Dzisiaj jest 19.01.2019
Strona głównaRekrutacjaKontaktLinkiBiuletyn Informacji Publicznej  22 czerwca 2018
  Wakacje, wakacje, wakacje!!!

Za nami dziesięć miesięcy pracy, a od dziś dwa miesiące odpoczynku – będziemy leniuchować, będziemy spać do południa, będziemy się opalać, będziemy „robić nic”. W ostatni dzień roku szkolnego z radością przyszliśmy po dyplomy, nagrody, świadectwa – wieloma naprawdę można się pochwalić! Klasa IB pożegnała wszystkich wesołymi scenkami i radami na udane, bezpieczne wakacje. Na pewno nie zapomnimy o odpowiedzialności i rozsądku, będziemy unikać sytuacji, w których występują zagrożenia i zadbamy o dobry kontakt z bliskimi.

https://116111.pl/

http://dopalaczeinfo.pl/

zobacz zdjęcia


  20 czerwca 2018
  Warsztaty w Manufakturze Cukierków

Osiem osób z klasy IIA wzięło udział w warsztatach zorganizowanych w Manufakturze Cukierków w Krakowie. Siedmioro przyszłych technologów żywności, a nawet jeden technik weterynarii pod czujnym okiem pań z najmniejszej manufaktury cukierków własnoręcznie formowało przepiękne lizaki o różnych kształtach. Grupa obserwowała również, jak z wielokolorowego karmelu tworzy się cukierki w kształcie liter, truskawek, cząstek pomarańczy w pięknych pastelowych kolorach. To była prawdziwa uczta dla ducha! Do prac w karmelu zaproszono również opiekunki grupy wyjazdowej p. prof. L. Kasperczyk, p. prof. A. Cymerys oraz p. prof. D. Czajkę. Każdy z nas wrócił do domu z własnoręcznie uformowanym lizakiem, paczuszką cukierków oraz słodkimi nagrodami otrzymanymi w czasie konkursu wiedzy o cukierkach odbywającym się podczas warsztatów.

zobacz zdjęcia


  20 czerwca 2018
  Spotkanie Śląskiego Kuratora Oświaty z laureatami Olimpiad Przedmiotowych i Turniejów
  Zawodowych

Uczennica naszej szkoły Aleksandra Łukaszewska z klasy IIIAC - laureatka II miejsca Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik oraz p. prof. Małgorzata Plesińska, która przygotowywała Olę do Turnieju, uczestniczyły w spotkaniu Śląskiego Kuratora Oświaty z laureatami Olimpiad Przedmiotowych i Turniejów Zawodowych, które odbyło się w pięknych murach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach.
Pani Kurator pogratulowała laureatom sukcesów na ogólnopolskich olimpiadach i turniejach oraz pogratulowała nauczycielom i podziękowała za przygotowanie uczniów.
Laureaci otrzymali dyplomy i skromne podarunki, a nauczyciele dyplomy.
Galę uświetniły występy zespołu saksofonistów, składającego się z uczniów Szkoły Muzycznej. Następnie odbył się pokaz mody przygotowany przez uczniów Technikum Odzieżowego z Dąbrowy Górniczej, na którym zostały zaprezentowane prace trójki najlepszych uczniów tej szkoły. Po zakończeniu gali laureaci wraz z opiekunami zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany w Sali Konferencyjnej.

zobacz zdjęcia


  18 czerwca 2018
  I miejsce w konkursie profilaktycznym

Dziś nasza szkoła uczestniczyła w IV Święcie Profilaktyki w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Nasza radość była podwójna. Po pierwsze, Paulina Łyko - uczennica klasy 1A zdobyła I miejsce w konkursie na scenariusz zajęć edukacyjno-profilaktycznych pt: „Akceptacja siebie – wartość, która ma wpływ na radzenie sobie w trudnych sytuacjach”. Serdecznie gratulujemy! Po drugie, nasza szkoła otrzymała wspaniałą statuetkę za aktywny udział w realizacji działań z zakresu profilaktyki rówieśniczej, realizację Miejskiego Programu Bezpieczna Młodzież oraz coroczny udział w konkursach w ramach tego programu. Jesteśmy i będziemy Szkołą Aktywną!!!

zobacz zdjęcia


  18 czerwca 2018
  Średniowieczny Gród w Byczynie – wycieczka klas IA i IB

Oceny wystawione, pogoda piękna – pora na trochę przyjemności… Wybraliśmy się do Średniowiecznego Grodu, a tam się działo! Strzelaliśmy z łuku, rzucaliśmy toporami i nożami, uczyliśmy się pisać gęsim piórem, własnoręcznie wyrabialiśmy woskowe świece… Odważni ubrali się w kolczugi i hełmy rycerskie, poznaliśmy różne rodzaje broni rycerskiej, a ile śmiechu było przy wspólnej zabawie! W zawodach drużynowych (m.in. przecinanie ziemniaka szablą i jazda konna – no prawie jazda… bo ten koń jakiś drewniany) wygrał zespół Uli – gratulacje! A na koniec nauczyliśmy się kilku kroków dawnych tańców. Spędziliśmy naprawdę fantastyczny dzień, polecamy!!!

zobacz zdjęcia


  14 czerwca 2018
  Bella i Sebastian 3

Młodzież z Klubu Kulturalnie Zakręconych była kinie na filmie: "Bella i Sebastian 3". Cudownie było znów zobaczyć Bellę i i po raz pierwszy jej szczeniaki: Atosa, Portosa i Aramisa. Sebastian zaimponował nam swoją postawą - bronił czworonożnych przyjaciół z całej swej mocy. Weterynarze z klasy 1b i 2b oraz Pani profesor z historii płakali ze wzruszenia... Zobaczcie sami, a my już czekamy na 4 część!

zobacz zdjęcie


  6 czerwca 2018
  "Jak nie czytam, jak czytam"

Już po raz drugi młodzież naszej szkoły – tym razem pierwszaki - wzięła udział w Happeningu czytelniczym „Jak nie czytam, jak czytam” zorganizowanym przez panią metodyk Iwonę Muller, Zespół Szkół Handlowych i WOM w Katowicach pod patronatem „Biblioteki w szkole” i Prezydenta Miasta Katowice. Nasi uczniowie pod opieką p. prof. Agaty Cegieły i Izabeli Skąpskiej wspaniale zaprezentowali szkołę poprzez plakaty promujące czytanie, jak i świetne stroje pirackie - tym razem to właśnie piraci wraz z rekinem „Yorkiem” okupowali plac kwiatowy przed Urzędem Miasta, czytając przyniesione ze sobą książki. Najważniejszą częścią akcji był barwny korowód ulicami Katowic. Na koniec spotkania zostały wręczone nagrody dla najlepszych czytelników z rożnych szkół – gratulujemy Wiktorii Jaruszewskiej - naszej blogerce i zapalonej czytelniczce.

zobacz zdjęcia


  4 czerwca 2018
  Prezentacje wyrobów cukierniczych

Uczniowie z klasy III AC Szkoły Branżowej przygotowali prezentacje wyrobów cukierniczych pod okiem p. prof. A. Cymerys. Prezentacje te na dobre zadomowiły się w kalendarzu imprez zawodowych w naszej szkole. Są jedną z form przygotowania do egzaminu czeladniczego w Izbie Rzemieślniczej.
Uczniowie przedstawili własnoręcznie przygotowane wyroby - w tym roku były to torty, sernik, tarta i profitrolki (dla niewtajemniczonych - takie małe ptyśki - na jeden, ale za to jaki pyszny - kęs…). Prezentacje obserwowali pilnie nie tylko członkowie komisji oceniającej, ale i młodsi koledzy, a uczniowie dokładnie opowiadali, jak wykonali dany wyrób, jakie zastosowali surowce, półprodukty, dodatki, metody produkcji.
Dla wszystkich była to cenna lekcja, wyroby prezentowały się wspaniale i równie wspaniale smakowały.

zobacz zdjęcia


  1 czerwca 2018
  Dzień Dziecka na sportowo

Jak co roku 1 czerwca był Dniem Sportu w naszej szkole. Z okazji Dnia Dziecka na naszych uczniów czekały atrakcje na terenie „Stawików”. Głównym punktem programu była gra terenowa "Wiedźmin". Zwyciężyła drużyna składająca się z klas IIA i IIB. Rywalizacja sportowa zakończyła się piknikiem. Spędziliśmy świetny dzień – w 100% dopisała zarówno pogoda jak i nasze humory!

zobacz zdjęcia


  Kwiecień - maj 2018
  „Powiedzmy STOP szkolnej agresji” - Kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka

Celem akcji było nagłośnienie problemu przemocy rówieśniczej oraz zmiana postaw młodzieży, a tym samym obniżenie poziomu agresji w szkole. Głównym zamiarem jest zmiana postaw świadków zachowań agresywnych nie tylko na poziomie deklaracji, ale także pokazanie, że rzeczywiste działanie w środowisku rówieśników ma znaczenie, jest ważne i skuteczne.
  31 maja 2018
  Światowy Dzień bez Papierosa

Każdego roku w dniu 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Tematem przewodnim tegorocznego dnia jest „Tytoń i choroby serca”. Wiele badań naukowych potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Dlatego – NIE PAL! Dbaj o zdrowie swoje swoich bliskich!


http://jakrzucicpalenie.pl/aktualnosci/


  29 maja 2018
  Wycieczka technologiczna do Browarów Tyskich

Grupa technologów z klasy IIIA pod opieką nauczyciela technologii przetwórstwa spożywczego - p. prof. Małgorzaty Plesińskiej, pojechała na wycieczkę przedmiotową do Muzeum Piwowarstwa i Tyskich Browarów Książęcych, zakładów z 400-letnią tradycją.
Po zapoznaniu się z eksponatami w części muzealnej, grupa z przewodnikiem zwiedziła zakład. Każdy z uczniów mógł porównać różne rodzaje słodu, zobaczyć kotły warzelne, zarówno te historyczne jak i nowoczesne oraz tanki fermentacyjne. Duże wrażenie na uczestnikach wywarły linie rozlewnicze - jedna potrafi napełnić i zamknąć 60 tys. butelek na godzinę!
Wycieczka stanowiła doskonałe uzupełnienie zagadnień omawianych na zajęciach szkolnych w ramach działu „Przemysł fermentacyjny”.

zobacz zdjęcia


  23 maja 2018
  Koncert z okazji Dnia Matki: „Nie ma jak u mamy...”

