Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego
im. J. Rymera - I Wojewody Śląskiego
w Katowicach

  • zdjęcie promujące zawód przetwórca mięsa
  • zdjęcie promujące zawód technik weterynarii
  • zdjęcie promujące zawód piekarz
  • zdjęcie promujące zawód technik technologii żywności
  • zdjęcie promujące zawód cukiernik

Wydarzenia - rok szkolny 2022/2023


 
 
nauczyciele na tle gabinetu weterynaryjnego

CZERWIEC - LIPIEC
Wakacje, wakacje . . .

A tymczasem nasi nauczyciele przedmiotów zawodowych szkolili się dla Was, drodzy uczniowie, podczas obserwacji pracy w Hiszpanii w ramach projektu "Zawodowcy na topie". Mobilność odbyła się w dniach 27.06.2023 - 05.07.2023. Nauczyciele podpatrzyli wszystkie europejskie nowości z zakresu weterynarii i technologii żywności, by uczyć jeszcze lepiej.

zobacz zdjęcia

uczennice przedstawiają prezentacje o leiszmaniozie

2 czerwca 2023
"Zawodowcy na topie"

W dniu 02.06.2023 w naszej szkole odbyło się spotkanie mające na celu upowszechnianie rezultatów projektu „Zawodowcy na Topie” 2022-1-PL01-KA121-VET-000052986 w ramach programu współfinansowanego przez Unię Europejską.
Uczniowie podzielili się z całą społecznością szkolną i nauczycielami zdobytą wiedzą i umiejętnościami zdobytymi na stażach zawodowych w Granadzie w Hiszpanii.

czytaj więcej

zobacz zdjęcia

plakat ukazujący zniszczone płuca

31 maja 2023
Światowy Dzień bez Tytoniu

ustanowiony został ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych oraz pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi paleniem papierosów. Dzień ten stanowi okazję do zwrócenia uwagi każdego z nas na ogromną skalę nałogu palenia papierosów i jego negatywnych skutków zdrowotnych. Dzień ma również skłonić osoby palące do refleksji nad wyrządzaną sobie i innym świadomą krzywdą.

czytaj więcej

uczennice w sali poświęconej Solidarności

16 maja 2023
W Muzeum Kopalni Wujek

Uczniowie klasy 1a, 1b i 2b razem z panią Agatą Cegiełą zwiedzali dziś Muzeum Izbę Pamięci Kopalni Wujek w Katowicach. Naszym przewodnikami byli: pan Antoni Gierlotka - uczestnik strajku z 16 grudnia 1981 roku oraz pan Stanisław Płatek - jeden z przywódców strajku w Kopalni Wujek. Najwięcej uwagi i czasu spędziliśmy w sali szpitalnej ze zdjęciami zastrzelonych górników, poznając dokładnie ich życiorysy.

zobacz zdjęcia

baner przedstawiający rysunek kleszcza

KWIECIEŃ 2023
"Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy"

W woj. śląskim rusza Kampania edukacyjna dotycząca profilaktyki chorób odkleszczowych pod hasłem „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy”

czytaj więcej

uczennica odbiera świadectwo z rąk pani dyrektor

28 kwietnia 2023
Zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas czwartych naszego Technikum

Pani Dyrektor, w asyście wychowawczyń, wręczyła wszystkim absolwentom świadectwa ukończenia szkoły oraz nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorową frekwencję i zaangażowanie. Nie zabrakło też wyróżnień na szczeblu ogólnopolskim. Dwie abiturientki odebrały dyplomy wyróżnienia w konkursie języka angielskiego "Forget me not”. Były to wyjątkowe chwile, pełne radości i dumy dla maturzystów oraz ich rodziców.
Po uroczystym przemówieniu Pani Dyrektor, wychowawczynie przygotowały niespodziankę dla maturzystów – film podsumowujący cztery lata spędzone w szkole. To był wyjątkowy i wzruszający moment, który przypominał o miłych chwilach spędzonych w gronie przyjaciół i nauczycieli.
Życzymy wszystkim absolwentom powodzenia na drodze, którą wybiorą oraz sukcesów i spełnienia marzeń.

grupa młodzieży na plaży w Torrenueva Costa, w tle morze i wybrzeże

MARZEC 2023
STAŻE UCZNIÓW W GRANADZIE

Od 13 do 30 marca 2023 grupa 18 uczniów naszej szkoły, pod okiem dwóch opiekunów merytorycznych, p. Martyny Michałczak-Bojkowskiej i p. Małgorzaty Plesińskiej, uczestniczyła w stażach zawodowych w Grenadzie w Andaluzji, w południowej Hiszpanii. Uczniowie wyjechali na staż realizując Projekt "Zawodowcy na topie" w ramach programu Erasmus+, Akcja 1.Mobilność edukacyjna w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe.

