób z klas: IA, IB, IIA, IIIA, IVA przygotowując 17 potraw. Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz techników technologii żywności w obchody święta włączyli się również przyszli technicy weterynarii. Przygotowano między innymi: babkę ziemniaczaną, ser z ziemniaków, sałatki, ziemniaczki pieczone, faszerowane, kuleczki ziemniaczane pierogi, placki, szare kluski, placek po cygańsku, kopytka, żagielki z ziemniaków, zapiekanki, zupę "kartoflankę" i wiele, wiele innych.

czytaj więcej

zobacz zdjęcia


  14 listopada 2017
  "Kolbe – świety, dla którego nie ma granic"

"Kolbe – świety, dla którego nie ma granic". Z tym zdaniem zgodzili się wszyscy "Kulturalnie Zakręceni", którzy 14 listopada 2017 r. w kinie Światowid obejrzeli film o męczenniku z Auschwitz pt: "Dwie korony". Twórcy filmu przenieśli nas do Niepokalanowa, Rzymu i Nagasaki, czyli miejsc, w których działał o. Kolbe. Dokonywał rzeczy niemożliwych, bo wierzył w Boga! Dokonywał rzeczy niemożliwych, bo robił wszystko, co mógł, aby zmieniać ten świat na lepszy!

zobacz zdjęcia


  14 listopada 2017
  Zaprojektuj swoją przyszłość, czyli... jak zostać oficerem?

We wtorek 14 listopada br. uczniowie klas trzecich i czwartych technikum wzięli udział w spotkaniu z kpt. Piotrem Ziobro z Wojskowej Komendy Uzupełnień z Katowic. Prezentacja multimedialna, krótkie filmy i konkretne przykłady z "wojskowego życia" pomogły nam w odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto studiować na uczelni wojskowej.

zobacz zdjęcia


  10 listopada 2017
  Młodzi dla Niepodległej

Dziś cała szkoła świętowała 99 rocznicę urodzin Niepodległej – oj działo się, działo…
W pierwszej części uczniowie wspólnie z p. prof. z historii przenieśli nas w ciekawe i burzliwe czasy odradzającej się Ojczyzny. Podziwialiśmy Wojenkę, za którą szli „chłopcy malowani”. Wzruszył nas śpiew Gabrysi, która z utęsknieniem prosiła „wróć Jasieńku z tej wojenki już”. Były chwile zadumy, wzruszenia, ale i radości. A gdy „raduje się serce, raduje się dusza” to nie mogło zabraknąć i tańca. Choć ciężkie to były czasy dla legionera, to ułani znaleźli siłę, by dotrzeć pod okienko i prosić dziewczynę by im otworzyła.
W drugiej części cała szkoła głośnym chórem pięknie śpiewała piosenki legionowe.

zobacz zdjęcia


  1-2 listopada 2017
  Wszystkich Świętych, Zaduszki

Początek listopada to dni zadumy, refleksji, pamięci o tych których wśród nas nie ma… Na chwilę przystanęliśmy, zatrzymaliśmy się w codziennym biegu… Pewnie każdy z nas zapalił choć jedno światełko – dla kogoś, kto nadal żyje w jego pamięci.

zobacz zdjęcie


  Październik 2017
  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W naszej bibliotece szkolnej odbyły się dwa konkursy czytelnicze, w których brali udział zainteresowani uczniowie z klas I, II i III technikum. Zwycięzcami zostały: Marta Sołtys z klasy IIB, Kinga Ciuchta z klasy IIB, Wiktoria Jaruszewska z klasy IIA oraz Olga Rola z klasy IB. Gratulujemy i dziękujmy wszystkim uczestnikom, a w imieniu p. Izabeli Skąpskiej zapraszamy do biblioteki - czytajmy, bo czytanie sprawia radość, daje zadowolenie i ubogaca.

