Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego
im. J. Rymera - I Wojewody Śląskiego
w Katowicach

  • zdjęcie promujące zawód przetwórca mięsa
  • zdjęcie promujące zawód technik weterynarii
  • zdjęcie promujące zawód piekarz
  • zdjęcie promujące zawód technik technologii żywności
  • zdjęcie promujące zawód cukiernik


15 listopada 2017
„Święto kartofla”


 

Po udanym zeszłorocznym „Festiwalu warzyw jesiennych” w tym roku padł pomysł na zorganizowanie „Święta kartofla”, zwanego również ziemniakiem, pyrą, bulwą. Młodzież, pod czujnym okiem p. Lidii Kasperczyk, postanowiła udowodnić, jakie wspaniałe potrawy można z niego sporządzić! W święcie uczestniczyło 17 osób z klas: IA, IB, IIA, IIIA, IVA przygotowując 17 potraw. Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz techników technologii żywności w obchody święta włączyli się również przyszli technicy weterynarii. Przygotowano między innymi: babkę ziemniaczaną, ser z ziemniaków, sałatki, ziemniaczki pieczone, faszerowane, kuleczki ziemniaczane pierogi, placki, szare kluski, placek po cygańsku, kopytka, żagielki z ziemniaków, zapiekanki, zupę "kartoflankę" i wiele, wiele innych.
Ziemniak to szczególne warzywo, którego sadzonki do Polski sprowadził król Jan III Sobieski, 300 lat temu zasługiwało i nadal zasługuje na szczególną uwagę ze względu na bardzo duże zastosowanie kulinarne, ale również ogromne znaczenie dla przemysłu spożywczego. Produkuje się z niego: mączkę ziemniaczaną, glukozę, spirytus, frytki mrożone, chipsy, syrop skrobiowy, na bazie którego otrzymujemy karmelki oraz dodaje się go w produkcji sezamków, chałwy, niektórych ciast. Gdyby nie modyfikowana skrobia ziemniaczana nie byłoby budyniów, kisieli, koncentratów zup, sosów.
Na degustację przygotowanych przez uczniów potraw zaproszono rodziców oraz goœci – wœród nich był radny miasta Katowice p. Tomasz Rokicki oraz redaktor miesięcznika „RoŸdzień” p. Ryszard Bryła.
Podczas degustacji odbyły się konkursy na obieranie i tarcie ziemniaków przy ogromnym dopingu zebranych osób. Całoœć imprezy oceniono bardzo wysoko, a p. radny zwrócił szczególną uwagę na ogromne zaangażowanie uczniów w działaniach dodatkowych na rzecz szkoły, które uczą aktywnoœci, podejmowania dodatkowych zajęć oraz kreatywnoœci.
A może za rok œwięto owoców?

 


15 listopada 2017
„Święto kartofla”