czytaj więcej

zobacz zdjęcia

uczennice technikum wraz z dziećmi nagrodzonymi w konkursie wiedzy o kotach

23 lutego 2023
KOCIE SPRAWY

W Szkole Podstawowej nr 44 obyło się spotkanie naszych uczennic z klasy 1b z dziećmi z klas 1, 2 i 3 z okazji "Międzynarodowego Dnia Kota". Uczennice klasy 1b zrealizowały pod opieką wychowawczyni i pani bibliotekarki projekt pt. "KOCIE SPRAWY". W ramach projektu przygotowana została prezentacja, filmik o kotach i ich zwyczajach oraz krótka scenka znanego wiersza Cz. Jachowicza "Chory kotek".

czytaj więcej

zobacz zdjęcia

grupa uczniów wyjeżdżających do Hiszpanii

21 lutego 2023
Dzień Hiszpański w ramach projektu Erasmus +

Grupa uczniów, wyjeżdżających na staż do Grenady w ramach projektu „Zawodowcy na topie”, zaprezentowała nauczycielom i uczniom najciekawsze informacje o Hiszpanii. Prezentacje multimedialne dotyczyły historii, geografii, kultury, sportu, kuchni, zabytków oraz fauny i flory Hiszpanii. Dzięki temu uczniowie lepiej poznali kraj i region, w którym odbędą trzytygodniowe praktyki zawodowe. Celem Dnia Hiszpańskiego była również promocja europejskiego programu Erasmus + w naszej szkole.

zobacz zdjęcia

kartka walentynkowa z serduszkami

14 lutego 2023
Walentynki

"Dla świata możesz być jedną osobą, ale dla jednej osoby możesz być światem"

Bill Wilson

fragment plakatu z napisem Bezpieczne ferie zimowe

STYCZEŃ
Bezpieczne Ferie Zimowe

Odpoczywajcie, znajdźcie czas dla siebie – dla swoich pasji i zainteresowań! Pamiętajcie o swoim zdrowiu – w każdym jego aspekcie, zaczynając od ciepłego ubioru, a kończąc na wolności od wszelkich używek i substancji psychoaktywnych! Do zobaczenia za dwa tygodnie…

zobacz plakat

uczniowie przedstawiają scenkę - anioł gra na skrzypcach, uczniowie śpiewają

22 grudnia 2022
Gdy Bóg podróżuje koleją

Jakie były tegoroczne jasełka, które przygotowali nasi utalentowani uczniowie z klasy 3a i 1b? Niebiańskie, bo pełne aniołów grających na skrzypcach i na gitarze, recytujących, śpiewających i tańczących. Odjazdowe, bo poznaliśmy pasażerów czekających na pociąg, ich problemy i świąteczne dylematy. Pełne nadziei, bo - razem z Maryją i Józefem - odnaleźliśmy Jezusa. Całej społeczności szkolnej życzymy radosnego świętowania Bożego Narodzenia :-)

zobacz zdjęcia

fragment konkursowego plakatu

Grudzień 2022
Konkurs na Plakat Świąteczny w Języku Angielskim

Zamy już laureatów szkolnego Konkursu na Plakat Świąteczny w Języku Angielskim 🙂🎄🎅 
I miejsce Natalia Kukła,
II miejsce Kamila Chojaczyk,
III miejsce Kamila Szczęsny - Kaczor.
Wyróżnienie: Wiktoria Kramar i Mariia Moroz.
Wybór nie był łatwy, dlatego wielkie podziękowania za udział dla wszystkich uczestników.

zobacz plakat

drużyna ratownictwa ZSPS na tle wozu strażackiego

16 grudnia 2022
Rok zakończony kolejnym sukcesem!

16 grudnia w Oświęcimiu odbył się Konkurs drużyn I pomocy „II Mistrzostwa Szkół Średnich w Pierwszej Pomocy” organizowany przez Małopolską Uczelnię Państwową im. rtm. Witolda Pileckiego. ZSPS reprezentowała trzyosobowa drużyna ratownictwa w składzie: Marzena Kołaczek – kapitan, Klaudia Fiszer, Emilia Baran i Julia Cholcha – rezerwowa. Marzena Kołaczek nie miała sobie równych zajmując pierwsze miejsce!

czytaj więcej

zobacz zdjęcia

młodzież stojąca przed pomnikiem Dziewięciu z Wujka

16 grudnia 2022
Bieg Dziewięciu Górników

Z okazji 41. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach dziewięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w Biegu Dziewięciu Górników. Nie przeszkodził nam w tym nawet padający śnieg. Patronem naszego biegu był Józef Krzysztof Giza – z zawodu piekarz, który - podobnie jak jego rodzeństwo - przyjechał na Śląsk, a następnie podjął pracę jako górnik.

czytaj więcej

zobacz zdjęcia