W przeddzień 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania pieśni „My Pierwsza Brygada”. Pan prof. Wojciech Lietz z ogromnym zaangażowaniem opowiadał nam o drodze Legionów Polskich do wolności.
Nasza szkoła, jako jedna z tysiąca w Polsce, zakwalifikowała się do tegorocznej edycji projektu „Upoluj swoją książkę”, realizowanego w ramach ogólnopolskiej akcji Czytaj PL. Jest to największa akcja czytelnicza w kraju. Akcja ta ma charakter bezpłatnej wypożyczalni 18 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
Na dużych przerwach odbyła się impeza czytelnicza "Czytanie na przerwie". Uczniowie poprzebierani za postacie z bajek i ulubionych książek, czytali swoje lektury. W III międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie brało udział 85 uczniów oraz 6 nauczycieli.
Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.
Już po raz ósmy, tym razem w październiku, odbyło się Narodowe Czytanie Ballad Adama Mickiewicza. Wybrane zostały Ballady w związku z dwusetną rocznicą ich wydania - rok 2022 jest rokiem Romantyzmu Polskiego. W naszym czytelniczym zadaniu udział wzięli nauczyciele wraz z Panią Dyrektor oraz zaproszeni goście z Miejskiego Domu Kultury.
Jak co roku, w dniu 14 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor życzyła wszelkiej pomyślności pracownikom szkoły i nagrodziła najbardziej zasłużonych nauczycieli.
Następnie przedstawiciele Samorządu Szkolnego złożyli życzenia pedagogom, a uczniowie przygotowali krótki, ale piękny występ, który wszystkich wprawił w dobry nastrój.
Maturzyści z klasy 4ag razem z Wychowawczynią zwiedzili Muzeum Kopalni Wujek w Katowicach. Naszym przewodnikiem był pan Antoni Gierlotka - uczestnik strajku z 16 grudnia 1981 roku, który z ogromnym zaangażowaniem opowiadał nam o tamtych tragicznych wydarzeniach. Naszą uwagę zwróciły, przygotowane z wielką starannością, sale wystawowe oraz multimedia oddające klimat epoki PRL-u. Niezwykle wzruszający był także film z udziałem rodzin zastrzelonych górników. Teraz czekamy na Bieg Dziewięciu Górników, w którym każdego roku nasza szkoła bierze udział.
W dniach 28-30 września 2022 roku Wiktoria, Ela i Emilka z kl. 4AP razem z panią Agatą Cegiełą wzięły udział w XX Rajdzie Historyczno-Turystycznym "Szlakiem wspomnień o 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka" zorganizowanym przez IPN w Katowicach. W pierwszym dniu pokonaliśmy trasę z Rabki na Turbacz (1310 m. n.p.m.). Po pięciogodzinnym marszu i pysznej kolacji z zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu na temat gen. Stanisława Maczka nazywanego przez swoich żołnierzy „Bacą”.
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września już od ponad 20 lat. Jego głównym celem jest promocja różnorodności językowej i kulturowej.
Z okazji tego święta uczniowie brali udział w wielu dodatkowych zadaniach: przygotowali prezentacje multimedialne, tworzyli plakaty promujące Europejski Dzień Języków lub popularne zwroty w różnych językach, nagrywali krótkie filmiki z łamańcami językowymi w 3 różnych językach.
Pani Dyrektor uroczyście przywitała wszystkich zebranych, życzyła samych sukcesów, wiary w siebie i wytrwałości. Trzymamy kciuki za pierwszoklasistów – żeby czuli się u nas jak najlepiej! Dobrych decyzji życzymy też tegorocznym maturzystom – przed nimi naprawdę trudny i ważny rok!