Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego
im. J. Rymera - I Wojewody Śląskiego
w Katowicach

  • zdjęcie promujące zawód przetwórca mięsa
  • zdjęcie promujące zawód technik weterynarii
  • zdjęcie promujące zawód piekarz
  • zdjęcie promujące zawód technik technologii żywności
  • zdjęcie promujące zawód cukiernik

Projekt "Zawodowcy na topie" realizowany w ramach programu Erasmus+ Akcja 1.Mobilność edukacyjna w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. Nr projektu 2022-1-PL01-KA121-VET-000052986

„Zawodowcy na topie”.


STAŻE UCZNIÓW W GRANADZIE, W HISZPANII!!!

Od 13 do 30 marca 2023 grupa 18 uczniów naszej szkoły, pod okiem 2 opiekunów merytorycznych, p. Martyny Michałczak-Bojkowskiej i p. Małgorzaty Plesińskiej, uczestniczyła w stażach zawodowych w Grenadzie w Andaluzji, w południowej Hiszpanii. Uczniowie wyjechali na staż realizując Projekt "Zawodowcy na topie" w ramach programu Erasmus+, Akcja 1.Mobilność edukacyjna w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. Projekt zapewniał wszystkim sprawiedliwy i równy dostęp, szczególnie wspierał osoby o mniejszych szansach. Wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich 3 szkół: Technikum Nr 10, Branżowej Szkoły I stopnia i Branżowej Szkoły II stopnia. Przed wyjazdem uczniowie zrealizowali szereg działań przygotowawczych, w tym kursy językowe hiszpański i angielski zawodowy, przygotowanie pedagogiczne, BHP.
Długo wyczekiwana podróż do Hiszpanii rozpoczęła się na lotnisku w Balicach w Krakowie. Po prawie 4 godzinnym locie grupa znalazła się w Maladze, a stamtąd przejechała autokarem do Grenady. Wszyscy zamieszkali w kampusie uniwersyteckim Xior.
W czasie prawie 3 tygodniowego pobytu, uczestnicy zrealizowali staże zawodowe, co podniosło ich kwalifikacje. Uczniowie z branży spożywczej poznali nowe technologie i techniki cukiernicze i piekarskie. Mieli okazje uczestniczyć w produkcji tradycyjnych dla Hiszpanii wyrobów. Uczniowie z branży weterynaryjnej zapoznawali się z zasadami opieki i pielęgnacji zwierząt, mogli porównać te doświadczenia z praktykami odbywanymi w kraju. Poznali tajniki pracy w klinice hiszpańskiej, pracy w zakładach groomerskich, w gospodarstwie i stadninie koni i kucyków. Opiekunki miały możliwość odwiedzenia wszystkich miejsc praktyk i obserwacji pracy uczniów. Uczniowie poznali hiszpańskie systemy pracy, nauczyli się samodzielności i funkcjonowania w obcym kraju.
Równocześnie w czasie wolnym, czyli w niektóre popołudnia i w weekendy wszyscy uczestnicy poznawali kulturę i historię Hiszpanii. Wycieczki po mieście z przewodniczą Gosią, pozwoliły poznać historię miasta Grenady, obejrzeć ważne i piękne miejsca, obiekty, dzielnice. Spacery uliczkami w centrum miasta, punkty widokowe, okolice katedry, dzielnica Albaicin to niezapomniane miejsca. Plac o nazwie Plaza Nueva, pod którym przepływa rzeka Darro, z licznymi restauracjami, kawiarenkami, sklepami z pamiątkami i dużą liczbą turystów był miejscem często odwiedzanym przez uczestników. W pierwsze niedzielne popołudnie grupa miała okazję odwiedzić niezwykłą Twierdzę Alhambra, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przewodniczka przedstawiła historię tego miejsca. Alhambra to warowny zespół pałacowy, zbudowany w XIII wieku, będący twierdzą mauretańskich kalifów. Przez wielu Alhambra uznawana jest za najpiękniejszy arabski pałac na świecie. Wszyscy uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem tego miejsca. Grupa uczestniczyła również w 2 wycieczkach do miejscowości nad Morzem Śródziemnym. W pierwsza sobotę wraz z grupą z Warszawy, uczniowie pojechali do pięknej miejscowości, leżącej niecałą godzinę od Granady, o nazwie Torrenueva Costa. Z punktu widokowego na skałach roztaczał się przepiękny widok na morze, plażę z palmami i całe wybrzeże. W kolejną niedzielę odbyła się wycieczka do Malagi, andaluzyjskiego miasta na wybrzeżu Costa del Sol. W mieście tym urodził się wybitny artysta Pablo Picasso. Przewodniczka Kasia, opowiedziała wiele ciekawostek o tym mieście, poprowadziła grupę uliczkami Malagi w pobliżu pięknej katedry. Malaga to miasto pełne historycznych zakątków, takich jak Alcazaba, jedna z największych mauretańskich fortec w Andaluzji, skąd wszyscy podziwiali pięknie widoki na całe miasto. Ostatnie chwile w tym mieście, uczestnicy spędzili na jednej z plaż. Temperatura sprzyjała opalaniu, ale na kąpiel w morzu nie było wielu chętnych.
Otwarcie się na poznawanie innych kultur, to również udział młodzieży i opiekunów w spektaklu Flamenco, występ pełen muzyki, śpiewu i tańca andaluzyjskich Romów. Tradycja Flamenco pochodzi właśnie z Andaluzji.
Piękne miasto sprzyjało pieszym wycieczkom. Uczniowie i opiekunki starali się prezentować postawy proekologiczne - chodzili często pieszo zamiast używać środków komunikacji. Mieszkania w kompleksie uniwersyteckim sprzyjały w samodzielnemu funkcjonowaniu, uczestnicy sortowali śmieci, ograniczali zużycie plastiku.
Wyjazd młodzieży do Hiszpanii to niezwykłe doświadczenie, które pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników. Młodzież otworzyła się na poznanie innych kultur, nauczyła się funkcjonować w obcym kraju, stała się samodzielna zarówno w miejscach pracy jak i we wszystkich sytuacjach codziennych. Staże zawodowe podniosły kwalifikacje uczniów, zwiększyły ich konkurencyjność na przyszłym rynku pracy polskim i międzynarodowym. Na zakończenie staży uzyskali od swoich pracodawców listy referencyjne. Uczestnicy zaprzyjaźnili się z opiekunami w miejscach praktyk. Codzienna praca w firmach, wycieczki, samodzielne poruszanie się po mieście, pozwoliły uczniom kształtować kompetencje językowe, zarówno w języku stażu – angielskim, jak i w języku hiszpańskim. Uczestnicy mieli szansę kształtować postawy proeuropejskie korzystając z tak wielu możliwości projektu współfinansowanego przez UE. Poznali w Granadzie studentów hiszpańskich oraz rówieśników z innych polskich miast, którzy przebywali również na stażach zawodowych. Wszyscy będą również wspominać wspaniały klimat Grenady. Słońce, błękitne niebo, rosnące w tak wielu miejscach drzewka pomarańczowe dodawały uroku w poznawaniu tego miasta. Znane w Hiszpanii przysłowie mówi: „Kto nie widział Grenady, ten nic nie widział.” I chyba coś w tym jest? ☺