  31 października 2017
  Zabawa Halloween

Po raz kolejny w naszej szkole zorganizowany został Halloween. Tym razem trud, a może przyjemność, jego zorganizowania wzięły na siebie klasy Iac i IIb. Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… Wszyscy zadawali sobie pytanie: Co to będzie? Co to będzie? A było… Dowiedzieliśmy się, kto wygrał konkurs na najładniejszą, najciekawszą dynię - zwyciężyła klasa Ib. Na ciekawy, interesujący strój - Dominika F. (klasa IVa). Szkolne tajemnice, szybko, sprawnie wykryła klasa IVb. A to nie wszystko… Jak się bawiliśmy? Mroczno, tajemniczo, baśniowo, ezoterycznie czyli… fantastycznie.

zobacz zdjęcia


  30 października 2017
  Maturzyści na pielgrzymce i na "kremówkach papieskich"

Grupa Maturzystów z naszej szkoły uczestniczyła razem z panią katechetką w pielgrzymce do Krakowa-Łagiewnik. Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza Święta w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Następnie przez cudownym obrazem Pana Jezusa Miłosiernego modliliśmy się wspólnie o siłę i wytrwałość do jak najlepszego przygotowania się do ezgaminów zawodowych i maturalnych. Zadbaliśmy nie tylko o umocnienie ducha, ale i ciała, zjadając pyszne "kremówki papieskie". A gdy maturzyści dobrze zdadzą maturę przyjadą jeszcze raz "na kremówki" :-)

zobacz zdjęcia


  27 października 2017
  Czytam i staję się wolny - 21. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Na tegoroczne Targi Książki w Krakowie wybrała się ośmioosobowa ekipa czytaczy z różnych klas. W wyprawie po nowości towarzyszyła nam p. Izabella Skąpska oraz p. Słupik – jeden z rodziców. Pomimo deszczu i zimna dotarliśmy na Expo gdzie odbywały się targi. Tam zaskoczyła nas ilość wystawców - około siedemset stoisk, jaki i ilości odwiedzających - miłośników książek nie brakuje. Motto tegorocznych targów brzmiało "Czytam i staję się wolny" F. Pessoa, tę wolność może odkryć każdy z nas zanurzając się w opowieści snutej przez autora .Nasi uczniowie mogli zobaczyć i kupić wiele ciekawych książek, spotkać kilku autorów, między innymi: Wojciecha Cejrowskiego, O. Leona Knabita, Annę Onichimowską, Elżbietę Dzikowską, Andrzeja Żaka, Marcina Urbasia czy Nicholasa Sparksa.

  26-27 października 2017
  Etap szkolny Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to konkurs wiedzy oraz umiejętności, w którym mają szanse zmierzyć się uczniowie klas o kierunku technik weterynarii. Dwie uczennice z klasy IIIB: Natalia Olszewska i Klaudia Kozioł zakwalifikowały się do eliminacji okręgowych Olimpiady, które odbędą się w dniach 20 i 21 kwietnia 2018 roku. Będziemy trzymać kciuki!!!

  24 października 2017
  Wycieczka do Wrocławia

Uczniowie klas IIB i IIIB wybrali się z opiekunkami do pięknego Wrocławia. Odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ogród Zoologiczny. Główne atrakcje tego dnia to modele dydaktyczne – zarówno te nieożywione: szkielety i wypchana zwierzyna, jak i ożywione: zwierzęta na wybiegach w ZOO. Niebywałą atrakcją było Afrykarium, w którym część oceaniczna zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie! Jesteśmy zachwyceni!!!

zobacz zdjęcia


  22 października 2017
  Kulturalnie Zakręceni w Teatrze

W niedzielne popołudnie grupa uczniów z Klubu Kulturalnie Zakręconych udała się do Teatru Wyspiańskiego w Katowicach na sztukę pt: "Wujek. 81. Czarna ballada". Na blisko trzy godziny mogliśmy przenieś się w świat PRL-u, by razem z 13-letni bohaterami spektaklu - Rafałem, Grześkiem, Adamem i Tomkiem - przypomnieć sobie historię dziewięciu górników, którzy tego dnia nie wrócili do domu. Mimo, że sztuka była poświęcona tragicznym wydarzeniom stanu wojennego, nie brakowało pełnych humoru scen z życia codziennego, jak np. radość całej rodziny z paczek otrzymanych z RFN, ze spotkań na próbach orkiestry górniczej czy z wizyt żon górników u fryzjera. Znakomita gra aktorów, interesująca scenografia oraz piękny śpiew i muzyka (także w stylu hip-hopowym) sprawiły, że spektakl bardzo nam się podobał. Planujemy już kolejne wyjście do teatru :-)

zobacz zdjęcia


  19 października 2017
  „Kochajmy i dbajmy o nasze czworonogi”