Dziś do szkoły przybyły nasze kochane Mamy, tym razem nie na zebranie z wychowawcami, ale na koncert z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Uczniowie klasy 1B, wspólnie z klasą 1A, 2A i 2B, przedstawili scenki, w których w humorystyczny sposób pokazali, jak bardzo są wdzięczni Mamom za ich codzienną troskę i trud włożony w wychowanie na „porządnego człowieka”. Jak na prawdziwy koncert przystało nie zabrakło piosenek wybranych specjalnie na ten dzień: „A ja wolę moją mamę”, „Co powie mama”, „Pokaż na co cię stać”, „Poczuj luz”, „100”, „Mamo” i „Nie ma jak u mamy”. Słodki poczęstunek przygotowali technolodzy cukiernicy z klasy 2A. Wszystkim Mamom jeszcze raz życzymy: zdrowia, cierpliwości, spokoju, więcej czasu dla siebie i oczywiście pociechy z dzieci!

zobacz zdjęcia


  23 maja 2018
  Trochę słonecznej Hiszpanii…

W pochmurny i deszczowy dzień odwiedził nas Fernando Batalla z Hiszpanii z prezentacją o słonecznej Walencji. Nasz gość przedstawił nam tradycje, zwyczaje i ciekawostki związane ze swoim krajem. Urocze zakątki Walencji, świetna kuchnia i otwartość oraz uśmiech Fernanda spowodowały, że zakochaliśmy się w tym mieście.

zobacz zdjęcia


  23 kwietnia – 23 maja 2018
  Wybory na najlepszą książkę

  Naszym zdaniem najlepsze książki roku szkolnego 2017/2018 to:
 1. „Dary Aniołów” Cassandry Clare
 2. „Więzień Labiryntu” Jamesa Dashnera
 3. „Nerve” Jeanne Ryan oraz cykl "Igrzyska Śmierci " Susan Colinns
Pełna lista będzie niebawem dostępna na fb i w bibliotece szkolnej.

  8 maja 2018
  II miejsce w konkursie!

Uczennica klasy IA Małgorzata Mrozik odebrała nagrodę za zajęcie II miejsca w wojewódzkim konkursie plastyczno - językowym "Ilustracja do idiomu angielskiego", zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Katowicach. Cieszymy się, że wśród wielu nadesłanych prac doceniono talent i umiejętność interpretacji idiomów angielskich naszej uczennicy. Małgosi życzymy dalszych sukcesów.

zobacz zdjęcia


  30 kwietnia 2018
  „Wolność kocham i rozumiem...”

Dzisiejsza akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja była wspaniałą okazją do zastanowienia się, co dla nas młodych znaczą słowa: Ojczyzna, patriotyzm i wolność. Rozpoczęliśmy od przypomnienia znaczenia świąt majowych (1 maja – Święto Pracy, 2 maja – święto Flagi RP i 3 maja – uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji), następnie obejrzeliśmy krótką animowaną historię Polski. Nie mogło zabraknąć tradycyjnej pieśni „Witaj majowa jutrzenko”, którą wykonał chór złożony z uczniów klasy 1A. Młodzież, pod kierownictwem pani prof. Marioli Weber, pięknie recytowała wiersze i śpiewała piosenki o tematyce patriotycznej. Na zakończenie wszyscy razem odśpiewaliśmy, że „wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”.

zobacz zdjęcia


  27 kwietnia 2018
  „Ostatni dzwonek”

Uczniowie - a w zasadzie już absolwenci – klas maturalnych po raz ostatni odpowiedzieli: „jestem, obecny”… Wychowawczynie – p. prof. Agata Cegieła i p. prof. Anna Pośpiech odczytały listę obecności, wręczyły świadectwa, dyplomy, wyróżnienia, nagrody. Abiturienci zostali pożegnani przez kolegów z klas pierwszych, którzy wręczyli im drobne upominki. Życzenia powodzenia na egzaminie maturalnym i w dalszym życiu składali wszyscy – p. Dyrektor, wychowawczynie, Samorząd Uczniowski. Na koniec absolwenci podziękowali całej społeczności szkolnej za wspólnie spędzone cztery lata.
Życzymy naszym absolwentom powodzenia i połamania piór na maturze.

zobacz zdjęcia


  25 kwietnia 2018
  Dzień otwarty w naszej szkole

Dziś gościliśmy w szkole uczniów gimnazjów z Katowic oraz okolicznych (bliższych i dalszych) miast, miasteczek. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy pochwalić się naszymi sukcesami, zdolnościami, pasjami…

Gości przywitała p. prof. Anna Kuczyńska – omówiła kierunki kształcenia, krótko przedstawiła najważniejsze osiągnięcia naszych uczniów. Następnie zaprosiliśmy młodszych kolegów do pracowni zawodowych: w pracowni technologicznej uczniowie wyrabiali cuda, cudeńka z masy karmelowej, marcepanowej, cukrowej, zaplatali chałki, rogaliki, bułeczki, piekli ciasteczka… Zapach unosił się po całej szkole! W pracowni analizy żywności można było poznać tajniki badania twardości wody oraz oznaczania jakości jogurtów. A u weterynarzy… badanie organoleptyczne i paskowe moczu, ciekawostki anatomiczne np. porównanie zębów różnych zwierząt, budowa narządów wewnętrznych, badanie kliniczne psa i kota – można było poznać najczęstsze błędy w pielęgnacji jakie popełniają właściciele. Było też trochę egzotyki – np. wymagania żywieniowe węży. Mnóstwo emocji wzbudziło spotkanie ze zwierzakami z naszego szkolnego zoo – a trochę ich mamy! Tradycją Dni Otwartych stało się już to, że nasi uczniowie przyprowadzają też swoje domowe zwierzęta – na korytarzach i w salach lekcyjnych można było spotkać wiele psów, kilka kotów. Mamy nadzieję, że młodsi koledzy czuli się u nas dobrze, że im się w naszej szkole podobało, no i że spotkamy się z nimi we wrześniu! Serdecznie zapraszamy!!!

zobacz zdjęcia


  24 kwietnia 2018
  Lider Dobroczynności

Agnieszka Rabenda z IIB, Wiktoria Słupik z IIIA i p. pedagog odebrały wyróżnienie dla naszej szkoły przyznane w ramach IV edycji konkursu Lider Dobroczynności zorganizowanego przez Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi.
Celem konkursu było promowanie wolontariatu, dobroczynności, przedsięwzięć i akcji charytatywnych organizowanych przez młodych ludzi, uhonorowanie aktywnej społecznie młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych Województwa Śląskiego, a także wymiana doświadczeń, pomysłów i inspiracji w zakresie działań społecznych. Działania podejmowane przez nauczycieli i młodzież naszej szkoły zdaniem Kapituły konkursu zasłużyły na wyróżnienie.
https://www.kpsscz.pl/index.php/aktualnosci

zobacz zdjęcia


  24 kwietnia 2018
  Dzień Japoński

Małgorzata Mrozik z klasy IA z p. prof. Izabellą Skąpską udały się do Zespołu Szkół nr 4 w Zabrzu - Zaborzu na Dzień Japoński (bardzo ciekawy program z udziałem gości z Japonii), gdzie Małgosia odebrała nagrodę za zdobycie 3-go miejsca w II wojewódzkim konkursie plastycznym Mangaka's Art czyli Manga po polsku. Nasza laureatka udzieliła wywiadu lokalnej telewizji opowiadając o swoich pasjach i zainteresowaniach. Gratulujemy Małgosi i życzymy dalszych sukcesów!!!

zobacz zdjęcia


  23 kwietnia 2018
  Światowy Dzień Książki

Jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej, za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Święto zostało zapoczątkowane w Katalonii w 1926 roku, obecnie jest hucznie obchodzonym świętem narodowym. W naszej szkole również świętowaliśmy - Roksana z IVB zrobiła przepiękną gazetkę, wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w nietypowym quizie online za pomocą aplikacji Kahoot. Temat tegorocznych zadań brzmiał „Książka w kinie, kino w książce” - w zmaganiach konkursowych zwyciężyła Sybilla Haśnik z klasy IB. Oprócz zadań na uczestników czekały też słodycze. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, zapraszamy do czytania i głosowania na najlepszą książkę z naszej szkolnej biblioteki.

  23 kwietnia 2018
  Gratulujemy Oli!!!

Dziś nasza laureatka - Ola Łukaszewska wraz z p. prof. Małgorzatą Plesińską opowiedziały nam o wrażeniach z Turnieju. Obie uśmiechnięte, szczęśliwe zaprezentowały prace Oli wykonane pod czujnym okiem p. profesor. Możemy sobie tylko wyobrażać, ile pracy, cierpliwości i systematyczności wymaga osiągnięcie takiego poziomu! Jeszcze raz ogromnie gratulujemy!!!

zobacz zdjęcia


  23 kwietnia 2018
  Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

Na rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK nie mogło na nich zabraknąć reprezentacji ZSPS. Tym razem do walki stanęła drużyna w odmłodzonym składzie. Z poprzedniej ekipy wystartowała jedynie - jako kapitan - Wiktoria Słupik z IIIA, dołączyli do niej Magdalena Wodok i Sandra Kołodziejska z IIB oraz Paulina Łyko i Kamil Butte z IA. W nowym składzie jechaliśmy tam głównie po naukę – zajęliśmy VI miejsce, ale do miejsc medalowych zabrakło niewiele punktów, więc występ należy ocenić jako udany. Mistrzostwa składały się z czterech etapów na których sprawdzana była umiejętność udzielania pierwszej pomocy oraz teoria z wiedzy o PCK. Wśród czynności typowo ratowniczych drużyna wykonywała między innymi resuscytację krążeniowo-oddechową, musiała wykazać się umiejętnością korzystania z defibrylatora, udzielić pomocy w przypadku zadławienia i opatrywać ranę z ciałem obcym wbitym w ranę. Została także sprawdzona nasza siła i kondycja gdy trzeba było przenieść poszkodowanych na noszach. Drużyna wykazała się dobrym zgraniem i opanowaniem w trudnych sytuacjach, a zdobyte doświadczenia na pewno zaprocentują w przyszłości, czego im serdecznie życzymy.