uczennice pracują w zakładzie cukierniczym


Galeria zdjęć
STAŻE UCZNIÓW W GRANADZIE, W HISZPANII!!!
MARZEC 2023


 
uczniowie wsiadają do samolotu na lotnisku w Balicach
uczniowie z opiekunkami w hali odlotów, na lotnisku w Balicach w Krakowie
uczennica formuje bułki hiszpańskie
uczennica pracuje w zakładzie – wykonuje  wałek z ciasta
 
tradycyjny hiszpański wypiek wielkanocny z jajkiem w skorupce
cztery uczennice z opiekunkami w cukierni-piekarni przemysłowej demonstrują wypieki
dwie uczennice z właścicielem, jego synem i opiekunkami w rodzinnej cukierni-piekarni
cztery uczennice z kierownikiem Krystianem i opiekunkami w cukierni-piekarni przemysłowej
uczennica z koniem na padoku, wybiegu dla konia
uczeń szczotkuje kucyki
uczennica z koniem w stadninie
uczennica szczotkuje konia w boksie
 
grupa uczniów w klinice słucha wykładu lekarza, który trzyma psa
grupa uczennic w klinice obserwuje zabieg weterynaryjny
grupa uczniów w klinice weterynaryjnej – głaszczą psa
uczennica w klinice weterynaryjnej rozmawia z opiekunką
 
dwie uczennice przygotowują psa do strzyżenia
opiekunka głaszcze psa, który jest po zabiegu strzyżenia
cała grupa uczniów z opiekunkami na punkcie widokowym w centrum Grenady, w tle oświetlona dzielnica Albaicin
zdjęcie całej grupy, w tle widok na Alhambrę od strony Pałacu Letniego
grupa zwiedza Alhambrę – pałac arabski w Grenadzie, na dziedzińcu pałacu uczestnicy wraz z przewodniczką
grupa zwiedza Alhambrę – pałac arabski w Grenadzie, na dziedzińcu pałacu uczestnicy wraz z przewodniczką
 
cała grupa uczniów z opiekunkami przed katedrą w Grenadzie
cała grupa przed katedrą w Maladze
 
cała grupa na placu z pomnikiem/postacią Picasso na ławce, w tle dom, w którym urodził się Picasso
cała grupa na tarsie widokowym w twierdzy Alcazaba w Maladze, w tle panorama miasta
 
uczniowie na placu Plaza Nueva w Grenadzie, słuchają przewodniczki
grupa w Alhambrze, na tle jednego z budynków pałacu
cała grupa na plaży w Torrenueva Costa, w tle morze i wybrzeże
grupa uczniów na moście ruchomym i punkcie widokowym w Torrenueva Costa
drzewko pomarańczowe