Uczennice klasy IIIB kierunku technik weterynarii pod opieką wychowawczyni Aleksandry Kocot - Chrzanowskiej i pani profesor Izabeli Skąpskiej przygotowały projekt „Kochajmy i dbajmy o nasze czworonogi” – dziś odbyło się jego podsumowanie, na które zostali zaproszeni goście: uczniowie klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 42 wraz ze swoimi nauczycielami. Po krótkim wstępie pani bibliotekarki Izabeli Skąpskiej, głos zabrała pani lekarz weterynarii Aleksandra Kocot-Chrzanowska przybliżając cel spotkania i przedstawiając poszczególne prezentacje. Następnie uczennice: Klaudia Kogut. Karolina Łabądzki, Jowita Domasik i Wiktoria Rogowicz przedstawiły zasady dbania oraz zapewnienia prawidłowego rozwoju psom, kotom, gryzoniom, zajęczakom i zwierzętom egzotycznym, budząc niemałe zainteresowanie wśród zebranych gości. Na koniec, podsumowując prezentacje, dziewczyny przeprowadziły krótki quiz z nagrodami. Całości towarzyszyła wystawa książek tematycznych Miejskiej Biblioteki Publicznej Fili nr 19 w Szopienicach i zbiorów biblioteki szkolnej.

zobacz zdjęcia


  18 października 2017
  Wycieczka integracyjna klasy IB

W końcu pojechaliśmy na swoją wyczekiwaną integracyjną do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Ta środa była wyjątkowo pięknym słonecznym, jesiennym dniem. A ile się działo!!! Było ognisko, był jesienny spacer nad rzeką, było o pszczołach, było oddzielanie śmietanki od mleka, było robienie masła, było mielenie zboża, było robienie podpłomyków, były zabawy na traktorach, było dużo śmiechu… Podsumowując – było świetnie!

zobacz zdjęcia


  18 października 2017
  Akademia Medycyny i Piękna SWSM – udział w prelekcji

Młodzież kilku klas uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez p. Marcina Osowskiego – w ramach Akademii Medycyny i Piękna Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Temat zajęć to „Jak zdrowo schudnąć będąc nastolatkiem?”. Ale wbrew oczekiwaniom to nie jedzenie bądź niejedzenie było głównym wątkiem prelekcji – wiemy już, że najważniejsze to ruch, aktywność fizyczna. Czyli nasi wuefiści mają rację: warto być sprawnym, warto ćwiczyć – aktywność fizyczna to zdrowie!

zobacz zdjęcia


  17 października 2017
  Lekcja analizy w Unilever S.A.

Grupa czwartoklasistów - przyszłych techników technologii żywności (będziemy trzymać za nich kciuki – już w styczniu egzamin!) pod opieką nauczycielki analizy żywności – Anny Kuczyńskiej wybrała się dziś do pobliskiego zakładu Unilever. To dla uczniów coś wyjątkowego – przecież nie każdy ma możliwość poznać pracę laboratorium chemicznego w takim zakładzie, znanym m.in. z produkcji margaryny. Zobaczyliśmy ciekawy, nieznany nam sprzęt, poznaliśmy tajniki analizy, okazało się też, że wiele oznaczeń wykonywaliśmy na zajęciach w naszej szkolnej pracowni analizy żywności! Mieliśmy również możliwość wcielić się w rolę osób pracujących w pracowni sensorycznej i spróbować smaków różnych margaryn.