zobacz zdjęcia


  19 i 20 kwietnia 2018
  XLII Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

156 uczniów wystartowało w eliminacjach okręgowych Olimpiady odbywających się w Kijanach w woj. Lubelskim – nie mogło zabraknąć tam i nas. Olimpijczycy zmagali się w siedmiu blokach tematycznych: mechanizacja rolnictwa, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, weterynaria, gastronomia, technologia żywności oraz architektura krajobrazu. Naszą szkołę w bloku weterynaria reprezentowały uczennice klasy III B Klaudia Kogut oraz Natalia Olszewska, które zwyciężyły etap szkolny. Gratulujemy im uzyskania dobrego miejsca oraz zdobytego doświadczenia.

zobacz zdjęcia


  16-18 kwietnia 2018
  XXIII Ogólnopolski Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik

Nasz szkoła II w Polsce!
Aleksandra Łukaszewska, uczennica klasy IIIAC Szkoły Branżowej, pod opieką p. prof. Małgorzaty Plesińskiej, uczestniczyła w etapie centralnym XXIII Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik, który odbył się we Wrocławiu. Ola znalazła się w gronie 16 najlepszych uczniów z kilkunastu województw z całej Polski, laureatów I i II miejsc eliminacji okręgowych. W pierwszym dniu, w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 odbyła się część teoretyczna, tzn. uczniowie rozwiązywali test, który zawierał pytania z technologii i techniki w produkcji cukierniczej. Potem, w małych grupach, uczestnicy z opiekunami zwiedzali Wrocławski Rynek.
W drugim dniu w Cukierni Wolak odbyła się część praktyczna, której tematem przewodnim był „Powiew wiosny”. Młodzi cukiernicy mieli za zadanie wykonać: tort, 6 sztuk ciastek bankietowych, eksponat z karmelu lub czekolady oraz uformować 5 figurek z marcepana lub masy plastycznej. Młodzi cukiernicy tworzyli prawdziwe dzieła, wykorzystując karmel, czekoladę, marcepan, masę plastyczną, kremy i różne dodatki. Po 7 godzinach zmagań Komisja Konkursowa oceniła prace, a wyniki można było poznać dopiero następnego dnia, na uroczystym zakończeniu turnieju w Ratuszu Wrocławskim.
Tam właśnie zostały również wystawione wszystkie prace cukierników i piekarzy.
Poziom wielu prac był bardzo wysoki. Ola znalazła się w ścisłej czołówce, zostając laureatką II miejsca.
W części teoretycznej była najlepsza, uzyskując najwyższą ilość punktów za test.
Gratulujemy!

czytaj więcej

zobacz zdjęcia


  16-20 kwietnia 2018
  „Tydzień Profilaktyki i Promocji Zdrowego Stylu Życia”

Kwiecień to miesiąc, w którym jak co roku WHO ogłasza Światowy Dzień Zdrowia – tegoroczny pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”. W ramach obchodów tego dnia w naszej szkole p. prof. Anna Kuczyńska poprowadziła cykl zajęć dla wszystkich uczniów. Dowiedzieliśmy się jak zapobiegać zachorowaniu na czerniaka – „Znamię? Znam je!” oraz nowotwory szyjki macicy i piersi – „Wybierz życie pierwszy krok”. Wiemy jak ważna jest znajomość własnego ciała i jak ważny jest kontakt z lekarzem w przypadku pojawienia się niepokojących się objawów. Uczniowie ostatnich klasobejrzeli film podsumowujący działania profilaktyczne z całego okresu nauki w naszej szkole – w ramach programu „Rakoobrona”. Uczniowie klas pierwszych wzięli też udział w zajęciach prowadzonych przez przedstawicielkę Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii – „Zachowania ryzykowne - substancje psychoaktywne, agresja - jak sobie radzić i zapobiegać?”. Jak zawsze zajęcia w ramach Tygodnia Profilaktyki dały nam dużo do myślenia…

zobacz zdjęcia


  12 kwietnia 2018
  Dzień Matematyki

Dziś w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Matematyki – z tej okazji uczniowie mieli okazję przetestowania swojej wiedzy matematycznej, aby wydostać się z Escape Roomu. Aby wydostać się z sali 63 uczniowie musieli rozwiązać kilka zadań matematycznych –prawidłowy wynik wskazywał numer koperty z kluczem do kolejnej, kolejnej i kolejnej zagadki, finałowym zadaniem było rozwiązanie SUDOKU, a zacieniowane pola wskazywały szyfr do ostatniej już kłódki, w ostatnim kuferku znajdował się klucz. Do zabawy zostali zaproszeni przedstawiciele każdej z klas, najlepiej z zadaniem poraziły sobie Paulina Łyko z IA, Aleksandra Szoen i Wiktoria Holin z IVA. Gratulujemy!

  4 kwietnia 2018
  Dzień Kultury

Spotkaliśmy się dzisiaj, aby wspólnie uczestniczyć w Dniu Kultury.
Na początku przypomnieliśmy sobie o magicznej mocy niektórych słów - proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry, itd.- i o tym, że żyje nam się łatwiej i niewątpliwie przyjemniej, gdy „z kulturą” traktujemy innych.
Następnie p. prof. A. Kuczyńska rozdała dyplomy wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ich altruistyczna działalność jest dla nas powodem do dumy i radości.
Kolejnym punktem naszego spotkania były konkursy dotyczące „wiedzy wszelakiej”. Na początek sprawdziliśmy naszą wiedzę na temat II RP. Konkurs pt.: „Oczko dla Niepodległej, czyli 21 lat II RP” przygotowała i przeprowadziła p. prof. A. Cegieła. Nasz podziw budziła rozległa wiedza uczestników na temat historii Polski okresu międzywojennego. Trzy pierwsze miejsca zajęli: K. Hanzlik – kl.Ib, S. Haśnik – kl.Ib, K.Butte - kl. Ia.
P. prof. I. Matyja przygotowała i przeprowadziła konkurs „Zgadnij, jakie to przysłowie”. Uczniowie klasy IVb (A. Mazurek, M. Szewczyk) po angielsku i niemiecku, z doskonałą dykcją i akcentem, zaprezentowali przysłowia, a widownia tłumaczyła je na j. polski. Z pracą translatorską najlepiej poradziła sobie klasa III b.
Po zmaganiach z językami obcymi przyszła pora na sprawdzenie naszej znajomości zasad ortografii j. polskiego. Nie było łatwo, bo p. prof. J. Marcinkowski przygotował dla nas test, w którym roiło się od pułapek ortograficznych. Mistrzynią polskiej ortografii i w naszej szkole okazała się być A. Czubaszek z kl.IIIa.
Spotkanie minęło szybko i od razu zaczęliśmy się zastanawiać jak będzie wyglądać kolejny Dzień Kultury.

zobacz zdjęcia


  27 marca 2018
  Wiosenne warsztaty dla przedszkolaków

To już trzecie tego typu warsztaty w naszej szkole – dziś gościliśmy 23 osobową grupę „Muchomorków” w wieku 6 i 7 lat z przedszkola nr 55 w Katowicach, pod opieką trzech Pań Wychowawczyń. Warsztaty prowadziła p. prof. Małgorzata Plesińska z pomocą uczniów z klasy IIIA. Dzieci z niezwykłym zaangażowaniem zdobiły kolorowym lukrem ciasteczka w kształcie zajączków, jajek, baranków czy kwiatuszków. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników dostał małą paczuszkę z ozdobionymi przez siebie wyrobami. Uśmiechnięte i dumne z siebie „Muchomorki” podziękowały p. Plesińskiej pięknym, wykonanym w przedszkolu, świątecznym stroikiem.

zobacz zdjęcia


  21 marca 2018
  „Rozmowy o kulturze śląskiej”

Uczniowie klasy IB udali się do Fili nr 1 MDK „Szopienice-Giszowiec”, gdzie wzięli udział w bardzo ciekawym wykładzie z cyklu „Rozmowy o kulturze śląskiej” pod tytułem: „Jak porzondnie przirychtować sie na Wielkanoc”.
Wykład ten poprowadziła znana dziennikarka Gazety Wyborczej – autorka cyklicznych felietonów „Pogodomy se po ślonsku” – Barbara Szmatloch. W barwny, ciekawy, gawędziarski sposób, po slonsku godając przybliżyła młodzieży dawne czasy jak oma lub starka czyli babcia rychtowali sie na święta Wielkiej Nocy. Podsumowując swoje opowieści powiedziała młodzieży, że nasze korzenie i kultura są bardzo ważne i warto czasami rozmawiać z naszymi babciami i dziadkami.

czytaj więcej


  20 marca 2018
  Warsztaty dla maturzystów

Uczniowie klas IVA i IVB wzięli udział w ciekawych warsztatach dotyczących "Wystąpień publicznych", które przeprowadził pan Patryk z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie. Dzięki warsztatom mogliśmy przypomnieć sobie zasady skutecznej komunikacji, które pozwolą nam na unikanie błędów podczas publicznych prezentacji oraz na pokonanie stresu przed ustnymi egzaminami maturalnymi.

zobacz zdjęcia


  19 marca 2018
  Sweettargi

Uczestnictwo uczniów w Sweettargach wpisuje się powoli w coroczne kalendarium naszej szkoły. W tym roku w wycieczce na Sweettargi – IX Targi Cukiernicze Piekarnicze i Lodziarskie uczestniczyło 20 uczniów z Technikum i Szkoły Branżowej pod opieką nauczycielek technologii – p. Małgorzaty Plesińskiej i p. Aleksandry Cymerys.
Na targach grupa przyszłych technologów żywności i cukierników oglądała wystawy, podziwiając wyroby wykonane najnowszymi technikami, maszyny stosowane w zakładach cukierniczych i piekarniach oraz wytwórniach lodów, maszyny do temperowania czekolady i czekoladownię, które można zastosować nawet w niewielkich zakładach cukierniczych.
Uczniowie mogli też obejrzeć zmagania młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w Ogólnopolskim Konkursie Cukierniczym dla Szkół: „Zdrowo – Smacznie – Artystycznie”.
A najprzyjemniejszym momentem dla większości zwiedzających była możliwość degustowania lodów i sorbetów o przeróżnych smakach!!!
Uczestnictwo w Targach to wspaniała lekcja technologii cukierniczych i piekarskich.

