Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego
im. J. Rymera - I Wojewody Śląskiego
w Katowicach

  • zdjęcie promujące zawód przetwórca mięsa
  • zdjęcie promujące zawód technik weterynarii
  • zdjęcie promujące zawód piekarz
  • zdjęcie promujące zawód technik technologii żywności
  • zdjęcie promujące zawód cukiernik

Projekt "Zawodowcy na topie" realizowany w ramach programu Erasmus+ Akcja 1.Mobilność edukacyjna w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. Nr projektu 2022-1-PL01-KA121-VET-000052986

„Zawodowcy na topie”.


OBSERWACJA PRACY REALIZOWANA PRZEZ KADRĘ KIEROWNICZĄ


6-11 listopada 2023
A gdybyś uczył się w portugalskiej szkole….


 

W dniach 06.11- 10.11.2023 nasza kadra kierownicza- pani wicedyrektor wraz z panią kierownik szkolenia praktycznego wzięły udział w ostatniej mobilności z projektu „Zawodowcy na topie” 2022-1-PL01-KA-121-VET-000052986 w ramach programu ERASMUS+. Tym razem przedstawicielki naszej szkoły realizowały obserwację pracy w portugalskiej szkole Escola Secundária D. João II w mieście Setubal.
Jak wygląda system edukacji w Portugalii?
W Portugalii kształcenie podstawowe obejmuje szkolnictwo podstawowe (ISCED 1) i średnie I stopnia (ISCED 2) w ramach jednolitej struktury.

    Ta edukacja podstawowa jest podobnie jak w Polsce powszechna, obowiązkowa, bezpłatna. Trwa ona 9 lat i jest podzielona na 3 etapy:
  • pierwszy etap- klasy od 1 do 4
  • drugi etap- klasy od 5 do 6
  • trzeci etap- klasy od 7 do 9 (szkolnictwo średnie I stopnia)

Kolejnym poziomem edukacji jest szkolnictwo średnie II stopnia- młodzież od 15 - 18 roku życia. Odpowiada to klasom 10, 11, 12.
Klasy te są podzielone na różne profile- akademickie lub zawodowe. Te ostatnie łączą kształcenie ogólne z kształceniem technicznym i praktykami zawodowymi, są więc portugalskim odpowiednikiem klas w naszym polskim technikum. Po ukończeniu tej szkoły absolwenci mają możliwość kontynuacji nauki na wyższej uczelni.
Lekcje w portugalskiej szkole są dłuższe. W starszych klasach trwają 1,5 godziny - długo, ale nie nudno. Uczniowie nie są obciążani wiedzą teoretyczną, natomiast dostają bardzo dużo zadań praktycznych pozwalających im ćwiczyć umiejętności, samodzielnie poszukiwać wiedzy, wyciągać wnioski. Spędzają w szkole 9 godzin dziennie i w tym czasie realizują wszystkie zadania przewidziane programem. To sprawia, że szkoła portugalska jest szkołą bez zadań domowych.
Znakomita większość Portugalczyków biegle posługuje się językiem angielskim - podobnie jest wśród młodzieży szkoły średniej co zdecydowanie ułatwiło komunikację, a tym samym poznanie systemu edukacji, zasad funkcjonowania szkoły oraz zwyczajów w niej panujących.
Szkoła Escola Secundária D. João II, w której realizowana była obserwacja pracy jest obiektem bardzo nowoczesnym, przestrzennym, z doskonale wyposażonymi pracowniami i biblioteką. Przedstawicielki ZSPS zostały bardzo ciepło przyjęte przez pracowników szkoły i uczniów za co serdecznie dziękujemy.
Przed nami teraz wdrożenie dobrych praktyk zaobserwowanych w Portugalii do naszej katowickiej szkoły.
źródło: https://eurydice.org.pl/systemy-edukacji-w-europie/portugalia

 


Galeria zdjęć
A gdybyś uczył się w portugalskiej szkole….
6-11 listopada 2023


 
kadra kierownicza ZSPS przed portugalską szkołą
kadra kierownicza z przedstawicielką portugalskiej szkoły.
makieta szkoły Escola Secundária D. João II w mieście Setubal
pani kierownik w bibliotece szkolnej portugalskiej szkoły
 
lekcja w portugalskiej szkole
kadra kierownicza z uzyskanymi certyfikatami