zobacz zdjęcia


  13 października 2017
  Dzień Edukacji Narodowej

Ten dzień każdego roku budzi w naszej szkole wielkie zainteresowanie. O godz. 13 wszyscy nauczyciele, zaproszeni goście oraz przedstawiciele poszczególnych klas zebrali się w świetlicy, aby rozpocząć uroczyste świętowanie. Po przemówieniu Pani Dyrektor wszyscy zebrani mogli obejrzeć przedstawienie w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Skecze, przeplatane piosenkami, wierszami i bitwą na rymy rozbawiły wszystkich - chwilami do łez. Odbyło się również podsumowanie wyborów na nauczyciela Mistrza, Kumpla i Kosę. Na koniec Tomek złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły.
A wieczorem… Wieczorem wszyscy zainteresowani mogli wysłuchać koncertu NOSPR pod batutą Christiana Arminga. Piękny dzień, piękny wieczór, piękne chwile…

zobacz zdjęcia


  12 października 2017
  TU NIE CHODZI O JEDZENIE

Dziś uczniowie kilku klas wzięli udział w warsztatach profilaktycznych w ramach ogólnopolskiego projektu TU NIE CHODZI O JEDZENIE, którego celem jest przełamanie stereotypów oraz uświadomienie otoczenia, że zaburzenia odżywiania to choroba, którą się leczy, a powrót do zdrowia jest możliwy.

zobacz zdjęcia


  11 października 2017
  Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dziś w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Spośród kilkunastu kandydatów najwięcej głosów zebrał Tomek Tumulka z klasy IIIa. W skład „nowego” Samorządu weszli również: Wiktoria Jaruszewska z IIa, Dagmara Muzal z IIb, Marcin Harendarczyk z IIb. Gratulujemy wybranym i mamy nadzieję, że współpraca z nauczycielami, uczniami i wszystkimi pracownikami szkoły będzie się pięknie układać.

  6 października 2017
  Światowy Dzień Uśmiechu

Uczniowie z klasy III B wraz z wychowawcą Aleksandrą Kocot-Chrzanowską przygotowali dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły niespodziankę w postaci udekorowanych na wesoło korytarzy, powitalnych uśmiechów, deszczu cukierków. Wyjątkowo aktywni mogli zebrać " słodki uśmiech" oraz przez chwilę stać się poszukiwaczem " babeczek".
To był wyjątkowo uśmiechnięty piątek :)

zobacz zdjęcia


  4 października 2017
  Wycieczka integracyjna klasy IA

Uczniowie klasy IA wraz z wychowawczynią, p. pedagog i księdzem wybrali się do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Przewodnik oprowadził nas po najciekawszych obiektach Skansenu – szczególnie zainteresował nas młyn wodny (działający do dziś!!!) oraz szkoła – a w zasadzie zwyczaje w niej kiedyś panujące… oj trudno by nam było, a tak narzekamy teraz! Następnie mieliśmy możliwość sprawdzenia się w pracach artystycznych – część z nas wyplatała ozdoby z wikliny, druga grupa lepiła naczynia z gliny. Po ciężkiej pracy nadeszła pora na posiłek – spędziliśmy trochę czasu przy ognisku. A po zjedzeniu i próbach wspólnego śpiewania (okazało się, że w pracach ręcznych sprawdziliśmy się lepiej, śpiew musimy jeszcze poćwiczyć…) trzeba było wrócić do domu. Ale już mamy plany na wspólny wiosenny wypad!

zobacz zdjęcia


  22 i 29 września 2017
  Lekcje z języka polskiego w Krakowie

Uczniowie klas IIIA i IIIB uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach z języka polskiego – w Domu J. Mehoffera w Krakowie. W trakcie ich trwania mogliśmy zapoznać się nie tylko z twórczością i działalnością J. Mehoffera, ale także poznać kulturę Młodej Polski. Uzupełnieniem wyjazdu do Krakowa było zwiedzanie kościoła o. Franciszkanów, gdzie obejrzeliśmy nie tylko piękne polichromie, ale także witraże, w tym dzieło Stanisława Wyspiańskiego „Bóg Ojciec wydobywający świat z chaosu”.
Wycieczka wszystkim się podobała i mamy nadzieje, że podobne będą miały miejsce wkrótce.