zobacz zdjęcia


  18 marca 2018
  Konkurs „Profesjonalne Duety” na Sweettargach 2018

Sześcioosobowa grupa chętnych cukierników, uczniów z Technikum i Szkoły Branżowej pomagała w czasie Konkursu „Profesjonalne Duety” na Sweettargach 2018. W zmaganiach brało udział 6 drużyn składających się z cukiernika i dekoratora, którzy dowolnymi technikami przygotowywali torty weselne. Nasi uczniowie pomagali przy przekazaniu tortów do Jury, a następnie częstowali ciastem zebraną publiczność. Młodzież prezentowała się doskonale i zadanie (zdaniem Organizatorów) wykonała na 6! Dziękujemy Ali, Kacprowi, Wiktorii, Dawidowi, Oli i Amelii, za piękne reprezentowanie naszej szkoły!

zobacz zdjęcia


  16 marca 2018
  Dni otwarte na Wydziale Teologicznym

Uczniowie klasy IIIA wraz z księdzem Pawłem udali się na dni otwarte Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po krótkim wprowadzeniu odbył się quiz na temat wiedzy katolickiej, w którym nasi uczniowie również wzięli udział - Tomek z naszej klasy zajął drugie miejsce. Następnie oglądaliśmy film pt "Dawca Pamięci", po którym wraz z redaktorem Łukaszem Turą odkrywaliśmy ukryte przekazy chrześcijańskie. Było to bardzo udane i pouczające spotkanie.

  15 marca 2018
  Akcja Krwiodawstwa

Dziś na terenie Szopienic odbyła się akcja Krwiodawstwa. Organizatorami akcji była nasza szkoła we współpracy z VI LO im. Długosza. Krew oddało 21 osób - w tym 12 z naszej szkoły, a 4 zgłosiły się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Mamy nadzieję, że Wasza krew uratuje czyjeś życie. Bardzo, bardzo dziękujemy!

zobacz zdjęcia


  14 marca 2018
  Dzień Tolerancji – poznajmy kulturę muzułmańską

Spotkanie zaczęło się od projekcji filmu podsumowującego „Kuźnię Różnorodności” – projekt antydyskryminacyjny, w którym na jesieni wzięła udział grupa uczniów naszej szkoły. Następnie Dagmara z klasy IIB zaprosiła do obejrzenia reportażu – sondy, w której dzięki dziennikarzowi – Sebastianowi wraz z operatorką kamery – Agnieszką, mogliśmy poznać podstawowe fakty dotyczące islamu. Najważniejszą częścią Dnia Tolerancji było spotkanie z gościem, którym był Abdul Jabbar Koubaisy – mieszkający na Śląsku prezes Muzułmańskiej Fundacji Pomocy, wiceprzewodniczący i skarbnik Ligi Muzułmańskiej w Polsce. Pięknie opowiedział o założeniach islamu, filarach wiary, obowiązkach każdego muzułmanina. Chętnie odpowiadał na zadawane przez młodzież pytania, wyjaśniał wątpliwości. Dzięki spotkaniu mogliśmy pozbyć się wielu stereotypów. Bo jak napisał ks. Józef Tischner: „Początek dialogu – wyjście z kryjówki – jest już dużym wydarzeniem. Trzeba się wychylić, przekroczyć próg, wyciągnąć rękę, znaleźć wspólne miejsce do rozmowy.”
Zachęcamy do obejrzenia filmu: http://www.slaskie-wolontariat.org.pl/aktualnosci/kuznia-roznorodnosci-podsumowanie-projektu/

zobacz zdjęcia


  12-14 marca 2018
  Rekolekcje wielkopostne

W pierwszym dniu naszych rekolekcji wielkopostnych uczestniczyliśmy w spotkaniu z fantastycznym Panem Mikołajem - założycielem Fundacji Wolne Miejsce, która organizuje spotkania świąteczne dla osób samotnych. Pomaganie nic nie kosztuje, a daje więcej niż myślimy! W drugim dniu rekolekcji odwiedziliśmy siostry Misjonarki Miłości, których założycielką jest św. Matka Teresa z Kalkuty. Jedna z nich, z ujmującym uśmiechem na twarzy, podzieliła się z nami swoim świadectwem życia. W ostatnim dniu rekolekcji połączyła nas wspólna Eucharystia. Ksiądz Paweł przypomniał nam, że jesteśmy powołani do spełniania woli Boga to znaczy do czynienia dobra. Nie zapominajmy, że wiara daje nam siłę do tego, byśmy na co dzień bardziej kochali i zmieniali ten świat na lepszy!

czytaj więcej


  13 marca 2018
  Klub Kulturalnie Zakręconych znów w kinie!

Jak zrozumieć siedemnastoletnią dziewczynę? Uczniowie z Klubu Kulturalnie Zakręconych próbowali znaleźć odpowiedź na to pytanie, oglądając we wtorkowe popołudnie film „Lady Bird”. Okazało się to trudne zadanie, szczególnie dla chłopców :-) Jednak z „Lady Bird” łączy nas więcej niż myślimy: pragnienie doświadczenia prawdziwej miłości, szczerej przyjaźni i zrozumienia przez rodziców oraz odwaga w spełnianiu marzeń.

zobacz zdjęcie


  12 marca 2018
  Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Katowice

Dziś odbyły się w naszej szkole wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Katowice. Spośród kandydatów najwięcej głosów otrzymała Dominika Grabowska z klasy IIB. Gratulujemy!!!

  8 marca 2018
  Koncert dla Pań

Młodzież klas IVA, IIIA i IIIB przygotowała piękne przedstawienie. Poznaliśmy definicję słowa „kobieta”, jej typy, marzenia, pragnienia. Dzięki pięknie wykonanym piosenkom wiemy, co to znaczy „Być kobietą” i dlaczego mężczyźni tracą głowę… Były chwile wzruszeń, uśmiechu, wspólnego śpiewania. A scenki kabaretowe przygotowane przez Maję, Monikę, Olę i Wiktorię wywołały mnóstwo śmiechu i wprawiły wszystkich w fantastyczny nastrój.

zobacz zdjęcia


  6 marca 2018
  „Krew na wagę życia”

Dziś odbyła się w naszej szkole prelekcja na temat zagadnień dotyczących krwiodawstwa i krwiolecznictwa, w której wzięli udział uczniowie klas trzecich naszej szkoły jak i zaproszeni uczniowie LO im. Długosza Niezbędne informacje przedstawiła Pani Paulina Bugiel pracująca w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
Zapraszamy wszystkich chętnych, odważnych i pełnoletnich uczniów do podzielenia się cząstką siebie z drugim człowiekiem – akcja krwiodawstwa odbędzie się 15 marca w Ambulansie RCKiK, który będzie czekał na Krwiodawców przy budynku Liceum im. Długosza od godz. 9:00 do 13:00.

zobacz zdjęcia


  26 lutego 2018
  Skończę szkołę i co dalej?

Uczniowie ostatnich klas wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielką Młodzieżowego Biura Pracy w Katowicach, którego celem było przybliżenie informacji na temat zasad funkcjonowania Biura, dostępnych ofert edukacyjnych, ofert pracy oraz realizowanych projektów krajowych i europejskich. Istotną informacją jest fakt, iż wszystkie usługi realizowane przez MBP są bezpłatne.
Aby uzyskać szczegółowe informacje warto zajrzeć na stronę http://www.slaska.ohp.pl/

zobacz zdjęcia


  22 lutego 2018
  „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Hasło nawiązuje do obchodzonego w lutym międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu – w tym roku pod takim właśnie określeniem. Uczennice klasy IA przygotowały gazetkę tematyczną, na zajęciach z wychowawcami dyskutowaliśmy na temat szacunku, cyberprzemocy, hejtu, sekstingu, ksenofobii.
Pamiętajmy, Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji – bardzo ważne jest, aby jej podstawą był szacunek dla drugiego człowieka.

  21 lutego 2018
  Dzień Seniora – projekt NPRC

Dziś odbył się kolejny projekt w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Celem projektu było zachęcenie uczniów do sięgnięcia po książki inne niż nowości tj. dawne bestsellery babć i dziadków, stworzenie listy i wystawy ich ulubionych książek, współpraca ze środowiskiem i integracja pokoleniowa.
Dopełnieniem była część artystyczna, na którą uczniowie zaprosili swoje Babcie i Dziadków oraz gości z Klubu Seniora Szopienickiego Domu Kultury. Gabrysia, Ewelina, Wiktoria, Ola, Tomek i Marcel pięknie śpiewali utwory należące do kanonu polskiej piosenki – usłyszeliśmy m.in. „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Brunetki, blondynki”, „Kamyk zielony”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”. Były chwile wspomnień, zadumy, uśmiechu, radości, wspólnego śpiewu. A to wszystko przy przepysznym poczęstunku przygotowanym przez uczniów

zobacz zdjęcia


  20 lutego 2018
  "Czas mroku" - Liczy się tylko odwaga

We wtorkowe popołudnie uczniowie z Klubu Kulturalnie Zakręconych obejrzeli niezwykle pouczający i wciągający do ostatniej minuty film "Czas mroku", który nawiązywał prawdziwych wydarzeń z początku II wojny światowej. Oto premier Winston Churchill stanął przed trudnym zadaniem: czy ugiąć się pod żądaniami Hitlera czy rozpocząć wojnę, poświęcając życie brytyjskich żołnierzy i cywilów? I choć znamy odpowiedź na to pytanie z lekcji historii, to film w przejmujący sposób pokazał zmagania człowieka, który zdawał sobie sprawę z konsekwencji swojej decyzji. W pamięci mamy jedno z wielu zdań Churchilla: "Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga".

