Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego
im. J. Rymera - I Wojewody Śląskiego
w Katowicach

  • zdjęcie promujące zawód przetwórca mięsa
  • zdjęcie promujące zawód technik weterynarii
  • zdjęcie promujące zawód piekarz
  • zdjęcie promujące zawód technik technologii żywności
  • zdjęcie promujące zawód cukiernik

Wydarzenia - rok szkolny 2022/2023


 
 
nauczyciel wygłasza wykład o Legionach

10 listopada 2022
Droga Legionów Polskich do wolności

W przeddzień 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania pieśni „My Pierwsza Brygada”. Pan prof. Wojciech Lietz z ogromnym zaangażowaniem opowiadał nam o drodze Legionów Polskich do wolności.

czytaj więcej

zobacz zdjęcia

fragment plakatu

LISTOPAD 2022
„Upoluj swoją książkę”

Nasza szkoła, jako jedna z tysiąca w Polsce, zakwalifikowała się do tegorocznej edycji projektu „Upoluj swoją książkę”, realizowanego w ramach ogólnopolskiej akcji Czytaj PL. Jest to największa akcja czytelnicza w kraju. Akcja ta ma charakter bezpłatnej wypożyczalni 18 bestsellerowych e-booków i audiobooków.

czytaj więcej

zobacz plakat

uczniowie czytają na przerwie

26 października 2022
Czytanie na Przerwie

Na dużych przerwach odbyła się impeza czytelnicza "Czytanie na przerwie". Uczniowie poprzebierani za postacie z bajek i ulubionych książek, czytali swoje lektury. W III międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie brało udział 85 uczniów oraz 6 nauczycieli.
Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.

zobacz zdjęcia

nauczyciele czytają ballady

12 października 2022
Narodowe Czytanie

Już po raz ósmy, tym razem w październiku, odbyło się Narodowe Czytanie Ballad Adama Mickiewicza. Wybrane zostały Ballady w związku z dwusetną rocznicą ich wydania - rok 2022 jest rokiem Romantyzmu Polskiego. W naszym czytelniczym zadaniu udział wzięli nauczyciele wraz z Panią Dyrektor oraz zaproszeni goście z Miejskiego Domu Kultury.

zobacz zdjęcia

grupa uczniów i nauczycieli oglądających konkursowe ciasta

14 października 2022
Święto Edukacji Narodowej

Jak co roku, w dniu 14 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor życzyła wszelkiej pomyślności pracownikom szkoły i nagrodziła najbardziej zasłużonych nauczycieli.
Następnie przedstawiciele Samorządu Szkolnego złożyli życzenia pedagogom, a uczniowie przygotowali krótki, ale piękny występ, który wszystkich wprawił w dobry nastrój.

czytaj więcej

zobacz zdjęcia

uczniowie w kopalni przy figurce św. Barbary

11 października 2022
Wyjątkowa lekcja historii w Kopalni Wujek

Maturzyści z klasy 4ag razem z Wychowawczynią zwiedzili Muzeum Kopalni Wujek w Katowicach. Naszym przewodnikiem był pan Antoni Gierlotka - uczestnik strajku z 16 grudnia 1981 roku, który z ogromnym zaangażowaniem opowiadał nam o tamtych tragicznych wydarzeniach. Naszą uwagę zwróciły, przygotowane z wielką starannością, sale wystawowe oraz multimedia oddające klimat epoki PRL-u. Niezwykle wzruszający był także film z udziałem rodzin zastrzelonych górników. Teraz czekamy na Bieg Dziewięciu Górników, w którym każdego roku nasza szkoła bierze udział.

zobacz zdjęcia

uczestniczki rajdu z opiekunką

28-30 września 2022
Drużyna ZSPS na rajdzie historyczno-turystycznym

W dniach 28-30 września 2022 roku Wiktoria, Ela i Emilka z kl. 4AP razem z panią Agatą Cegiełą wzięły udział w XX Rajdzie Historyczno-Turystycznym "Szlakiem wspomnień o 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka" zorganizowanym przez IPN w Katowicach. W pierwszym dniu pokonaliśmy trasę z Rabki na Turbacz (1310 m. n.p.m.). Po pięciogodzinnym marszu i pysznej kolacji z zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu na temat gen. Stanisława Maczka nazywanego przez swoich żołnierzy „Bacą”.

czytaj więcej

zobacz zdjęcia

grupa uczniów i nauczycieli oglądających konkursowe ciasta

26 września 2022
Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września już od ponad 20 lat. Jego głównym celem jest promocja różnorodności językowej i kulturowej.
Z okazji tego święta uczniowie brali udział w wielu dodatkowych zadaniach: przygotowali prezentacje multimedialne, tworzyli plakaty promujące Europejski Dzień Języków lub popularne zwroty w różnych językach, nagrywali krótkie filmiki z łamańcami językowymi w 3 różnych językach.

czytaj więcej

zobacz zdjęcia

dyrektor szkoły przemawia do zebranej na boisku szkolnym młodzieży

1 września 2022
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Pani Dyrektor uroczyście przywitała wszystkich zebranych, życzyła samych sukcesów, wiary w siebie i wytrwałości. Trzymamy kciuki za pierwszoklasistów – żeby czuli się u nas jak najlepiej! Dobrych decyzji życzymy też tegorocznym maturzystom – przed nimi naprawdę trudny i ważny rok!