Życzymy wszystkim pełnych słońca, cieplutkich dni i wspaniałego wypoczynku - dbajcie o siebie, unikajcie ryzykownych sytuacji i wracajcie uśmiechnięci za dwa miesiące!!!
Cudny upalny dzień, wszyscy uśmiechnięci, z zasłużonymi świadectwami, wielu z nas z nagrodami, wyróżnieniami, dyplomami…
Za nami kolejny rok pracy, nauki, doświadczeń, a przed nami – perspektywa dwóch miesięcy wypoczynku… Więc odpoczywajmy – w górach, lesie, nad morze, z książką, na sportowo… – ale najważniejsze: bezpiecznie!!!
Dziś odbyło się podsumowanie czytania bajek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Czas upłynął nam przy wspólnej zabawie, poczęstunku, a przede wszystkim przy czytaniu bajek przez uczniów z Klubu Bibliotecznego przebranych za bajkowe postaci. Dzieci cieszyły się ze spotkania z Czerwonym Kapturkiem, Meridą Waleczną, Pinokiem, Kotem w Butach, Jasiem i Małgosią, Złotowłosą Księżniczką. Zabawa była wspaniała!!!
Klasa IIB wraz z wychowawczynią i panią pedagog udała się na wycieczkę klasową. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Muzeum Browaru w Żywcu, a po południu czekało na nas ABC przetrwania – uczyliśmy się budować szałasy i rozpalać ogniska (nie martwcie się, po konkurencji wszystko zostało dokładnie ugaszone przez naszego instruktora!). Wieczorem piekliśmy kiełbaski nad malowniczym jeziorem Żywieckim.
Kulturalnie zakręcone dziewczyny z klasy 1B razem z p. prof. Agatą Cegiełą zwiedziły siedzibę Muzeum Kopalni Wujek w Katowicach. Z wielką uwagą wysłuchały relacji uczestnika tragicznych wydarzeń z grudnia 1981 roku - pana Antoniego Gierlotki. Niezwykle przejmujący był także film z udziałem rodzin ofiar i rannych na skutek wydarzeń w Kopalni Wujek.
Klasa IA z p. prof. Anną Pośpiech i p. prof. Agatą Cegiełą uczestniczyła w warsztatach czekoladowych w "Fabryce Charliego" w Krakowie. Mieliśmy okazję poznać historię i technologię produkcji czekolady. Mogliśmy zobaczyć jedyny w Polsce owoc kakaowca. Wykonaliśmy także czekoladowe medaliony z wybranymi przez nas dodatkami, dekorowaliśmy praliny, a na koniec mogliśmy zjeść lub zabrać do domu pyszne słodkości. Biorąc pod uwagę temperaturę +30°C możemy spokojnie powiedzieć, że delektowaliśmy się gorącą czekoladą☺ Po warsztatach udaliśmy się na Rynek (pełny krakowskich gołębi) i na Wawel (gdzie zwiedziliśmy kryptę katedry), a następnie spacerkiem Plantami przeszliśmy w kierunku dworca kolejowego.
Kończący już, niestety, naukę uczniowie kl. III szkoły branżowej na pożegnanie zaprezentowali nam (i poczęstowali…) swoje ulubione wypieki. Okazuje się, że w kwestii gustu „smakowego” niewiele się zmienia i nadal najbardziej lubianym ciastem pozostaje sernik – przygotowały go dwie z trzech osób. Natomiast ostatni z wypieków – ciastka z musem truskawkowym - miał zdecydowanie sezonowy charakter i orzeźwiający smak, dzięki czemu uznaliśmy go za idealny na panujące upały. Trzeba przyznać, że nasi prawie już absolwenci, błysnęli – wyroby były wyśmienite! Życzymy im sukcesów w przyszłej pracy zawodowej, z takimi umiejętnościami nie powinno być z tym problemów.
Uczniowie uczęszczający na zajęcia w ramach innowacji „Behawioralna opieka nad zwierzętami” mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu psów odbywającym się w zakładzie HSM Korkus. Najpierw z wielką uwagą obserwowaliśmy starsze psy, które były poddawane szkoleniu przez właścicieli, a następnie samodzielnie – z doskonałymi efektami! – nauczyliśmy szczeniaki kilku sztuczek.
Grupa uczniów klasy IIIB wybrała się na wycieczkę do przychodni i szpitala weterynaryjnego w Orzeszu. Uczniowie zostali oprowadzeniu po klinice. Lekarz zaprezentował nam sprzęty do fizjoterapii i zasady ich działania. Mieliśmy okazję zobaczyć rezonans magnetyczny i omówić z lek. wet. Oliwierem Teodorowskim wyniki tego badania. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu o skomplikowanych operacjach odbywających się w lecznicy.
Gorąco zachęcamy do rzucenia palenia… poczytajcie co nieco…
Jednym z działań, które zostały podjęte na terenie miasta Katowice w trosce o bezpieczeństwo uczniów, było spotkanie pedagogów szkolnych z przedstawicielami policji na terenie naszej szkoły. Jego celem było zacieśnienie współpracy szkół z policją.
Współorganizatorką spotkania była Pani pedagog.
Kolejny raz – przed wakacjami, Zespół Wychowawczo Profilaktyczny zorganizował dla młodzieży szereg zajęć dotyczących zdrowego stylu życia i bezpieczeństwa również w okresie wakacyjnym. Uczniowie wzięli udział w warsztatach, pogadankach, dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa w sieci, umacniania poczucia własnej wartości, niebezpieczeństw związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych (w tym alkohol, narkotyki, dopalacze), ryzykownych zachowań seksualnych. A co o takich zajęciach myślą sami uczniowie? Warto, warto, zdecydowanie warto w nich uczestniczyć!!!