  14 lutego 2018
  Szkolne walentynki

Dziś klasa IA zorganizowała dla wszystkich chętnych uczniów zabawę walentynkową – w pięknie przystrojonej serduszkami i balonami sali posłuchano piosenek o miłości, kilka osób przygotowało walentynkowe wierszyki i kartki, chętne pary wzięły udział w przygotowanych konkursach. Na chwilę można było oderwać się od szkolnej rzeczywistości…

  17-18 stycznia 2018
  Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik

Nasza szkoła wygrała!
W tym roku szkolnym organizatorem Etapu Wojewódzkiego XXIII Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik było CKZiU - Branżowa Szkoła I Stopnia Gastronomiczna w Sosnowcu. Część praktyczna Turnieju została przeprowadzono w Cukierni-Piekarni „Maciuś”, natomiast część pisemna odbyła się w Branżowej Szkole I Stopnia. W zmaganiach brało udział 8 uczniów. Naszą szkołę reprezentowała Aleksandra Łukaszewska – uczennica z klasy IIIAC Szkoły Branżowej, która praktykę zawodową odbywa w Cukierni pana Jaromina w Katowicach.
Zadanie praktyczne polegało na złożeniu tortu i jego dekoracji wg własnego projektu, wykonaniu ciastek bankietowych oraz figurek marcepanowych. Temat przewodni Turnieju brzmiał „Powiew wiosny".
Ola uzyskała najwyższą ilość punktów zarówno w części praktycznej, jak i teoretycznej i tym samym została laureatką I miejsca.
W kwietniu 2018 będzie reprezentowała naszą szkołę i nasze województwo na Etapie Centralnym we Wrocławiu.
Gratulujemy!!!
Przed Olą dużo pracy…
Życzymy wytrwałości i trzymamy kciuki!

czytaj więcej

zobacz zdjęcia


  14 stycznia 2018
  Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dziś już 26 Finał WOŚP! W tym wyjątkowym dniu udział wzięło aż 57 uczniów naszej szkoły!!! Z wielkim zaangażowaniem i radością pomagamy zbierać środki „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Każdy z nas dołoży cegiełkę wspierającą podstawowe oddziały neonatologiczne w całej Polsce. To dla nas ogromny zaszczyt – móc pomagać…

  Styczeń – grudzień 2017
  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W grudniu zakończyliśmy realizację Priorytetu 3 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupiliśmy 706 egzemplarzy książek w tym 17 audiobooków. Zrealizowaliśmy wiele imprez czytelniczych: od udziału w Kiermaszu Bajek z okazji Święta Książki 23 kwietnia 2017 po Narodowe Czytanie „Wesela” we wrześniu 2017 roku, konkursy czytelnicze w październiku z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, czy plastyczno-literackie z okazji Mikołajek i Świąt. Jednym z zadań NPRC było zrealizowanie w szkole 12 projektów – my zrealizowaliśmy 7 a 5 jest w trakcie realizacji.
Najważniejszym sukcesem tego Programu jesteście Wy drodzy czytelnicy i miłośnicy książek!
„Warto się zaczytać, bo w książce można coś dobrego dla siebie znaleźć”. Czytajcie i zachęcajcie też swoich kolegów do czytania.

  22 grudnia 2017
  „Zawalcz o prawdziwe święta!”

Któż z nas nie marzy o chwili odpoczynku, spokoju i ciszy? Któż z nas nie pragnie szczerej rozmowy, zrozumienia i wsparcia? Święta Bożego Narodzenia są wspaniałą okazją do tego, by zawalczyć o te wartości. W tegorocznych jasełkach chcieliśmy pokazać, że każdy z nas może coś zmienić, aby Święta Bożego Narodzenia były pełne rodzinnego ciepła i prawdziwej radości. Choinka, prezenty i pełny stół są ważne, ale najważniejsze jest, że jesteśmy razem. Życzmy sobie nawzajem, abyśmy byli dla siebie wsparciem nie tylko od święta, ale i przez cały nadchodzący rok.

zobacz zdjęcia


  21 grudnia 2017
  „Szkolna Świąteczna Paczka"

Uczniowie klas I i II technikum przygotowali paczki z wymarzonymi prezentami dla swoich młodszych kolegów ze szkoły podstawowej nr 42 w Szopienicach. Dziś przedstawiciele klas przebrani za mikołaje i reniferki wraz z Mikołajem - Sebastianem z klasy IIB poszli wręczyć prezenty. To było niesamowite przeżycie, ta radość na dziecięcych buźkach. Piotrek – niecierpliwy,  był pierwszy w rozpakowaniu, bardzo się ucieszył z kloców i słodyczy, potem była Laura – żywa iskierka, która z wszystkiego bardzo się ucieszyła ale największe zaskoczenie wywołał fakt, że w paczce były pędzelki - „Skąd Mikołaj wiedział, że ja nie mam pędzelków do malowania??!”. Ola była zaskoczona i ucieszona kotkiem, który miauczy. W podziękowaniu za prezenty Laura zaśpiewała kolędę i piosenkę o przyjaźni. A my…? Nam dawanie dobra daje radość i motywuje nas do dalszego działania.
Dziękuję Wam drodzy uczniowie za emocje, radość i dobre serce.  Niech te Święta będą dla Was i Waszych rodzin radosne, wspaniałe i ciepłe. Izabela Skąpska - opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza.

  16 grudnia 2017
  Spotkanie z naszą Seniorką

Okres przedświąteczny to czas gorączkowej krzątaniny, ale jednocześnie zadumy nad czasem, który przemija, nad osobami które od nas odeszły lub których stan zdrowia nie pozwala już na tak częsty kontakt z nami. W tym czasie naszą seniorkę, 90- letnią Zofię Birecką, nauczycielkę historii, wieloletnią opiekunkę Koła PTTK w naszej szkole, dzielną turystkę przebywającą w Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej odwiedziła przedstawicielka Komisji Socjalnej naszej szkoły p. Lidia Kasperczyk.
Piękne i przydatne prezenty od naszej społeczności szkolnej wywołały uśmiech na twarzy Pani Zosi, a świąteczne łakocie umiliły jej pobyt z dala od bliskich.
Życzymy na nadchodzące Święta i Nowy Rok dużo zdrowia i nadal tak wielu bliskich, pamiętających osób wokół.

zobacz zdjęcia


  16 grudnia 2017
  Bieg Dziewięciu Górników

W sobotnie przedpołudnie 16 grudnia 2017 roku, dokładnie w 36. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach, uczestniczyliśmy w „Biegu Dziewięciu Górników”. Zgodnie z ideą akcji szkołę reprezentowało 9 uczniów: Ula, Natalia, Sabina, Paweł, Marcin, Kuba, Kamil, Przemek i Remek oraz pani z wf-u i z historii. Biegliśmy w koszulkach z wizerunkiem wybranego przez nas patrona biegu, jednego z zabitych górników – Jana Stawisińskiego. Główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Krzyża Zastrzelonych Górników przy kopalni „Wujek”. Po biegu i zapaleniu zniczy pod pomnikiem, mogliśmy spróbować gorącego żuru, przygotowanego specjalnie dla uczestników dzisiejszego wydarzenia.

zobacz zdjęcia


  Listopad – grudzień 2017
  Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

23 listopada przeprowadzono szkolny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Jej uczestnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Zwycięzcami zostały:
1 miejsce – Wiktoria Słupik - 15 pkt. (po dogrywce 19 pkt.)
2 miejsce – Anna Mazurek - 15 pkt. (po dogrywce 14 pkt.)
3-4 miejsce – Monika Mastalerz i Magdalena Wodok - 13 pkt
14 grudnia uczennice reprezentowały naszą szkołę w etapie rejonowym Olimpiady – Wiktoria Słupik zajęła 5 miejsce. Gratulujemy!!!

  14 grudnia 2017
  „Kuźnia Różnorodności” – Dzień Tolerancji

„Kuźnia Różnorodności” – to projekt, którego tematem jest tolerancja i antydyskryminacja. To wspólna inicjatywa Regionalnego Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenia Tęczówka, Muzułmańskiej Fundacji Pomocy, Fundacji Futprints i Stowarzyszenia Aktywne Życie. Grupa młodzieży różnych klas uczestniczyła w dwóch spotkaniach warsztatowych. W ramach pierwszego spotkania omówione zostały takie pojęcia jak: stereotyp, uprzedzenia i dyskryminacja oraz sposoby reagowania w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami łamania praw człowieka. W czasie drugiego spotkania przedstawicielka Stowarzyszenia Aktywne Życie przybliżyła informacje dotyczące rzeczywistych problemów osób niepełnosprawnych. Efektem tych spotkań był Dzień Tolerancji w naszej szkole, związany tematycznie z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka obchodzonym 10 grudnia oraz treściami projektu. Motywem przewodnim dzisiejszego dnia była myśl: Poznaj - Nie oceniaj – Szanuj.

zobacz zdjęcia


  13 grudnia 2017
  KONKURS „ŚWIĄTECZNE PIERNIKI”

Już po raz czwarty, z inicjatywy p. prof. Małgorzaty Plesińskiej, odbył się konkurs „Świąteczne pierniki”. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: „Dekorowanie pierników” i „Domek z pierników”. Szczególnie aktywnie uczestniczyli w konkursie uczniowie z klas: IAC, IIA, IIIA, i IIIAC. Pani Dyrektor i nauczyciele technolodzy oceniali wygląd prac i smak pierników. Poziom prac był wysoki i niezwykle wyrównany. Uczniowie zastosowali różne techniki składania i wykończenia domków, za pomocą lukru pięknie zdobili pierniki. Komisja Konkursowa przyznała następujące miejsca:

Kategoria „Domek z pierników”
 • I miejsce - Aleksandra Łukaszewska kl. IIIAC zsz;
 • II miejsce - Dominika Rozmus kl. IIIA technikum
 • III miejsce - Agata Dyczkowska kl. IIA technikum
 • Wyróżnienie - Daria Halińska kl. IAC szkoły branżowej
Kategoria „Dekorowanie pierników”:
 • I miejsce - Kacper Janiak kl. IIIA technikum
 • II miejsce - Wiktoria Pacuk kl. IIA technikum
 • III miejsce - Weronika Kowalczyk kl. IAC szkoły branżowej
 • Wyróżnienie - Amelia Kępa kl. IAC szkoły branżowej
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

zobacz zdjęcia


  7 grudnia 2017
  Obchody Światowego Dnia AIDS

Od 1 grudnia w szkole trwała kampania informacyjna dotycząca problemu AIDS oraz zakażeń wirusem HIV. Dziś uczniowie klas pierwszych obejrzeli przedstawienie „Sąd nad wirusem HIV”, przygotowane przez ich starszych kolegów (wystawione 1 grudnia w Mysłowickim Ośrodku Kultury). Słuchano w skupieniu, ciszy, z zainteresowaniem… Po przedstawieniu p. prof. Anna Kuczyńska przeprowadziła krótki quiz – dyskusję dotyczącą faktów i mitów dotyczących problemu HIV/AIDS.