  29 września 2017
  Wycieczka do Krakowa

Dzisiejszy dzień uczniowie klasy 2A wraz z nauczycielami: Bożeną Kwiatkowską-Rak i Agatą Cegiełą spędzili w Krakowie. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie wystawy „Kraków - czas okupacji 1939 – 1945”, która mieści się w dawnym budynku administracyjnym Fabryki Oskara Schindlera. Wystawa opowiada o Krakowie i losach jego mieszkańców - Polaków i Żydów oraz pokazuje Niemców w latach okupacji. Po dużej dawce wiedzy historycznej mieliśmy również czas na spacer w słońcu wzdłuż Wisły oraz chwilę relaksu i zadumy na Rynku. Z tęsknotą oczekujemy kolejnego tak pięknego dnia oraz następnego wspólnego wyjazdu.

zobacz zdjęcia


  18 września 2017
  Apel „Prawa i obowiązki uczniów”

Dziś wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Apelu, mającym na celu przypomnienie praw, z których warto korzystać i obowiązków, jakich należy przestrzegać by móc razem tworzyć przyjazne środowisko szkolne – takie, w którym dominuje życzliwość, wzajemny szacunek i tolerancja. Pierwszą część spotkania poprowadziła Pani Pedagog, która omówiła szczegółowo przysługujące każdemu uczniowi prawa, podkreślając jednocześnie, że absolutnie każdy ma prawo i obowiązek korzystania ze swoich praw, nie zapominając jednak o respektowaniu praw innych osób. W tym kontekście ważną częścią Apelu były słowa p. Marioli Weber, dotyczące przepisów prawa mówiących o dyskryminacji. Drugą część poprowadził p. Jarosław Macinkowski, który szczegółowo wyjaśnił wszystkie obowiązki, podkreślając ogromną rolę uczniów w realizacji konkretnych zadań wnikających z planu pracy szkoły.

  15 września 2017
  „Sprzątanie Świata”

Jak co roku nasza uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Klasa I B wraz z nauczycielami WF-u połączyła przyjemne z pożytecznym i udała się szybkim marszem w okolice Stawików na Morawy zbierać „napotkane" śmieci. Akcja zakończyła się owocnie kilkoma workami odpadów. Za rok znowu tam wrócimy.

zobacz zdjęcia


  15 września 2017
  Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

Dziś w naszej szkole już po raz czwarty odbyło się Narodowe Czytanie – imprezę zorganizowała p. Izabela Skąpska z we współpracy p. Mariolą Weber oraz uczennicami klasy II B, które przygotowały wystrój sceny. Czytanie scen dialogowych z „Wesela” poprzedziła krótka prezentacja o Wyspiańskim i samym wydarzeniu - czyli prawdziwym weselu Jadwigi Mikołajczyk z Lucjanem Rydlem, które stało się podstawą do napisania dramatu.
W czytaniu oprócz nauczycieli i uczniów naszej szkoły brali udział goście: p. Daniela Odoj - instruktor plastyki i rękodzieła z MDK Szopienice Giszowiec Filia nr 1, p. Angelika Nocoń - instruktor i organizator imprez kulturalnych z MDK Giszowiec Filia nr 2 oraz p. Karolina Demczak i p. Anna Dudnicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 19 w Katowicach Szopienicach.

zobacz zdjęcia


  11-14 września 2017
  Zajęcia integracyjne w klasach pierwszych

W tym tygodniu w klasach IA, IB i IAC odbyły się zajęcia: „Poznajmy się bliżej – razem w naszej klasie i szkole”. W zajęciach wzięli udział wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami.
Zajęcia tradycyjnie poprowadziła p. pedagog Jolanta Rogulska - Panczykowska, która przygotowała ćwiczenia, pozwalające w ciepłym klimacie i poczuciu bezpieczeństwa poznać nasze wspólne cechy i upodobania oraz zainicjować proces tworzenia zgranych zespołów klasowych.

  4 września 2017
  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Tradycyjnie Pani Dyrektor Bożena Zając serdecznie przywitała uczniów i nauczycieli – wszyscy wrócili po wakacyjnej przerwie uśmiechnięci, radośni, z mnóstwem postanowień.
Wiadomo – uczniowie będą się pilnie uczyć, nie będą się spóźniać na lekcje, zawsze będą odrabiać zadania domowe… Trzymamy za to kciuki!!!
A szczególnej wytrwałości, wiary w siebie i zadowolenia z wyboru szkoły życzymy pierwszoklasistom!

Strona główna    Góra strony


...
Copyright © 2005-2016 RaV&sandrac