  6 grudnia 2017
  „Ekipa Mikołaja” w „Przystani”

Nasz szkolny chór o zobowiązującej nazwie „Ekipa Mikołaja” kolędował w Domu Pomocy Społecznej „Przystań” w Katowicach. Było radośnie i świątecznie... Poczuliśmy ciepło płynące z rozśpiewanych serc i doświadczyliśmy ogromnej wdzięczności mieszkańców „Przystani”. Obdarowaliśmy siebie nawzajem jak przystało na pomocników św. Mikołaja.

zobacz zdjęcia


  6 grudnia 2017
  Mikołaj w szkole

Dziś jak co roku, w szkole pojawił się Mikołaj. Ciekawe jest to, że nie sam, lecz w towarzystwie dwóch miłych i uśmiechniętych Śnieżynek (ciekawe, czy poradziłby sobie bez ich pomocy?). Ich obecność nikogo nie zdziwiła, ponieważ jesteśmy dobrymi i pilnymi uczennicami/uczniami. Z pełnym workiem prezentów przechadzali się po szkole, rozdając je wszystkim napotkanym uczniom oraz pracownikom naszej szkoły. A cóż to były za niespodzianki???!!! Niezwykłe…
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również przybędą do naszej szkoły.

zobacz zdjęcia


  1-2 grudnia 2017
  Śląski Festiwal Nauki

Reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w II Festiwalu Szkół Ponadpodstawowych zorganizowanym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przez Wydział Edukacji Miasta Katowice. Nasze stoisko cieszyło się dużym powodzeniem zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych odwiedzających Festiwal. Prezentowaliśmy misterną sztukę tworzenia ozdób z karmelu oraz prowadziliśmy warsztaty zdobienia pierniczków świątecznych – każdy odwiedzający mógł sprawdzić się jako cukiernik oraz spróbować pysznych wypieków. Dużą atrakcją były zwierzęta prezentowane przez przyszłych techników weterynarii – między innymi egzotyczne węże. Ponadto zainteresowani mogli porozmawiać z naszymi nauczycielami i uczniami – wszystkim dziękujemy za udział w Festiwalu i zapraszamy do odwiedzenia naszej szkoły.

zobacz zdjęcia


  2 grudnia 2017
  „Miejska Dżungla”

Już po raz kolejny włączyliśmy się w X edycję projektu „Miejska Dżungla”, organizowaną przez Urząd Miasta Katowice. Głównym celem działań jest łamanie barier mentalnych w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi oraz zwrócenie uwagi na bariery architektoniczne, przeszkadzające osobom niepełnosprawnym w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. W ramach projektu we współpracy z KMP w Katowicach w ramach tzw. Akcji Parkingowej, podjęliśmy działania mające na celu wyeliminowanie wykroczeń polegających na zajmowaniu miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych przez osoby do tego nieuprawnione. W tym roku szkolnym – tradycyjnie pod opieką pani pedagog - aktywne działania wspierające podjęły Ula, Julia i Paweł z klasy IA.

zobacz zdjęcia


  1 grudnia 2017
  Światowy Dzień AIDS

Młodzież klas IIIB i IVA wzięła udział w obchodach Światowego Dnia AIDS w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej w Mysłowicach. Podczas akcji edukacyjnej pt. „Jestem świadomy, nie ryzykuję. Stop uzależnieniom” zorganizowanej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Katowicach i skierowanej do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie naszej szkoły wystawili spektakl profilaktyczny „Sąd nad wirusem HIV”. Podczas spektaklu panowała absolutna cisza – wszyscy z zainteresowaniem słuchali. Zostaliśmy nagrodzeni wielkimi brawami i podziękowaniami. Każdy z aktorów odebrał indywidualne gratulacje od Pierwszego Zastępcy Prezydenta Miasta Katowice Bogumiła Sobuli.

zobacz zdjęcia


  30 listopada 2017
  „Nauka na Scenie”

Grupa młodzieży z Klubu Kulturalnie Zakręconych uczestniczyła 30 listopada 2017 r. w projekcie „Science on Stage” w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Obejrzeliśmy aż cztery wspaniałe przedstawienia. Rozpoczęliśmy od wędrówki z Małym Księciem i jego Różą po fascynującym świecie nauki. Następnie obejrzeliśmy spektakl „Brzydotę pańskiego krawata można wytłumaczyć matematycznie” poświęcony bohaterowi filmu „Piękny umysł” – Johnowi Forbesowi Nashowi. W kolejnym przedstawieniu „To, co najważniejsze” aktorzy-studenci bez jednego słowa, ale za to muzyką, tańcem i gestem pokazali trudną sztukę budowania więzi między ludźmi. W ostatniej części uczestniczyliśmy w spektaklu „(Nie)winna. Ty zadecydujesz o jej losie”. Byliśmy sędziami przysięgłymi w procesie sądowym policjantki, oskarżonej o torturowanie górnika, którego wyłącznie ona podejrzewała o możliwość usiłowania zamachu bombowego w trakcie wizyty Prezydenta RP na Śląsku w listopadzie 2016 r. Mogliśmy samodzielnie zdecydować o jej winie...

zobacz zdjęcie


  30 listopada 2017
  Andrzejki

Popularne Andrzejki to magiczny dzień z odkrywającymi przyszłość wróżbami. Przypadają one w nocy z 29 na 30 listopada. Są specjalną okazją do zorganizowania wspaniałych towarzyskich spotkań i dobrej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem. W naszej szkole organizacją tego jakże tajemniczego dnia zajęły się klasy IA i IIB. W całym budynku rozbrzmiewała muzyka. Uczniowie zgłębiali tajniki wróżb i zwyczajów andrzejkowych. Było lanie wosku, panny i kawalerowie sprawdzali, kto pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni. Słodkie i pyszne ciasteczka „mówiły”, co nas spotka w przyszłości, a odważniejsi uczniowie oddali swoje dłonie wróżkom, które wiedziały wszystko, oj wszystko……. Dzień był pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i ponownie z utęsknieniem czekamy już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do swoich klas pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego dnia.

zobacz zdjęcia


  29 listopada 2017
  Koncert NOSPR

Klasy IIA i IIIA wyszły do NOSPR na koncert symfoniczny „Muzyka – blask, mrok, półcień”. Było pięknie, interesująco, podniośle? Zdecydowanie tak! Wraz z orkiestrą pod batutą A. Duczmal-Mróz przenieśliśmy się do kilku, jakże różnych od siebie miejsc.
Wraz z G. Gershwinem spacerowaliśmy po Paryżu, podziwialiśmy widoki z wieży Eiffla, płynęliśmy statkiem po Sekwanie, a w oddali słychać było klaksony przejeżdżających samochodów. A. Panafiuk zabrał nas nad Tamizę. Stojąc na moście, wpatrywaliśmy się w toń rzeki, a chmury z czasem przesłaniały uszczknięty księżyc. Nie zabrakło również podróży po dalekiej północy, mroźnej, miejscami niebezpiecznej, ale zarazem pięknej i fascynującej. Duże wrażenie wywarł na nas trzynastoletni Kacper Kukliński, który wraz z orkiestrą zagrał wzruszający mini koncert.
Nuty, półnuty, ba!, ćwierćnuty towarzyszyły nam przez cały piękny, aczkolwiek szkoda, że niezbyt długi koncert. Wiosną wybieramy się ponownie, do czego i Was zachęcamy.

zobacz zdjęcia


  24 listopada 2017
  Wręczanie stypendiów Prezesa Rasy Ministrów

W Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej Drugiego Stopnia na Tysiącleciu Górnym odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rasy Ministrów najzdolniejszym uczniom ze szkół średnich z Katowic, Tych i Bierunia. Wśród grona zdolnej młodzieży znalazła się już po raz drugi nasza uczennica z klasy II B Natalia Olszewska. Gratulujemy Natalii i życzymy Jej dalszych sukcesów!

zobacz zdjęcia


  22 listopada 2017
  Moja mała Ojczyzna...

Uczennica klasy 1A Paulina Łyko wzięła udział w XIV Edycji Wojewódzkiego Konkursu „Śląsk – moja mała Ojczyzna. Schlesien – meine kleine Heimat” zorganizowanym przez ZSO nr 12 w Gliwicach. Paulina napisała wspaniałe opowiadanie „Styla. Górnik zakochany w muzyce” i zdobyła II nagrodę! Gratulujemy talentu literackiego, wiedzy o tradycjach muzycznych na Śląsku i atrakcyjnych nagród :-)

zobacz zdjęcie


  16 listopada 2017
  Światowy Dzień Rzucania Palenia

Jak co roku włączamy się w tę akcję, zachęcając wszystkich palących do zadbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Zapraszamy do obejrzenia wykonanych przez uczniów plakatów, poczytania ulotek. Mocno trzymamy kciuki za tych, którym się uda!!!

  15 listopada 2017
  „Święto kartofla”

Po udanym zeszłorocznym „Festiwalu warzyw jesiennych” w tym roku padł pomysł na zorganizowanie „Święta kartofla”, zwanego również ziemniakiem, pyrą, bulwą. Młodzież, pod czujnym okiem p. Lidii Kasperczyk, postanowiła udowodnić, jakie wspaniałe potrawy można z niego sporządzić! W święcie uczestniczyło 17 osób z klas: IA, IB, IIA, IIIA, IVA przygotowując 17 potraw. Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz techników technologii żywności w obchody święta włączyli się również przyszli technicy weterynarii. Przygotowano między innymi: babkę ziemniaczaną, ser z ziemniaków, sałatki, ziemniaczki pieczone, faszerowane, kuleczki ziemniaczane pierogi, placki, szare kluski, placek po cygańsku, kopytka, żagielki z ziemniaków, zapiekanki, zupę "kartoflankę" i wiele, wiele innych.

czytaj więcej

zobacz zdjęcia


  14 listopada 2017
  "Kolbe – świety, dla którego nie ma granic"

"Kolbe – świety, dla którego nie ma granic". Z tym zdaniem zgodzili się wszyscy "Kulturalnie Zakręceni", którzy 14 listopada 2017 r. w kinie Światowid obejrzeli film o męczenniku z Auschwitz pt: "Dwie korony". Twórcy filmu przenieśli nas do Niepokalanowa, Rzymu i Nagasaki, czyli miejsc, w których działał o. Kolbe. Dokonywał rzeczy niemożliwych, bo wierzył w Boga! Dokonywał rzeczy niemożliwych, bo robił wszystko, co mógł, aby zmieniać ten świat na lepszy!

zobacz zdjęcia


  14 listopada 2017
  Zaprojektuj swoją przyszłość, czyli... jak zostać oficerem?

We wtorek 14 listopada br. uczniowie klas trzecich i czwartych technikum wzięli udział w spotkaniu z kpt. Piotrem Ziobro z Wojskowej Komendy Uzupełnień z Katowic. Prezentacja multimedialna, krótkie filmy i konkretne przykłady z "wojskowego życia" pomogły nam w odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto studiować na uczelni wojskowej.

zobacz zdjęcia


  10 listopada 2017
  Młodzi dla Niepodległej

Dziś cała szkoła świętowała 99 rocznicę urodzin Niepodległej – oj działo się, działo…
W pierwszej części uczniowie wspólnie z p. prof. z historii przenieśli nas w ciekawe i burzliwe czasy odradzającej się Ojczyzny. Podziwialiśmy Wojenkę, za którą szli „chłopcy malowani”. Wzruszył nas śpiew Gabrysi, która z utęsknieniem prosiła „wróć Jasieńku z tej wojenki już”. Były chwile zadumy, wzruszenia, ale i radości. A gdy „raduje się serce, raduje się dusza” to nie mogło zabraknąć i tańca. Choć ciężkie to były czasy dla legionera, to ułani znaleźli siłę, by dotrzeć pod okienko i prosić dziewczynę by im otworzyła.
W drugiej części cała szkoła głośnym chórem pięknie śpiewała piosenki legionowe.

zobacz zdjęcia


  1-2 listopada 2017
  Wszystkich Świętych, Zaduszki

Początek listopada to dni zadumy, refleksji, pamięci o tych których wśród nas nie ma… Na chwilę przystanęliśmy, zatrzymaliśmy się w codziennym biegu… Pewnie każdy z nas zapalił choć jedno światełko – dla kogoś, kto nadal żyje w jego pamięci.

zobacz zdjęcie


  Październik 2017
  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W naszej bibliotece szkolnej odbyły się dwa konkursy czytelnicze, w których brali udział zainteresowani uczniowie z klas I, II i III technikum. Zwycięzcami zostały: Marta Sołtys z klasy IIB, Kinga Ciuchta z klasy IIB, Wiktoria Jaruszewska z klasy IIA oraz Olga Rola z klasy IB. Gratulujemy i dziękujmy wszystkim uczestnikom, a w imieniu p. Izabeli Skąpskiej zapraszamy do biblioteki - czytajmy, bo czytanie sprawia radość, daje zadowolenie i ubogaca.

  31 października 2017
  Zabawa Halloween

Po raz kolejny w naszej szkole zorganizowany został Halloween. Tym razem trud, a może przyjemność, jego zorganizowania wzięły na siebie klasy Iac i IIb. Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… Wszyscy zadawali sobie pytanie: Co to będzie? Co to będzie? A było… Dowiedzieliśmy się, kto wygrał konkurs na najładniejszą, najciekawszą dynię - zwyciężyła klasa Ib. Na ciekawy, interesujący strój - Dominika F. (klasa IVa). Szkolne tajemnice, szybko, sprawnie wykryła klasa IVb. A to nie wszystko… Jak się bawiliśmy? Mroczno, tajemniczo, baśniowo, ezoterycznie czyli… fantastycznie.

zobacz zdjęcia


  30 października 2017
  Maturzyści na pielgrzymce i na "kremówkach papieskich"

Grupa Maturzystów z naszej szkoły uczestniczyła razem z panią katechetką w pielgrzymce do Krakowa-Łagiewnik. Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza Święta w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Następnie przez cudownym obrazem Pana Jezusa Miłosiernego modliliśmy się wspólnie o siłę i wytrwałość do jak najlepszego przygotowania się do ezgaminów zawodowych i maturalnych. Zadbaliśmy nie tylko o umocnienie ducha, ale i ciała, zjadając pyszne "kremówki papieskie". A gdy maturzyści dobrze zdadzą maturę przyjadą jeszcze raz "na kremówki" :-)

zobacz zdjęcia


  27 października 2017
  Czytam i staję się wolny - 21. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Na tegoroczne Targi Książki w Krakowie wybrała się ośmioosobowa ekipa czytaczy z różnych klas. W wyprawie po nowości towarzyszyła nam p. Izabella Skąpska oraz p. Słupik – jeden z rodziców. Pomimo deszczu i zimna dotarliśmy na Expo gdzie odbywały się targi. Tam zaskoczyła nas ilość wystawców - około siedemset stoisk, jaki i ilości odwiedzających - miłośników książek nie brakuje. Motto tegorocznych targów brzmiało "Czytam i staję się wolny" F. Pessoa, tę wolność może odkryć każdy z nas zanurzając się w opowieści snutej przez autora .Nasi uczniowie mogli zobaczyć i kupić wiele ciekawych książek, spotkać kilku autorów, między innymi: Wojciecha Cejrowskiego, O. Leona Knabita, Annę Onichimowską, Elżbietę Dzikowską, Andrzeja Żaka, Marcina Urbasia czy Nicholasa Sparksa.

  26-27 października 2017
  Etap szkolny Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to konkurs wiedzy oraz umiejętności, w którym mają szanse zmierzyć się uczniowie klas o kierunku technik weterynarii. Dwie uczennice z klasy IIIB: Natalia Olszewska i Klaudia Kozioł zakwalifikowały się do eliminacji okręgowych Olimpiady, które odbędą się w dniach 20 i 21 kwietnia 2018 roku. Będziemy trzymać kciuki!!!

  24 października 2017
  Wycieczka do Wrocławia

Uczniowie klas IIB i IIIB wybrali się z opiekunkami do pięknego Wrocławia. Odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ogród Zoologiczny. Główne atrakcje tego dnia to modele dydaktyczne – zarówno te nieożywione: szkielety i wypchana zwierzyna, jak i ożywione: zwierzęta na wybiegach w ZOO. Niebywałą atrakcją było Afrykarium, w którym część oceaniczna zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie! Jesteśmy zachwyceni!!!

zobacz zdjęcia


  22 października 2017
  Kulturalnie Zakręceni w Teatrze

W niedzielne popołudnie grupa uczniów z Klubu Kulturalnie Zakręconych udała się do Teatru Wyspiańskiego w Katowicach na sztukę pt: "Wujek. 81. Czarna ballada". Na blisko trzy godziny mogliśmy przenieś się w świat PRL-u, by razem z 13-letni bohaterami spektaklu - Rafałem, Grześkiem, Adamem i Tomkiem - przypomnieć sobie historię dziewięciu górników, którzy tego dnia nie wrócili do domu. Mimo, że sztuka była poświęcona tragicznym wydarzeniom stanu wojennego, nie brakowało pełnych humoru scen z życia codziennego, jak np. radość całej rodziny z paczek otrzymanych z RFN, ze spotkań na próbach orkiestry górniczej czy z wizyt żon górników u fryzjera. Znakomita gra aktorów, interesująca scenografia oraz piękny śpiew i muzyka (także w stylu hip-hopowym) sprawiły, że spektakl bardzo nam się podobał. Planujemy już kolejne wyjście do teatru :-)

zobacz zdjęcia


  19 października 2017
  „Kochajmy i dbajmy o nasze czworonogi”

Uczennice klasy IIIB kierunku technik weterynarii pod opieką wychowawczyni Aleksandry Kocot - Chrzanowskiej i pani profesor Izabeli Skąpskiej przygotowały projekt „Kochajmy i dbajmy o nasze czworonogi” – dziś odbyło się jego podsumowanie, na które zostali zaproszeni goście: uczniowie klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 42 wraz ze swoimi nauczycielami. Po krótkim wstępie pani bibliotekarki Izabeli Skąpskiej, głos zabrała pani lekarz weterynarii Aleksandra Kocot-Chrzanowska przybliżając cel spotkania i przedstawiając poszczególne prezentacje. Następnie uczennice: Klaudia Kogut. Karolina Łabądzki, Jowita Domasik i Wiktoria Rogowicz przedstawiły zasady dbania oraz zapewnienia prawidłowego rozwoju psom, kotom, gryzoniom, zajęczakom i zwierzętom egzotycznym, budząc niemałe zainteresowanie wśród zebranych gości. Na koniec, podsumowując prezentacje, dziewczyny przeprowadziły krótki quiz z nagrodami. Całości towarzyszyła wystawa książek tematycznych Miejskiej Biblioteki Publicznej Fili nr 19 w Szopienicach i zbiorów biblioteki szkolnej.

zobacz zdjęcia


  18 października 2017
  Wycieczka integracyjna klasy IB

W końcu pojechaliśmy na swoją wyczekiwaną integracyjną do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Ta środa była wyjątkowo pięknym słonecznym, jesiennym dniem. A ile się działo!!! Było ognisko, był jesienny spacer nad rzeką, było o pszczołach, było oddzielanie śmietanki od mleka, było robienie masła, było mielenie zboża, było robienie podpłomyków, były zabawy na traktorach, było dużo śmiechu… Podsumowując – było świetnie!

zobacz zdjęcia


  18 października 2017
  Akademia Medycyny i Piękna SWSM – udział w prelekcji

Młodzież kilku klas uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez p. Marcina Osowskiego – w ramach Akademii Medycyny i Piękna Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Temat zajęć to „Jak zdrowo schudnąć będąc nastolatkiem?”. Ale wbrew oczekiwaniom to nie jedzenie bądź niejedzenie było głównym wątkiem prelekcji – wiemy już, że najważniejsze to ruch, aktywność fizyczna. Czyli nasi wuefiści mają rację: warto być sprawnym, warto ćwiczyć – aktywność fizyczna to zdrowie!

zobacz zdjęcia


  17 października 2017
  Lekcja analizy w Unilever S.A.

Grupa czwartoklasistów - przyszłych techników technologii żywności (będziemy trzymać za nich kciuki – już w styczniu egzamin!) pod opieką nauczycielki analizy żywności – Anny Kuczyńskiej wybrała się dziś do pobliskiego zakładu Unilever. To dla uczniów coś wyjątkowego – przecież nie każdy ma możliwość poznać pracę laboratorium chemicznego w takim zakładzie, znanym m.in. z produkcji margaryny. Zobaczyliśmy ciekawy, nieznany nam sprzęt, poznaliśmy tajniki analizy, okazało się też, że wiele oznaczeń wykonywaliśmy na zajęciach w naszej szkolnej pracowni analizy żywności! Mieliśmy również możliwość wcielić się w rolę osób pracujących w pracowni sensorycznej i spróbować smaków różnych margaryn.

zobacz zdjęcia


  13 października 2017
  Dzień Edukacji Narodowej

Ten dzień każdego roku budzi w naszej szkole wielkie zainteresowanie. O godz. 13 wszyscy nauczyciele, zaproszeni goście oraz przedstawiciele poszczególnych klas zebrali się w świetlicy, aby rozpocząć uroczyste świętowanie. Po przemówieniu Pani Dyrektor wszyscy zebrani mogli obejrzeć przedstawienie w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Skecze, przeplatane piosenkami, wierszami i bitwą na rymy rozbawiły wszystkich - chwilami do łez. Odbyło się również podsumowanie wyborów na nauczyciela Mistrza, Kumpla i Kosę. Na koniec Tomek złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły.
A wieczorem… Wieczorem wszyscy zainteresowani mogli wysłuchać koncertu NOSPR pod batutą Christiana Arminga. Piękny dzień, piękny wieczór, piękne chwile…

zobacz zdjęcia


  12 października 2017
  TU NIE CHODZI O JEDZENIE

Dziś uczniowie kilku klas wzięli udział w warsztatach profilaktycznych w ramach ogólnopolskiego projektu TU NIE CHODZI O JEDZENIE, którego celem jest przełamanie stereotypów oraz uświadomienie otoczenia, że zaburzenia odżywiania to choroba, którą się leczy, a powrót do zdrowia jest możliwy.

zobacz zdjęcia


  11 października 2017
  Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dziś w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Spośród kilkunastu kandydatów najwięcej głosów zebrał Tomek Tumulka z klasy IIIa. W skład „nowego” Samorządu weszli również: Wiktoria Jaruszewska z IIa, Dagmara Muzal z IIb, Marcin Harendarczyk z IIb. Gratulujemy wybranym i mamy nadzieję, że współpraca z nauczycielami, uczniami i wszystkimi pracownikami szkoły będzie się pięknie układać.

  6 października 2017
  Światowy Dzień Uśmiechu

Uczniowie z klasy III B wraz z wychowawcą Aleksandrą Kocot-Chrzanowską przygotowali dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły niespodziankę w postaci udekorowanych na wesoło korytarzy, powitalnych uśmiechów, deszczu cukierków. Wyjątkowo aktywni mogli zebrać " słodki uśmiech" oraz przez chwilę stać się poszukiwaczem " babeczek".
To był wyjątkowo uśmiechnięty piątek :)

zobacz zdjęcia


  4 października 2017
  Wycieczka integracyjna klasy IA

Uczniowie klasy IA wraz z wychowawczynią, p. pedagog i księdzem wybrali się do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Przewodnik oprowadził nas po najciekawszych obiektach Skansenu – szczególnie zainteresował nas młyn wodny (działający do dziś!!!) oraz szkoła – a w zasadzie zwyczaje w niej kiedyś panujące… oj trudno by nam było, a tak narzekamy teraz! Następnie mieliśmy możliwość sprawdzenia się w pracach artystycznych – część z nas wyplatała ozdoby z wikliny, druga grupa lepiła naczynia z gliny. Po ciężkiej pracy nadeszła pora na posiłek – spędziliśmy trochę czasu przy ognisku. A po zjedzeniu i próbach wspólnego śpiewania (okazało się, że w pracach ręcznych sprawdziliśmy się lepiej, śpiew musimy jeszcze poćwiczyć…) trzeba było wrócić do domu. Ale już mamy plany na wspólny wiosenny wypad!

zobacz zdjęcia


  22 i 29 września 2017
  Lekcje z języka polskiego w Krakowie

Uczniowie klas IIIA i IIIB uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach z języka polskiego – w Domu J. Mehoffera w Krakowie. W trakcie ich trwania mogliśmy zapoznać się nie tylko z twórczością i działalnością J. Mehoffera, ale także poznać kulturę Młodej Polski. Uzupełnieniem wyjazdu do Krakowa było zwiedzanie kościoła o. Franciszkanów, gdzie obejrzeliśmy nie tylko piękne polichromie, ale także witraże, w tym dzieło Stanisława Wyspiańskiego „Bóg Ojciec wydobywający świat z chaosu”.
Wycieczka wszystkim się podobała i mamy nadzieje, że podobne będą miały miejsce wkrótce.

  29 września 2017
  Wycieczka do Krakowa

Dzisiejszy dzień uczniowie klasy 2A wraz z nauczycielami: Bożeną Kwiatkowską-Rak i Agatą Cegiełą spędzili w Krakowie. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie wystawy „Kraków - czas okupacji 1939 – 1945”, która mieści się w dawnym budynku administracyjnym Fabryki Oskara Schindlera. Wystawa opowiada o Krakowie i losach jego mieszkańców - Polaków i Żydów oraz pokazuje Niemców w latach okupacji. Po dużej dawce wiedzy historycznej mieliśmy również czas na spacer w słońcu wzdłuż Wisły oraz chwilę relaksu i zadumy na Rynku. Z tęsknotą oczekujemy kolejnego tak pięknego dnia oraz następnego wspólnego wyjazdu.

zobacz zdjęcia


  18 września 2017
  Apel „Prawa i obowiązki uczniów”

Dziś wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Apelu, mającym na celu przypomnienie praw, z których warto korzystać i obowiązków, jakich należy przestrzegać by móc razem tworzyć przyjazne środowisko szkolne – takie, w którym dominuje życzliwość, wzajemny szacunek i tolerancja. Pierwszą część spotkania poprowadziła Pani Pedagog, która omówiła szczegółowo przysługujące każdemu uczniowi prawa, podkreślając jednocześnie, że absolutnie każdy ma prawo i obowiązek korzystania ze swoich praw, nie zapominając jednak o respektowaniu praw innych osób. W tym kontekście ważną częścią Apelu były słowa p. Marioli Weber, dotyczące przepisów prawa mówiących o dyskryminacji. Drugą część poprowadził p. Jarosław Macinkowski, który szczegółowo wyjaśnił wszystkie obowiązki, podkreślając ogromną rolę uczniów w realizacji konkretnych zadań wnikających z planu pracy szkoły.

  15 września 2017
  „Sprzątanie Świata”

Jak co roku nasza uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Klasa I B wraz z nauczycielami WF-u połączyła przyjemne z pożytecznym i udała się szybkim marszem w okolice Stawików na Morawy zbierać „napotkane" śmieci. Akcja zakończyła się owocnie kilkoma workami odpadów. Za rok znowu tam wrócimy.

zobacz zdjęcia


  15 września 2017
  Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

Dziś w naszej szkole już po raz czwarty odbyło się Narodowe Czytanie – imprezę zorganizowała p. Izabela Skąpska z we współpracy p. Mariolą Weber oraz uczennicami klasy II B, które przygotowały wystrój sceny. Czytanie scen dialogowych z „Wesela” poprzedziła krótka prezentacja o Wyspiańskim i samym wydarzeniu - czyli prawdziwym weselu Jadwigi Mikołajczyk z Lucjanem Rydlem, które stało się podstawą do napisania dramatu.
W czytaniu oprócz nauczycieli i uczniów naszej szkoły brali udział goście: p. Daniela Odoj - instruktor plastyki i rękodzieła z MDK Szopienice Giszowiec Filia nr 1, p. Angelika Nocoń - instruktor i organizator imprez kulturalnych z MDK Giszowiec Filia nr 2 oraz p. Karolina Demczak i p. Anna Dudnicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 19 w Katowicach Szopienicach.

zobacz zdjęcia


  11-14 września 2017
  Zajęcia integracyjne w klasach pierwszych

W tym tygodniu w klasach IA, IB i IAC odbyły się zajęcia: „Poznajmy się bliżej – razem w naszej klasie i szkole”. W zajęciach wzięli udział wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami.
Zajęcia tradycyjnie poprowadziła p. pedagog Jolanta Rogulska - Panczykowska, która przygotowała ćwiczenia, pozwalające w ciepłym klimacie i poczuciu bezpieczeństwa poznać nasze wspólne cechy i upodobania oraz zainicjować proces tworzenia zgranych zespołów klasowych.

  4 września 2017
  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Tradycyjnie Pani Dyrektor Bożena Zając serdecznie przywitała uczniów i nauczycieli – wszyscy wrócili po wakacyjnej przerwie uśmiechnięci, radośni, z mnóstwem postanowień.
Wiadomo – uczniowie będą się pilnie uczyć, nie będą się spóźniać na lekcje, zawsze będą odrabiać zadania domowe… Trzymamy za to kciuki!!!
A szczególnej wytrwałości, wiary w siebie i zadowolenia z wyboru szkoły życzymy pierwszoklasistom!

Strona główna    Góra strony


...
Copyright © 2005-2016 RaV&sandrac